AFTAT
Haber Girişi: 03.06.2021 - 10:39, Güncelleme: 03.06.2021 - 10:39

Afyonkarahisar İl Enerji Yönetim Birimi Kuruldu.

 

Afyonkarahisar İl Enerji Yönetim Birimi Kuruldu.

Afyonkarahisar İl Enerji Yönetim Birimi Kuruldu.
İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın talimatları doğrultusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına ait enerji yönetim faaliyetlerinin Valilik Enerji Yönetim Birimi koordinatörlüğünde yürütülmesi amacıyla Valilikler bünyesinde Enerji Yönetim Birimleri kurulması istenmiştir. Bu kapsamda Valimiz Gökmen Çiçek’in önderliğinde Afyonkarahisar İl Enerji Yönetim Birimi kuruldu. İl Enerji Yönetim Birimi, Resmi Gazetenin 2 Mayıs 2007 tarih ve 26510 sayısıyla yayımlanan “Enerji Verimliliği Kanunu” gereğince enerjinin etkin kullanılması, israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılması çalışmalarını sürdürecektir. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında binanın enerji performansını etkileyen mimari, mekanik, elektrik ve aydınlatma gibi sistemlerin verimlilikleri ile ilgili konularda yapılması gerekli bakımlar, testler ve bunların periyotları İl Enerji Yönetimi Birimi tarafından yapılacak olup kamuoyunda enerji verimliliği bilinci oluşturmak adına her yıl Ocak ayının ikinci haftasında kutlanan Enerji Verimliliği Haftası etkinlikleri kapsamında tanıtım ve bilinçlendirme etkinliklerinin düzenlenmesi veya ETKB tarafından organize edilen etkinliklere de katkıda bulunulacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın Saygıdeğer eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen ve çevre ve insan sağlığının ve tüm kaynakların korunmasını hedefleyen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında kamu kurum ve kuruluşlara ait binalarda enerji verimliliği çalışmaları, raporlama ve resmi kurumlara yapılması gereken yasal bildirimlerin takip edilmesi görevini yürütecek olan İl Enerji Yönetim Birimi, yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanarak kamudaki enerji sarfiyatındaki yükü azaltma çalışmaları yapacaktır.
Afyonkarahisar İl Enerji Yönetim Birimi Kuruldu.

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın talimatları doğrultusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına ait enerji yönetim faaliyetlerinin Valilik Enerji Yönetim Birimi koordinatörlüğünde yürütülmesi amacıyla Valilikler bünyesinde Enerji Yönetim Birimleri kurulması istenmiştir.

Bu kapsamda Valimiz Gökmen Çiçek’in önderliğinde Afyonkarahisar İl Enerji Yönetim Birimi kuruldu. İl Enerji Yönetim Birimi, Resmi Gazetenin 2 Mayıs 2007 tarih ve 26510 sayısıyla yayımlanan “Enerji Verimliliği Kanunu” gereğince enerjinin etkin kullanılması, israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılması çalışmalarını sürdürecektir.

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında binanın enerji performansını etkileyen mimari, mekanik, elektrik ve aydınlatma gibi sistemlerin verimlilikleri ile ilgili konularda yapılması gerekli bakımlar, testler ve bunların periyotları İl Enerji Yönetimi Birimi tarafından yapılacak olup kamuoyunda enerji verimliliği bilinci oluşturmak adına her yıl Ocak ayının ikinci haftasında kutlanan Enerji Verimliliği Haftası etkinlikleri kapsamında tanıtım ve bilinçlendirme etkinliklerinin düzenlenmesi veya ETKB tarafından organize edilen etkinliklere de katkıda bulunulacak.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Saygıdeğer eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen ve çevre ve insan sağlığının ve tüm kaynakların korunmasını hedefleyen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında kamu kurum ve kuruluşlara ait binalarda enerji verimliliği çalışmaları, raporlama ve resmi kurumlara yapılması gereken yasal bildirimlerin takip edilmesi görevini yürütecek olan İl Enerji Yönetim Birimi, yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanarak kamudaki enerji sarfiyatındaki yükü azaltma çalışmaları yapacaktır.

Afyon HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.