Haber
07 Aralık 2019 - Cumartesi 14:36 Bu haber 1577 kez okundu
 
IRAK’IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ HASAN EL CENABİ, İHRACATÇI FİRMA TEMSİLCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
IRAK KAPISI’NIN BİRDENBİRE KAPANMASI DOĞRU DEĞİL
EKONOMİ Haberi
IRAK’IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ HASAN EL CENABİ, İHRACATÇI FİRMA TEMSİLCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

IRAK’IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ HASAN EL CENABİ, İHRACATÇI FİRMA TEMSİLCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hasan El Cenabi ile Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımıyla yumurta sektörünün ihracat sorunu ve Irak’ta yatırım imkânları masaya yatırıldı.

Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hasan El Cenabi ile Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda ihracatçı firmaların temsilcileri ile bir araya geldi.

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mühsürler, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, ATSO Meclis Üyeleri ve ATSO Meslek Komiteleri üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda öncelikli olarak yumurta sektörünün Irak’a yaptığı ihracat masaya yatırıldı. Toplantıda, ayrıca Irak’a yatırım imkânları da masaya yatırıldı.
IRAK KAPISI’NIN BİRDENBİRE KAPANMASI DOĞRU DEĞİL
Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiye ile Irak arasındaki dış ticaret hacminin 2018 yılında 10 milyar dolara yaklaştığını kaydetti. Serteser, bu yılın Nisan ayından itibaren yumurta sektörünün Irak’a yapılan ihracatta sıkıntı yaşadığını hatırlatarak “Bu yılın Nisan ayından bu yana yumurta üreticilerimiz ve ihracatçılarımız, Irak’a yumurta ihraç etmekte sıkıntı çekmektedir.

Geldiğimiz noktada, Irak Kapısı yumurtacılarımıza tamamen kapanmış durumdadır. Afyon’daki yumurta sektörünün gelişmesindeki en büyük etmenlerden biri Irak’a ihracattır. Irak’a ihracat geliştikçe, yumurtacılık sektörümüz gelişti. Sizin kendi ülkenizdeki üretim yapmanız önemlidir. Bunu birdenbire kesmek, kapıyı birdenbire kapatmak, yumurtacılarımızı sıkıntıya sokmuştur. Yıllar içinde Irak’a yumurta sağlayan bu sektördür. Ülkenizdeki yumurta imalatını hep birlikte geliştirelim. O gelişim yaşanana kadar, Irak Kapısı’nın yumurtacılarımıza açılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
“SORUNUN ÇÖZÜLECEĞİNİ ÜMİT EDİYORUZ”
Serteser, yumurta sektöründe, 2017, 2018 ve 2019 yıllarını kıyaslayarak ihracat tablosunu ortaya koydu. Serteser, şöyle konuştu:
“İlimiz için yumurta ihracatının ne kadar önemli olduğunu ihracat rakamlarımızı vererek göstermek isterim.

2017 yılında ilimizden 73 milyon dolarlık yumurta ihracatı gerçekleştirilmiş; bu ihracatın 71 milyon doları Irak’a yapılmıştır. 2018 yılında ilimizden yapılan 79 milyon dolarlık yumurta ihracatının 77 milyon dolarlık kısmı Irak’a gerçekleştirilmiştir.

2019 yılının ilk 11 ayında ilimizden yapılan 45 milyon dolarlık yumurta ihracatının sadece 22,5 milyon doları Irak’a gerçekleştirilmiştir. Bizim üreticimiz de yavaş yavaş başka pazarlar bulmaya başlıyor

. Bu ihracatın çoğunluğu ise Nisan ayına kadar yapılmıştır. Zikrettiğim rakamlar da ihracatın ne kadar düştüğünü ortaya koymaktadır. Bu vesile ile yumurta sektörünün beklediği müjdenin bir an önce verileceğini ümit ediyoruz

