Ekonomi Haber Girişi: 20.04.2021 - 14:01, Güncelleme: 20.04.2021 - 14:03

Altın haftaya güçlü başladı ama sonunu getiremedi

 

Altın haftaya güçlü başladı ama sonunu getiremedi

Altın haftaya güçlü başladı ama sonunu getiremedi
  Altın son iki ayın en yüksek seviyesini kaydettiği günde, bu seviyeden kapanış yapamasa da pozitif bir görünüm içinde hareketini sürdürmüş oldu. Altın son iki ayın en yüksek seviyesini kaydettiği günde, bu seviyeden kapanış yapamasa da pozitif bir görünüm içinde hareketini sürdürmüş oldu. 1776 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seansın başlangıcıyla birlikte hızla yukarı doğru ivmelenerek son 8 haftanın en yüksek seviyesi olan 1790 dolar/ons seviyesine kadar uzandı. Kripto paralarda yaşanan sert satışın da etkisinin altına yansımasının pozitif yönlü olmasının yanı sıra dolar endeksindeki aşağı yönlü seyir altın fiyatını destekleyen unsurlar olarak öne çıktı.  Seans sonuna kadar bu seviyede kalmayı başaramayan sarı maden, seansı 1771 dolar/onstan tamamladı ve hanesine yüzde 0,3 kayıp yazmış oldu.   Gümüş de altın gibi pozitif başladığı günün sonunu getiremeyerek kırmızıda bir seansı geride bıraktı. 25,96 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, seans içinde 26,32 dolar/ons seviyesine kadar uzandı.  Ancak seans sonuna kadar bu pozitifliğini sürdüremeyen gümüş seansı 25,82 dolar/ons kapattı ve hanesine yüzde 0,5 kayıp yazmış oldu.   Platin diğer kıymetlilerin aksine günü yeşilde kapatmayı başarırken, üst üste dördüncü seansı gününü de kazançla kapatmayı başarmış oldu. 1206 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin 1212 dolar/onstan seansı tamamladı ve haftaya yüzde 0,5 kazançla başlamış oldu.   Paladyum dünkü seansta 2800 dolar/ons seviyesinin üzerine çıkarken, daha önce kaydetmiş olduğu rekor seviyesini yaklaştı. Toparlanan ekonomilerle birlikte araba üretiminde ihtiyaç duyulması beklenen paladyum miktarının artmasıyla birlikte arz sıkıntısı yaşanacağı beklentisiyle paladyum fiyat yukarı doğru hızla hareket etti. 2851 dolar/onsla seansın en yüksek seviyesini kaydederken, seansı 2812 dolar/onstan tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,2 kazanç yazmış oldu.   Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlem hacminde ortalama bir gün yaşanırken, altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 0,50 dolar/onsla gerçekleşmeye devam etti. İşlem hacminin ortalama olduğu günde 1.584 kg altın, 3.106 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı
Altın haftaya güçlü başladı ama sonunu getiremedi

 

Altın son iki ayın en yüksek seviyesini kaydettiği günde, bu seviyeden kapanış yapamasa da pozitif bir görünüm içinde hareketini sürdürmüş oldu.

Altın son iki ayın en yüksek seviyesini kaydettiği günde, bu seviyeden kapanış yapamasa da pozitif bir görünüm içinde hareketini sürdürmüş oldu.

1776 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seansın başlangıcıyla birlikte hızla yukarı doğru ivmelenerek son 8 haftanın en yüksek seviyesi olan 1790 dolar/ons seviyesine kadar uzandı.

Kripto paralarda yaşanan sert satışın da etkisinin altına yansımasının pozitif yönlü olmasının yanı sıra dolar endeksindeki aşağı yönlü seyir altın fiyatını destekleyen unsurlar olarak öne çıktı.  Seans sonuna kadar bu seviyede kalmayı başaramayan sarı maden, seansı 1771 dolar/onstan tamamladı ve hanesine yüzde 0,3 kayıp yazmış oldu.

 

Gümüş de altın gibi pozitif başladığı günün sonunu getiremeyerek kırmızıda bir seansı geride bıraktı. 25,96 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, seans içinde 26,32 dolar/ons seviyesine kadar uzandı.  Ancak seans sonuna kadar bu pozitifliğini sürdüremeyen gümüş seansı 25,82 dolar/ons kapattı ve hanesine yüzde 0,5 kayıp yazmış oldu.

 

Platin diğer kıymetlilerin aksine günü yeşilde kapatmayı başarırken, üst üste dördüncü seansı gününü de kazançla kapatmayı başarmış oldu. 1206 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin 1212 dolar/onstan seansı tamamladı ve haftaya yüzde 0,5 kazançla başlamış oldu.

 

Paladyum dünkü seansta 2800 dolar/ons seviyesinin üzerine çıkarken, daha önce kaydetmiş olduğu rekor seviyesini yaklaştı.

Toparlanan ekonomilerle birlikte araba üretiminde ihtiyaç duyulması beklenen paladyum miktarının artmasıyla birlikte arz sıkıntısı yaşanacağı beklentisiyle paladyum fiyat yukarı doğru hızla hareket etti. 2851 dolar/onsla seansın en yüksek seviyesini kaydederken, seansı 2812 dolar/onstan tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,2 kazanç yazmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlem hacminde ortalama bir gün yaşanırken, altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 0,50 dolar/onsla gerçekleşmeye devam etti. İşlem hacminin ortalama olduğu günde 1.584 kg altın, 3.106 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı

Habere ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.