Haber Girişi: 21.06.2021 - 18:02, Güncelleme: 21.06.2021 - 18:02

AVCI DERNEKLERİ VE AV BAYİLERİ ARACILIĞIYLA AVLANMA İZİN KARTI SATIŞI

 

AVCI DERNEKLERİ VE AV BAYİLERİ ARACILIĞIYLA AVLANMA İZİN KARTI SATIŞI

AVCI DERNEKLERİ VE AV BAYİLERİ ARACILIĞIYLA AVLANMA İZİN KARTI SATIŞI
MAN BAKANLIĞI Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü     Av ve yaban hayatı kaynaklarımızın sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi çerçevesinde eğitim ve denetim çalışmalarının yanı sıra, avcılığın düzenlenmesine yönelik çalışmalar da yürütülmektedir . Bu çerçevede avlanma izin kartlarının (avlanma izin ücreti) 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nun (Kanun) 1, 2, 3 ve 14 üncü maddelerinde belirtilen hükümleri çerçevesinde, dernek ve/veya av bayileri ile işbirliği yapılarak avcılara temininin kolaylaştırılması sağlanmaktadır. Bu itibarla; genelge kapsamında öncelikli olarak avlanma izin kartı verme hizmeti protokolü hükümlerini kabul eden avcı dernekleriyle, avcı derneklerinin talep etmemesi durumunda ise il, ilçe ve beldelerde faaliyet gösteren av bayileri ile protokol yapılacaktır. Avcılığın sürdürülebilirliği her şeyden önce av ve yaban hayatı kaynaklarımızın yaşam ortamlarıyla birlikte korunmasına bağlı olduğu gerçeğinden hareketle, av ve yaban hayvanı türlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için devlet ve genel avlaklar tesis edilmiştir. Protokolü imzalayan avcı dernekleri; bu avlaklarda barınan av hayvanlarına ait popülasyonların değerlendirilmesinde idareye (İl Şube Müdürlüğü) yardımcı olmak durumundadır. Avcı dernekleri/av bayilerinin avlanma izin kartı verme hizmetini yapmak istemeleri halinde istenecek belgeler ile protokol örnekleri ekte yer almaktadır. Protokol süreleri av yılını kapsayacaktır. Uygulamalar aşağıda belirtildiği şekilde gerçekleştirilecektir. 1- Av yılında Tarım ve Orman Bakanlığı (Bakanlık) tarafından bastırılacak hologram güvenlik pulu içeren avlanma izin kartları kullanılacaktır. 2- Bakanlık tarafından idareye gönderilecek avlanma izin kartları, idare muhasebe yetkilisi tarafından teslim alınarak muhasebeleştirildikten sonra, yetkilendirilecek (veznedar veya mutemet) kişilere zimmetle teslim edilecektir. 3- Protokol için istenen şartları yerine getiren dernek/av bayilerine, idare tarafından "Avlanma İzni Kartı Verme Yetki Belgesi" düzenlenecektir. 4- İdare muhasebe yetkilisi veya yetkilendirilen kişiler; avlanma izin kartı talep eden dernekve/veya bayi temsilcisinden Avlanma İzin Kartı Verme Yetki Belgesi'nin bir suretini aldıktan sonra, avlanma izin kartı ücretinin peşin ve tam olarak yatırıldığını kontrol edecek ve avlanma izin kartlarının seri numaralarının yer aldığı tutanağı dernek ve/veya bayi temsilcisine teslim edecektir.
AVCI DERNEKLERİ VE AV BAYİLERİ ARACILIĞIYLA AVLANMA İZİN KARTI SATIŞI

MAN BAKANLIĞI Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

 

 

Av ve yaban hayatı kaynaklarımızın sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi çerçevesinde eğitim ve denetim çalışmalarının yanı sıra, avcılığın düzenlenmesine yönelik çalışmalar da yürütülmektedir

. Bu çerçevede avlanma izin kartlarının (avlanma izin ücreti) 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nun (Kanun) 1, 2, 3 ve 14 üncü maddelerinde belirtilen hükümleri çerçevesinde, dernek ve/veya av bayileri ile işbirliği yapılarak avcılara temininin kolaylaştırılması sağlanmaktadır.

Bu itibarla; genelge kapsamında öncelikli olarak avlanma izin kartı verme hizmeti protokolü hükümlerini kabul eden avcı dernekleriyle, avcı derneklerinin talep etmemesi durumunda ise il, ilçe ve beldelerde faaliyet gösteren av bayileri ile protokol yapılacaktır.

Avcılığın sürdürülebilirliği her şeyden önce av ve yaban hayatı kaynaklarımızın yaşam ortamlarıyla birlikte korunmasına bağlı olduğu gerçeğinden hareketle, av ve yaban hayvanı türlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için devlet ve genel avlaklar tesis edilmiştir.

Protokolü imzalayan avcı dernekleri; bu avlaklarda barınan av hayvanlarına ait popülasyonların değerlendirilmesinde idareye (İl Şube Müdürlüğü) yardımcı olmak durumundadır.

Avcı dernekleri/av bayilerinin avlanma izin kartı verme hizmetini yapmak istemeleri halinde istenecek belgeler ile protokol örnekleri ekte yer almaktadır. Protokol süreleri av yılını kapsayacaktır.

Uygulamalar aşağıda belirtildiği şekilde gerçekleştirilecektir.

1- Av yılında Tarım ve Orman Bakanlığı (Bakanlık) tarafından bastırılacak hologram güvenlik pulu içeren avlanma izin kartları kullanılacaktır.

2- Bakanlık tarafından idareye gönderilecek avlanma izin kartları, idare muhasebe yetkilisi tarafından teslim alınarak muhasebeleştirildikten sonra, yetkilendirilecek (veznedar veya mutemet) kişilere zimmetle teslim edilecektir.

3- Protokol için istenen şartları yerine getiren dernek/av bayilerine, idare tarafından "Avlanma İzni Kartı Verme Yetki Belgesi" düzenlenecektir.

4- İdare muhasebe yetkilisi veya yetkilendirilen kişiler; avlanma izin kartı talep eden dernekve/veya bayi temsilcisinden Avlanma İzin Kartı Verme Yetki Belgesi'nin bir suretini aldıktan sonra, avlanma izin kartı ücretinin peşin ve tam olarak yatırıldığını kontrol edecek ve avlanma izin kartlarının seri numaralarının yer aldığı tutanağı dernek ve/veya bayi temsilcisine teslim edecektir.

Afyon HABERİ

Reklam içeriği yüklenmemiş.
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.