.Şunu da belirtmek isterim ki Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi olması, bizi gururlandırmıştır; yumurtacılık ile ilgili sorunların çözülmesine yönelik umudumuzu artırmıştır.”
DİĞER SEKTÖRLERLE DE İŞBİRLİĞİ YAPILABİLİR
Serteser, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi olan Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hasan El Cenabi arasında eski bir dostluğun olduğunu kaydederek “Biliyoruz ki siz iki devlet adamının dostluğu yeni değil. Sayın Büyükelçi’nin Irak Su Kaynakları Bakanlığı döneminden itibaren geliştirdiğiniz ikili ilişkilerle, yumurtacılarımızın sorunlarını çözeceğinize inanıyor; bu toplantıya teşrif ettiğiniz için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Afyonkarahisarımız’ın potansiyeli yüksektir. Dolayısıyla diğer sektörlerle de Irak ile önemli ilişkiler sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.
EROĞLU, SORUNU IRAK’TA GÜNDEME GETİRDİ
Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu
yumurta sektörünün Irak’a yaptığı ihracatta yaşadığı sorunu Irak’ta dile getirdiğini söyledi. Eroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız beni Irak Özel Temsilcisi olarak tayin ettikten sonra biz büyük bir çalışma yaptık. 150 kişilik bir çalışma grubu oluşturduk ve Irak için eylem planı yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımız’ın talimatıyla 31 Temmuz’da Irak’a vasıl olduk. Orada Irak Devlet Başkanı, Başbakanı ve diğer Bakanlar ile bir araya geldim. Orada yumurta ile ilgili konuyu gündeme getirdim

. Yumurtanın önünün açılması gerektiğini kendilerine söyledim.

Parlamentoda kendi üreticilerine yönelik böyle bir karar alındığını söylediler.

Biz de Irak’ın üretiminin, Irak’ın ihtiyacını karşılayacak kadar olmadığını belirttim. ‘Sizin üreticilerden yumurta alalım, aldığımız üreticiler aynı zamanda burada yatırım yapsın’ şeklinde bir talepte bulundular” diye konuştu.
YATIRIM İÇİN TEŞVİK SİSTEMİ GETİRİLMELİ
Irak’ta büyük bir potansiyel olduğunu, bu potansiyelin Afyonkarahisar tarafından kullanılabileceğini belirten Eroğlu, “Sayın Büyükelçimiz ile bu potansiyeli nasıl geliştirebiliriz, bu konuda görüşme yaptık.

Biz gerekli koordinasyonu sağlayabiliriz, bu konuda her türlü desteği veririz dedi. Kendisine teşekkür ediyoruz. Kendileri tekrar gelecekler, Irak’taki işadamlarını da getirecekler. ‘Türkiye’deki yumurtacılar Irak’ta yatırım yapılsın’ çağrısına karşılık bununla ilgili teşvik sistemi getirilmesini, aynı zamanda para transferinin esaslarının hukuki altyapısının sağlanması gerektiğini belirttim” ifadelerine yer verdi.
“SİZE YARDIMCI OLMAYA HAZIRIZ”
Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hasan El Cenabi ise, yumurta sektörünün yaşadığı sorunu çözmek için elinden geleni yapacağını belirtti. Cenabi, “Irak vatandaşı ve büyükelçi olarak Türk işadamları gelip yatırımlarını Irak’ta yapsınlar isterim.

Irak’ta bazı işadamları savaş sırasında bile, zor durumlarda bile iş yaptılar ve dayandılar.

Biz bu yatırımların hayata geçmesinin şartlarını olgunlaştırırız.

Mermer sektörü de çok önemlidir. Mermerde Irak geniş bir pazardır. Irak’ta her sokağın yeniden yapılanması lazımdır. Irak’ın Ankara Büyükelçiliği olarak biz size yardımcı olmaya, Ticaret ve Sanayi Odası’nın irtibat bürosu gibi çalışmaya hazırız” dedi.
YATIRIM TAKİP HEYETİ KURULACAK
Toplantıda Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, ATB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mühsürler ve ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Sait Evrenkaya söz alarak görüşlerini dile getirdi.

Toplantının sonunda Irak için Yatırım Takip Heyeti kurulması, Irak’a yapılabilecek yatırımlar yol haritası belirlenmesi karara bağlandı.

Toplantının ardından ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, yumurtacılık sektörü ile ilgili hazırlanan raporu Büyükelçi Hasan El Cenabi’ye takdim etti.

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: IRAK’IN, ANKARA, BÜYÜKELÇİSİ, HASAN, EL, CENABİ,, İHRACATÇI, FİRMA, TEMSİLCİLERİ, İLE, BİR, ARAYA, GELDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});