Bugun...

2) Göz Kuruluğunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Tarih: 24-09-2020 09:46:00  -   Güncelleme: 01-10-2020 11:06:00
DR-YAZAR-İBRAHİM ETHEM AY

Geçen yazımda göz kuruluğunun nedenlerinden bahsetmiştim ve bu konuyla ilgili okuyucularımdan geçtiğimiz hafta çok fazla soru geldi. Hem oldukça sık görülen, hem de ciddi anlamda rahatsız edici bir hastalık olduğu için, doğrusu sizlerden gelecek soruların bu denli fazla olmasını bekliyordum.

Bu köşeyi takip eden herkese teşekkür ederek, bugün göz kuruluğu tedavisinden bahsetmek istiyorum.

Hastalarımızda kuru göze yol açan blefarit (kirpik dibi iltihabı) veya arka planda gizlenmiş bir romatizma hastalığı tespit etmişsek, öncelikle buna yönelik tedavi vermemiz gerekir.

Ayrıca kuru göze neden olacak şekilde bilgisayar ve telefon ekranlarına uzun süre bakma, klimalı ortamda uzun süre zaman geçirme gibi durumların tespit edilmesi söz konusu ise, hastaya bu konuda gerekli tavsiyeler verilmelidir.

Tüm bunların dışında kullanılan ilaçları kabaca birkaç grup halinde inceleyebiliriz.

Gözyaşı damlaları: Genellikle hyalüronik asit içeren gözyaşı damlaları, kuru göz nedeniyle şikayeti olan hastalarda ilk tercih edilen ilaç grubudur.

Göz kuruluğunu tedavi etmekten ziyade, o anki sorunu gidermeye yönelik olan bu ilaçların sıklıkla kullanıldığını ve çoğu zaman hastanın rahatlaması için yeterli olduğunu söylemeliyiz.

Gözyaşı jeli: Gözyaşı damlasının jel formudur.

Gözün durumuna göre günde birkaç kez kullanılabilir. Göz yüzeyinin nemlenmesini sağlayarak kuru göze bağlı yanma, batma gibi şikayetlerin düzelmesine yardımcı olur.

Siklosporin damla: Kuru göz olgularında gözyaşının miktarını ve kalitesini artırmaya yönelik bir ilaçtır.

Şu anda sağlık bakanlığı tarafından üç hekim raporu ile hastalara verilmesi mümkündür ve her kuru göz olgusunda öncelikle tercih edilmesi gerekmez. Uygun hastalarda çok iyi sonuçlar aldığımızı söyleyebiliriz.

Otolog Serum damla: Hastadan kan aldıktan sonra uygulanan santrifüj işlemiyle birlikte kanın serum kısmı elde edilir ve steril bir şişeye damla olarak kullanmak üzere boşaltılır.

Kandaki serumda bulunan pek çok madde, göz kuruluğunun giderilmesinde yardımcıdır. Belli oranlarda serum fizyolojik ile sulandırılarak verilebileceği gibi, doğrudan serum olarak da verilebilir.

Hastanın kanında otolog serumun göze damlatılmasına mani olan bir hastalık yoksa, ileri kuru göz olgularında çoğunlukla tercih ettiğimiz bir tedavi yöntemidir.

En önemli sorunlardan biri, damlanın buzdolabında ve uygun saklama koşullarında korunması hususunda yaşanan aksaklıklardır. Otolog Serum, sıcak havada kolaylıkla bozulabilir ve dikkatli kullanılmalıdır.

Punktum Tıkacı uygulaması: Gözyaşı salgılandıktan sonra, alt ve üst göz kapaklarımızda bulunan deliklerden drene olur ve önce gözyaşı kesesine, ardından da burun içine doğru geçer.

İleri düzeyde göz kuruluğu olan olgularda bu deliklere tıkaç yerleştirilerek, sınırlı sayıda üretilen gözyaşının göz yüzeyinde daha fazla kalması sağlanabilir.

Tüm bu tedavilerin yanında, bir takım vitamin ve gıda takviyelerinin de kuru göz olgularında etkili olduğuna dair çalışmalar mevcuttur ancak henüz Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu tedavilere yönelik bir ödeme yapılmamaktadır.

Bu konudaki çalışmalar bize yeni pek çok ilaç vaat ediyor. Öyle tahmin ediyorum ki ilerleyen yıllarda göz kuruluğu konusunda elimizde çok daha etkili silahlarımız olacak.

Sağlıkla

  Bu yazı 11443 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI