AFTAT
Haber Girişi: 02.08.2021 - 16:11, Güncelleme: 02.08.2021 - 16:15

Basının tek gelir kaynağı olan ilan hakkının tasarruf tedbirleri adıyla elinden alınması doğru bir yöntem değildir.

 

Basının tek gelir kaynağı olan ilan hakkının tasarruf tedbirleri adıyla elinden alınması doğru bir yöntem değildir.

Basının tek gelir kaynağı olan ilan hakkının tasarruf tedbirleri adıyla elinden alınması doğru bir yöntem değildir.
Basının tek gelir kaynağı olan ilan hakkının tasarruf tedbirleri adıyla elinden alınması doğru bir yöntem değildir. Bu durum karşısında bazı basılı medya kuruluşları faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabilir .Özellikle vurgulamak isterim ki tasarruf tedbirlerinden basılı medya çıkarılmalıdır.Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayımlanan "tasarruf tedbirleri" genelgesinde yer alan ve özellikle yerel medya kuruluşlarını olumsuz etkileyecek maddelerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini vurgularken, "Birçok gazete ve derginin kapanması söz konusu olacaktır. Özellikle yerel ve bölgesel yayın yapan bazı medya kuruluşları faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabileceği gerçeğini unutmamak gerekir. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre; kamu kurum ve kuruluşlarınca mevzuattan kaynaklanan zorunluluklar gereği yapılan veya kurum faaliyetleri ile doğrudan ilgili olan tanıtım giderleri hariç olmak üzere basın ve yayın organlarına ilan veya reklam verilmeyecek . Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarının basını izleme ile ilgili birimleri ve kütüphane dokümantasyon merkezleri hariç hiçbir şekilde günlük gazete alımı yapılmayacak. İdare faaliyetlerini tanıtmaya yönelik rapor, kitap, dergi, bülten ve benzeri yayınlar basılmayacak, bu dokümanların hazırlanması ve paylaşımı elektronik ortamda yapılacak.İşte bu girişim nedeni ile "Birçok gazete ve derginin kapanması söz konusu olacak"Kamu kurum ve kuruluşlarındaki tasarruf tedbirlerini önemsemekle beraber bu genelgede zor şartlarda kamu görevi yapan medya kuruluşlarını olumsuz etkileyecek maddelerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini özellikle vurgulamak isterim. "Medya kuruluşları, kamu görevi icra ediyor. Basılı medya bu görevde baş rolde yer alıyor. Zor şartlar altında görev yapan, güncel şartların doğurduğu durumlarla mücadele eden ve pandemi gibi zor bir dönemi atlatmaya çalışan basılı medya, şimdi de kamu kurum ve kuruluşlarındaki tasarruf tedbirleri kapsamına alındı. Bu durum, ayakta kalmaya çalışan basılı medya kuruluşlarını çıkmaza itecektir. Birçok gazete ve derginin kapanması söz konusu olacaktır. Özellikle yerel ve bölgesel yayın yapan bazı medya kuruluşları faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabilir. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yetkililerini bu konuda bir çalışma yapmaya davet ediyoruz. Basılı medyanın içinde bulunduğu zor durumun tekrar ele alınmasını ve bu karardan vazgeçilmesini talep ediyoruz. "Yayınlanan tasarruf tedbirleri ile basının tek gelir kapısının kapatılması ve kaynaklarının kurutulması doğru bir yöntem olmayacaktır . Umuyorum ki yetkililer atılan bu adımdan bir an önce geri dönerler çünkü bu adam yanlış bir adımdır.
Basının tek gelir kaynağı olan ilan hakkının tasarruf tedbirleri adıyla elinden alınması doğru bir yöntem değildir.

Basının tek gelir kaynağı olan ilan hakkının tasarruf tedbirleri adıyla elinden alınması doğru bir yöntem değildir.

Bu durum karşısında bazı basılı medya kuruluşları faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabilir

.Özellikle vurgulamak isterim ki tasarruf tedbirlerinden basılı medya çıkarılmalıdır.Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayımlanan "tasarruf tedbirleri" genelgesinde yer alan ve özellikle yerel medya kuruluşlarını olumsuz etkileyecek maddelerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini vurgularken, "Birçok gazete ve derginin kapanması söz konusu olacaktır.

Özellikle yerel ve bölgesel yayın yapan bazı medya kuruluşları faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabileceği gerçeğini unutmamak gerekir.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre; kamu kurum ve kuruluşlarınca mevzuattan kaynaklanan zorunluluklar gereği yapılan veya kurum faaliyetleri ile doğrudan ilgili olan tanıtım giderleri hariç olmak üzere basın ve yayın organlarına ilan veya reklam verilmeyecek

. Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarının basını izleme ile ilgili birimleri ve kütüphane dokümantasyon merkezleri hariç hiçbir şekilde günlük gazete alımı yapılmayacak. İdare faaliyetlerini tanıtmaya yönelik rapor, kitap, dergi, bülten ve benzeri yayınlar basılmayacak, bu dokümanların hazırlanması ve paylaşımı elektronik ortamda yapılacak.İşte bu girişim nedeni ile "Birçok gazete ve derginin kapanması söz konusu olacak"Kamu kurum ve kuruluşlarındaki tasarruf tedbirlerini önemsemekle beraber bu genelgede zor şartlarda kamu görevi yapan medya kuruluşlarını olumsuz etkileyecek maddelerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini özellikle vurgulamak isterim.

"Medya kuruluşları, kamu görevi icra ediyor. Basılı medya bu görevde baş rolde yer alıyor.

Zor şartlar altında görev yapan, güncel şartların doğurduğu durumlarla mücadele eden ve pandemi gibi zor bir dönemi atlatmaya çalışan basılı medya, şimdi de kamu kurum ve kuruluşlarındaki tasarruf tedbirleri kapsamına alındı.

Bu durum, ayakta kalmaya çalışan basılı medya kuruluşlarını çıkmaza itecektir.

Birçok gazete ve derginin kapanması söz konusu olacaktır. Özellikle yerel ve bölgesel yayın yapan bazı medya kuruluşları faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabilir. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yetkililerini bu konuda bir çalışma yapmaya davet ediyoruz.

Basılı medyanın içinde bulunduğu zor durumun tekrar ele alınmasını ve bu karardan vazgeçilmesini talep ediyoruz.

"Yayınlanan tasarruf tedbirleri ile basının tek gelir kapısının kapatılması ve kaynaklarının kurutulması doğru bir yöntem olmayacaktır

. Umuyorum ki yetkililer atılan bu adımdan bir an önce geri dönerler çünkü bu adam yanlış bir adımdır.

Afyon HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.