Haber
31 Mayıs 2019 - Cuma 17:41 Bu haber 453 kez okundu
 
5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlandı
5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlandı.
GÜNDEM Haberi
5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlandı

5 Haziran Dünya Çevre Günü, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar İli Çevre Hizmetleri Birliği, Atıksu Arıtma Birliği, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle kutlandı.

2009 yılından bu yana çocuklar başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine çevre bilincinin aşılanması amacıyla ortaklaşa birçok çalışmaya imza atan Afyonkarahisar Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü birlikte kutladı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde düzenlenen kutlama programına, Vali Yardımcısı Ümit Şeref Kayacan, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Öner, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vahit Okumuşer, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Gül, Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Ercan Özcan, Atıksu  Arıtma Birliği Müdürü Övgü Coşkun, OSB Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu ve çevreci kampanyalarda dereceye giren okulların öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

   “EMANETE KARŞI İHMALKAR DAVRANIYORUZ”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vahit Okumuşer’in açılış konuşmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Murat Öner, çevre bilincinin toplumun tüm kesimlerince benimsenmesi gerektiğini vurguladı. Bu konuda, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliklerinin farkındalık oluşturmak adına önemli olduğunu belirten Başkan Yardımcısı Öner, “Yüce Allah tabiatı, kainattaki tüm canlılara kullanmaları için emanet olarak bırakmıştır. Bunların içerisinde kuş, böcek ve diğer canlılar kainata hiçbir zarar vermediği halde, akıl, fikir ve şuur verdiği biz insanoğlunun ihmalkar davrandığının farkındayız. Bu nedenle yine yaratılmışların en şereflisi olan insanın, almış olduğu bu emaneti, layıkıyla gelecek nesillere bırakması, emanete sahip çıkmak, ecdadına sahip çıkmak ve inancımıza sahip çıkmakla aynı anlamı taşıdığı şuuruyla çevre bilincini aslında hep birlikte oluşturmak zorundayız” dedi.

 “HAYIFLANMAK YERİNE DOĞRU YETİŞTİRELİM”

Yeni nesilden hayıflanmak yerine, onları doğru yetiştirmenin daha gerçekçi olduğunu savunan Başkan Yardımcısı Öner şunları söyledi: “Tabiatı korumak adına, yaşadığımız her alanda, kirlikten tutunda, gözlerimizi rahatsız eden aslında her şeyin çevreye zarar verdiğini, insanın ruhuna hoş gelmeyen her şeyin bizleri rahatsız ettiği bilinciyle hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yeni nesilden hayıflanmak yerine, onları eğitenlerin biz anne-babalar olduğu bilinciyle her an bu duyarlılıkla hareket etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle bu programı hazırlayan, katkı sağlayan herkese ve güzel sunumuyla programa renk katan Tepebaşı Belediyesi ekibine ve açılan sergilerde emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum”

ÇEVRECİ OKULLAR VE ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından, Çevre Hizmetleri Birliği ve Atıksu  Arıtma Birliği tarafından düzenlenen eğitimler ve projeler ışığında; atık pil ve atık yağ toplama kampanyasında dereceye giren okullara ve öğrencilere hediyeleri verildi. Ödül törenin ardından ise protokol mensupları tarafından, atık maddelerden yapılan sergili gezilirken, öğrenciler tarafından ambalaj atıklardan yapılan kıyafetlerin sergilendiği bir defile sahnelendi. Ayrıca, gün boyu süren etkinlikler öncesinde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vahit Okumuşer, Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Ercan Özcan, Atıksu  Arıtma Birliği Müdürü Övgü Coşkun, Çevre Denetim Birim Sorumlusu İpek Yorulmaz ve şube müdürleriyle birlikte Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i ziyaret etti.

Bu yılki eğitimlere katılan yaklaşık 3 bin öğrenci arasından bilgisayar programı ile yapılan rastgele (random) çekilişte tablet bilgisayar hediyesi kazanan 10 öğrencinin isimleri ve okulları şöyle;

Okul Adı Öğrenci Adı Sınıf Öğrenci No
Hüseyin Sümer Ortaokulu Z. M. Tareq Al KUBAİSİ 5-B 61
Işıklar İmam Hatip Ortaokulu Tuğbanur YILDIRIM 5-A 51
Şemsettin Güneş İmam Hatip Ortaokulu Metin ÖZPINAR 5-A 52
Şemsettin Karahisari Ortaokulu Furkan SARIÖZ 5-F 1167
Hacı Hayriye Özsoy Ortaokulu Sinan ALTIN 5-A 281
Şehit Yasin Mergen Ortaokulu Ömer Faruk ALTINTAŞ 5-A 222
Neriman İbrahim Küçükkurt Ortaokulu Simgenur YANBOL 5-F 790
Hüseyin Sümer Ortaokulu Reza AHMADİ 5-A 121
Yunus Emre Ortaokulu Şemsettin ALTÜN 5-A 437
Susuz İmam Hatip Ortaokulu Cengizhan YAVUZ 5-B 103

 

HEDİYE VERİLEN OKUL LİSTESİ

S.N. OKUL ADI ATIK PİL MİKTARI (Kg.) HEDİYE
1 Asım Kocabıyık Anaokulu 525 Dizüstü Bilgisayar

 

 

2 Toki Fatma Aliye Hanım Anaokulu 393 Fotokopi Makinası
3 Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu 380 Dizüstü Bilgisayar
4 Nurten Telek İlkokulu 364 Dizüstü Bilgisayar
5 Selçuklu İlkokulu 315 Dizüstü Bilgisayar
6 Karşıyaka İlkokulu 251 Dizüstü Bilgisayar
7 Asiye Sultan Anaokulu 230 Dizüstü Bilgisayar
8 Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu 225 Dizüstü Bilgisayar
9 Ali Çetinkaya Ortaokulu 219 Fotokopi Makinası
10 Afyonkarahisar Anadolu İmam Hatip Lisesi 181 Dizüstü Bilgisayar
11 Sandıklı Hatice Turan Anaokulu 180 Fotokopi Makinası
12 Salar İlkokulu 172 Fotokopi Makinası
13 Sandıklı Miralay Reşatbey İlkokulu 163,5 Masa Tenisi
14 Atatürk İlkokulu 129 Spor Seti
15 Büyükkalecik Kocatepe İlkokulu 103 Satranç
Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: 5, Haziran, Dünya, Çevre, Günü, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı