Haber
06 Haziran 2017 - Salı 23:54 Bu haber 1483 kez okundu
 
DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLANDI
DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLANDI
GÜNDEM Haberi
 DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLANDI

 

                5 Haziran Dünya Çevre Günü, Afyonkarahisar Belediyesi Çevre Hizmetleri Birliği, Atıksu Arıtma Birliği, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde düzenlenen törenle kutlandı.

                2009 yılından bu yana çocuklar başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine çevre bilincinin aşılanması amacıyla ortaklaşa birçok çalışmaya imza atan Afyonkarahisar Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü birlikte kutladı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde düzenlenen kutlama programına, Vali Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vahit Okumuşer, Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Ercan Özcan, Atıksu  Arıtma Birliği Müdürü Övgü Coşkun ve çevreci kampanyalarda dereceye giren okulların öğretmen ve öğrencileri katıldı.

                BU YILIN ÇEVRE SLOGANI "İNSANIN DOĞAYA BAĞLANMASI"

                Programın açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vahit Okumuşer, Dünya Çevre Günü'nün son yıllarda bayram sevinciyle yoğun bir şekilde kutlandığını söyledi. Birleşmiş Millet tarafından Dünya Çevre Günü'nün bu yılki temasının 'insanın doğaya bağlanması' şeklinde açılandığını belirten Okumuşer, "Bu sloganla insanlık ve doğa arasındaki uyama dikkat çekilerek, yaşadığımız dünyayı korumak için doğayla iç içe olmamız hedeflenmektedir. Ülkemiz, yer şekilleri, dağları, akarsuları ile ormanın bozkıra, bozkırın denizi yakınlığıyla olağanüstü, yeryüzünde başka bir yerde görülmeyen çevre çeşitliliğine sahiptir. Milli Şairimizi M. Akif Ersoy'un 'Kim bu cennet vatanını uğuruna olmaz ki feda' mısralarında dile getirdiği gibi gerçekten ülkemiz bir cennettir. Çevre, atalarımızdan bize bir miras değil, gelecek nesillere bırakacağımız bir emanettir." dedi.

                "BUGÜNKÜ EĞİTİMLERİN YANSIMALARI İLERİDE ÇOK OLUMLU OLACAKTIR"

                Çevre bilinciyle ilgili düzenlenen proje ve kampanyaların önemine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın ise "Yüce Rabbimiz bizlere, tertemiz, pırıl pırıl bir dünya yaratmış ve emanet etmiş. Ama ne yazık ki biz insanoğlu, bu emaneti iyi korumayarak maalesef kirletme noktasına getirmişiz. Bazen bakir, insan elinin değmediği yerler görürüz, daha temiz. İşte bu vesileyle gelecek kuşaklara yaşanılabilir bir çevre bırakmak adına, öğrencilerimize, Belediyemizle düzenlediğimiz proje ve kampanyalarla çevre bilincini aşılamaya çalışıyoruz. Çünkü her alanda olduğu gibi çevrenin temizliği ve güvenliği için eğitimin önemi çok büyüktür. Küçük yaştan itibaren çocuklarımıza bu bilinci aşılarsak ileride yansımaları çok olumlu olacaktır" diye konuştu.

               "ÇEVRECİLİK NOKTASINDA BİRÇOK DEV YATIRIMA İMZA ATIYORUZ"

                Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise çevrenin sadece insanlar için değil; hayvanlar ve tüm tabiat varlıkları için önemli olduğunu vurguladı. Bu yüzden ülkemizde ve ilimizde çevre ile ilgili çok önemli yatırımlar yapıldığını belirten Başkan Çoban, "Ben 2003 yılında bir siyasi partinin il başkanıyken o dönemin yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 400'e yakın köy yaklaşık 89 kabasının sadece 60 tanesinde kanalizasyon sistemi vardı. Demek ki 14 yıl önce kanalizasyonu olmayan köylerimiz, kasabalarımız vardı. Ama Allah'a hamdolsun Türkiye altyapı ve üstyapıda çok şekilde ilerlediği gibi artık çevrecilik noktasında da birçok dev yatırıma imza atıyor. Örneğin Afyonkarahisar Belediyemizin, Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'nun büyük desteğiyle Afyonumuza kazandırdığı atıksu arıtma tesisinin bugünkü fiyatlarla maliyeti 50 milyon liradır" dedi.

                "AFYON, DÜNYADAKİ BİRÇOK ŞEHİR İÇİN ÖRNEK MODEL"

                Çevre ile ilgili yatırımların bir kentin en önemli yatırımları olduğunu vurgulayan Başkan Çoban; "Hiçbir devlet, hiçbir yerel yönetim bu denli büyük parayı böyle bir yatırım için harcamak istemez. Çünkü bunlar görülmez hizmetlerdir. Ama o şehir için çok önemli hizmetlerdir. Allah'a hamdolsun Afyon bu noktada, Özel İdaresiyle, Belediyesiyle diğer kurumlarıyla Türkiye'deki hatta dünyadaki birçok şehir için örnek bir model ortaya koymaktadır. Afyonkarahisar, 2009 yılı ortalarından itibaren sağılıklı içme suyu kullanabilen tüm atık sularını arıtabilen bir il haline gelmiştir. Bunun yanında artık bırakın belediyelikleri, köyler dahil tüm yerleşim yerlerinin çöplerinin toplanabildiği ve tek bir merkezde düzenli depolanabildiği bir il haline gelmiştir" diye konuştu.^

                "HER YIL 3 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİYE ÇEVRE BİLİNCİ AŞILIYORUZ"

                Afyonkarahisar Belediyesi'ne bağlı Çevre Hizmetleri Birliği ve Atıksu  Arıtma Birliği tarafından düzenlenen eğitimler, projeler ve atık pil-atık yağ toplanmasına yönelik ödüllü kampanyalarla Mili Eğitim Müdürlüğü'nün de destekleriyle öğrencilere çevre bilincinin aşılandığını belirten Başkan Çoban, yine geçen yıldan itibaren İçmesuyu Arıtma Tesisleri'nde temiz su ve su tasarrufu ile ilgili öğrencilere eğitimler verildiğini söyledi. Her yıl 3 binden fazla öğrencinin bu eğitimlere katıldığını ve kampanyalarda toplanan atık yağ ve atık pil miktarının her eğitim-öğretim yılında arttığını kaydeden Başkan Çoban, emeği geçen kurumlara teşekkür ederek, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü kutladı.

