Gündem Haber Girişi: 04.04.2021 - 18:47, Güncelleme: 04.04.2021 - 18:47

AVUKATLAR, YARGININ İŞLEYİŞİNDE ÖNEMLİ BİR GÖREVİ YERİNE GETİRİYORLAR

 

AVUKATLAR, YARGININ İŞLEYİŞİNDE ÖNEMLİ BİR GÖREVİ YERİNE GETİRİYORLAR

AVUKATLAR, YARGININ İŞLEYİŞİNDE ÖNEMLİ BİR GÖREVİ YERİNE GETİRİYORLAR
Avukatlar yargının olmasa olmazıdır” Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, avukatların yargının olmazsa olmazı olduklarını söyledi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, tüm meslektaşlarının 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutladı.   Milletvekili Köksal, kendisinin de bir avukat olduğunu ve mesleği icra ederken karşılaşılan zorlukları çok iyi bildiğini kaydederek, “Avukatlar ülke yönetiminin unsurlarından biri olan yargının işleyişinde olmazsa olmaz bir görevi yerine getirmektedirler. Savunma hakkının kutsallığından yola çıkılarak yapıla gelen avukatlık, mağdur vatandaşların sesi olma amacıyla kullanıldığında, önemli başarıları da beraberinde getirir." dedi. AVUKATLAR MESLEKİ OLARAK BİRÇOK SORUNLA KARŞI KARŞIYA… Avukatların mesleki olarak birçok sorunla karşı karşıya kaldığını ve Türkiye’de yargının siyasallaştığını belirten Köksal, “Çok sayıda hukuk fakültesinin açılmasıyla binlerce yeni mezun avukatın iş bulma konusunda sıkıntı yaşaması özellikle mesleğin ilk yıllarında maddi sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kalması hem mesleki sıkıntılar hem maddi zorlukları aşmak zorunda bırakılması avukatlarımızın yaşadığı sıkıntıların başında gelmektedir. Duruşma salonunda ceza yargılamasında savcıyla savunma avukatının kürsüde eşit olmaması yıllardır çözülemeyen ve avukatlık mesleğinin hala ülkemizde hak ettiği değeri alamadığını gösteren en büyük emarelerden biridir. Avukatlar silahların eşitliği ilkesi gereğince ceza davalarında savcıyla kürsü eşitliği istiyor. Avukatların can güvenliğinin sağlandığı kürsüde savcılarla eşitlendiği, maddi ve mesleki sıkıntılarının aşıldığı bir Türkiye dileğiyle tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutluyorum." şeklinde konuştu.
AVUKATLAR, YARGININ İŞLEYİŞİNDE ÖNEMLİ BİR GÖREVİ YERİNE GETİRİYORLAR

Avukatlar yargının olmasa olmazıdır” Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, avukatların yargının olmazsa olmazı olduklarını söyledi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, tüm meslektaşlarının 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutladı.

 

Milletvekili Köksal, kendisinin de bir avukat olduğunu ve mesleği icra ederken karşılaşılan zorlukları çok iyi bildiğini kaydederek, “Avukatlar ülke yönetiminin unsurlarından biri olan yargının işleyişinde olmazsa olmaz bir görevi yerine getirmektedirler.

Savunma hakkının kutsallığından yola çıkılarak yapıla gelen avukatlık, mağdur vatandaşların sesi olma amacıyla kullanıldığında, önemli başarıları da beraberinde getirir." dedi.

AVUKATLAR MESLEKİ OLARAK BİRÇOK SORUNLA KARŞI KARŞIYA…

Avukatların mesleki olarak birçok sorunla karşı karşıya kaldığını ve Türkiye’de yargının siyasallaştığını belirten Köksal, “Çok sayıda hukuk fakültesinin açılmasıyla binlerce yeni mezun avukatın iş bulma konusunda sıkıntı yaşaması özellikle mesleğin ilk yıllarında maddi sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kalması hem mesleki sıkıntılar hem maddi zorlukları aşmak zorunda bırakılması avukatlarımızın yaşadığı sıkıntıların başında gelmektedir.

Duruşma salonunda ceza yargılamasında savcıyla savunma avukatının kürsüde eşit olmaması yıllardır

çözülemeyen ve avukatlık mesleğinin hala ülkemizde hak ettiği değeri alamadığını gösteren en büyük emarelerden biridir.

Avukatlar silahların eşitliği ilkesi gereğince ceza davalarında savcıyla kürsü eşitliği istiyor.

Avukatların can güvenliğinin sağlandığı kürsüde savcılarla eşitlendiği, maddi ve mesleki sıkıntılarının aşıldığı bir Türkiye dileğiyle tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutluyorum." şeklinde konuştu.

Habere ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.