AFTAT
Haber Girişi: 08.11.2021 - 17:54, Güncelleme: 08.11.2021 - 17:56

AFAD GÖNÜLLÜLERİ EĞİTİMDEN GEÇİYOR.

 

AFAD GÖNÜLLÜLERİ EĞİTİMDEN GEÇİYOR.

AFAD GÖNÜLLÜLERİ EĞİTİMDEN GEÇİYOR.
DESTEK AFAD GÖNÜLLÜLERİ EĞİTİMDEN GEÇİYOR. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının, afet ve acil durumların meydana getireceği maddi ve manevi zararı en aza indirmek ve toplumu afet ve acil durumlara karşı daha dirençli hale getirmek amacıyla 2018 yılında başlattığı “AFAD Gönüllülük Projesi” kapsamında Afyonkarahisar AFAD Gönüllülerimize yönelik eğitimlerimiz devam ediyor. Afyonkarahisar İlimizde e-devlet üzerinden gönüllülük başvurusunda bulunan 2 bin 279 kişiden AFAD Gönüllülük Sistemi üzerinden uzaktan eğitimlerini tamamlayarak “Temel AFAD Gönüllüsü” unvanı kazanan yaklaşık 200 gönüllümüzden 28’i, 3-7 Kasım 2021 tarihleri arasında İl AFAD Müdürlüğümüz eğitim alanlarında gerçekleştirilen Hafif Arama Kurtarma Eğitimini başarı ile tamamlayarak “Destek AFAD Gönüllüsü” olma yolunda sona yaklaşmışlardır. Arama kurtarma ekiplerinin oluşumu, Bina hasar sınıflandırılması ve işaretlenmesi, Olay yeri yönetimi ve koordinasyonu, Enkaz değerlendirmesi ve sahaya giriş süreci, Kurtarma aracı ve kurtarmada kullanılan makinaların tanıtımı, Kurtarmada kullanılan ipler ve düğümler, Kazazedenin sedyeye alınması ve taşıma usulleri, Yüksekten ve derin yerlerden kurtarma konularında sınıf ve saha ortamlarında 5 gün süren eğitim Hafif Arama Kurtarma Tatbikatı ile sona ermiştir. Daha önce de İlkyardım, Yangın ve İnsani Yardım konularında eğitim alan AFAD Gönüllüleri, Sistem içinde yer alan sosyal faaliyet görevlerini de tamamlayarak “Destek AFAD Gönüllüsü” unvanı kazanacaklar. Gönüllülerin, görev alanlarına göre branşlaşmaya gidileceği “Uzman AFAD Gönüllüsü” eğitimlerinin ise 2022 yılında yapılması planlanmaktadır. AFAD Gönüllüleri almış oldukları eğitimler ile edindikleri bilgi, beceri ve afet öncesi yapacakları hazırlıklar ile sadece kendilerini ve çevresini korumuş olmakla kalmıyor; afetlerin sırası ve sonrasında yapılan çalışmalara verdikleri destek ile afet zararlarının azaltılmasında ve toplum afet direncini artırılmasında büyük rol oynamaktadırlar. Bu nendenler hâlihazırda İlimizde AFAD Gönüllük Sistemine kayıtlı yaklaşık 2300 AFAD Gönüllü sayımızın artması için tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edecektir. Tüm halkımızı başta deprem olmak üzere bölgemizin afete dönüşebilecek tehlikelerine karşı bilgilenmek ve hazırlıklı olmak için Afet Farkındalık Eğitimlerine katılmaya ve AFAD Gönüllüsü olmaya davet ediyoruz. Ben olmasam ne olur demeyin... Siz varsanız çok şey olur!
AFAD GÖNÜLLÜLERİ EĞİTİMDEN GEÇİYOR.

DESTEK AFAD GÖNÜLLÜLERİ EĞİTİMDEN GEÇİYOR.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının, afet ve acil durumların meydana getireceği maddi ve manevi zararı en aza indirmek ve toplumu afet ve acil durumlara karşı daha dirençli hale getirmek amacıyla 2018 yılında başlattığı “AFAD Gönüllülük Projesi” kapsamında Afyonkarahisar AFAD Gönüllülerimize yönelik eğitimlerimiz devam ediyor.

Afyonkarahisar İlimizde e-devlet üzerinden gönüllülük başvurusunda bulunan 2 bin 279 kişiden AFAD Gönüllülük Sistemi üzerinden uzaktan eğitimlerini tamamlayarak “Temel AFAD Gönüllüsü” unvanı kazanan yaklaşık 200 gönüllümüzden 28’i, 3-7 Kasım 2021 tarihleri arasında İl AFAD Müdürlüğümüz eğitim alanlarında gerçekleştirilen Hafif Arama Kurtarma Eğitimini başarı ile tamamlayarak “Destek AFAD Gönüllüsü” olma yolunda sona yaklaşmışlardır.

Arama kurtarma ekiplerinin oluşumu, Bina hasar sınıflandırılması ve işaretlenmesi, Olay yeri yönetimi ve koordinasyonu, Enkaz değerlendirmesi ve sahaya giriş süreci, Kurtarma aracı ve kurtarmada kullanılan makinaların tanıtımı, Kurtarmada kullanılan ipler ve düğümler, Kazazedenin sedyeye alınması ve taşıma usulleri, Yüksekten ve derin yerlerden kurtarma konularında sınıf ve saha ortamlarında 5 gün süren eğitim Hafif Arama Kurtarma Tatbikatı ile sona ermiştir.

Daha önce de İlkyardım, Yangın ve İnsani Yardım konularında eğitim alan AFAD Gönüllüleri, Sistem içinde yer alan sosyal faaliyet görevlerini de tamamlayarak “Destek AFAD Gönüllüsü” unvanı kazanacaklar.

Gönüllülerin, görev alanlarına göre branşlaşmaya gidileceği “Uzman AFAD Gönüllüsü” eğitimlerinin ise 2022 yılında yapılması planlanmaktadır.

AFAD Gönüllüleri almış oldukları eğitimler ile edindikleri bilgi, beceri ve afet öncesi yapacakları hazırlıklar ile sadece kendilerini ve çevresini korumuş olmakla kalmıyor; afetlerin sırası ve sonrasında yapılan çalışmalara verdikleri destek ile afet zararlarının azaltılmasında ve toplum afet direncini artırılmasında büyük rol oynamaktadırlar.

Bu nendenler hâlihazırda İlimizde AFAD Gönüllük Sistemine kayıtlı yaklaşık 2300 AFAD Gönüllü sayımızın artması için tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edecektir.

Tüm halkımızı başta deprem olmak üzere bölgemizin afete dönüşebilecek tehlikelerine karşı bilgilenmek ve hazırlıklı olmak için Afet Farkındalık Eğitimlerine katılmaya ve AFAD Gönüllüsü olmaya davet ediyoruz.

Ben olmasam ne olur demeyin... Siz varsanız çok şey olur!

Afyon HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.