                "ÇEVREYE KİRLETEREK GELECEĞİMİZİ KARARTIYORUZ"

                Çevre kirliğinin, bugün dünya genelinde yaşanan en büyük problemlerden bir tanesi olduğunu kaydeden Vali Aziz Yıldırım, "Bir taraftan teknolojik ilerlemelerle modern çağ oluşturuluyor; fakat aynı zamanda pek çok çöp üretiliyor ve çevreye zarar veriliyor. Geleceğimizi karartıyoruz. Avrupa da dahil pek çok büyük kentte, hava kirliği ölçümleri bir zamanlar normal değerlerinin katbekat üzerine çıkmıştı. Bir takım tedbirler alındı. Bu arada insanoğlu da çevreyle barışık yaşamak zorunda olduğunu anladı. Sadece üretmek ve kazanmak değil aynı zamanda, çevreyle uyum yaşanılmasını, aksi takdirde kendi yok oluşumuzu kendimizin hazırlayacağının farkına vardık" dedi.

                "AKARÇAY AFYONKARAHİSAR'DA YAPILMIŞ EN GÜZEL ÇEVRE PROJESİ"

                Akarçay'ın Afyonkarahisar'da yapılmış en güzel çevre projesi olduğunu belirten Vali Yıldırım, "Biraz önce Belediye Başkanımızın anlattığı yatırımları, ben de gururla her yerde anlatıyorum. Gerçekten çok güzel ve örnek çalışmalar yapılmış. Ama en büyük çalışma şuan da içinde bulunduğumuz mekan. Daha önceden kokarçay olarak adlandırılan bu çayda, Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu'nun destekleri ve Başkanımızın gayretleriyle çok güzel bir proje gerçekleştirilmiş ve hakikaten güzel bir rekreasyon alanı ortaya çıkartılmış. Ben dahil, insanlar buraya gelip yürüyüş yapıyorlar, piknik yapıyorlar, çocuklarını gezdiriyorlar, güzel vakit geçiriyorlar. İşte bu projede olduğu gibi çevreyle uyumlu yaşamaya başladığımız da çok güzel mekanlar ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.

                "BAŞKANIMIZIN HAVA KİRLİĞİNE KARŞI GÜZEL BİR ÇALIŞMASI VAR"

                Afyon'da her şeyin güzel olduğunu, ancak hava kirliliği ile ilgili küçük bir sıkıntı yaşandığını dile getiren Vali Yıldırım, "Kışın ilk aylarında, Valiliğimizin bulunduğu yerde ve yukarı mahallerde biraz da konum ve coğrafyadan kaynaklanan hava kirliliği oluyor. İnşallah Belediyemizin ve Başkanımızın güzel bir çalışması var, bu çalışma sonuç verirse belki de bu yıl ya da önümüzdeki yıl bu kadar yoğun hava kirliği yaşamayacağız. Tabi ki hava kirliğinin oluşturan maddelerin de yakılmaması gerekiyor. Biz de Valilik olarak, daha kaliteli kömürler dağıtmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki kışlarda, olması gerekenin üzerinde parametreleri olan hava kirliği yaşamayız diye ümit ediyorum" diye konuştu.

                " ARTIK YERLERE TÜKÜRÜLMEZ DEMEK BİLE BANA AYIP GELİYOR!"

                Çevrenin, sadece belediyenin ya da ilgili kurumların değil, herkesin sorumluluğunda olduğunu vurgulayan Vali Yıldırım şöyle konuştu: "Hepimizin mutlaka ve mutlaka kendi çevresini özellikle temiz tutması lazım. Artık yerlere tükürülmez demek bile bana ayıp geliyor. Parkları ve bahçeleri, düzenli ve temiz tutmayı, bizden sonra gelecek insanların da oraları kullanabilecek olduğunu düşünmemeyi de ben aklıma sığdıramıyorum. Ağaç yaşken eğiliyor, biz de çocuklarımıza öncelikle evimizde bu alışkanlıkları kazandırmaya gayret etmeliyiz. Daha sonra okullarda öğretmenlerimiz bu gayretin üzerinde devam etmeliler. Büyükler küçüklerimize örnek olmalı. Başkasına söylemeden önce sorumlu olan kendimiz olduğunu da unutmamalıyız."

                ÇEVRECİ OKULLAR VE ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

                Yapılan konuşmaların ardından, atık pil ve atık yağ toplama kampanyalarında dereceye giren okullara, camilere ve Atıksu Arıtma Tesisi'ndeki eğitimlere katılan öğrenciler arasından 10 öğrenciye hediyeler verildi. Törende, öğrenciler tarafından ambalaj atıklardan yapılan kıyafetlerin sergilendiği bir defile sahnelendi.

Bu yılki eğitimlere katılan yaklaşık 3 bin öğrenci arasından bilgisayar programı ile yapılan rastgele (random) çekilişte tablet bilgisayar hediyesi kazanan 10 öğrencinin isimleri ve okulları şöyle;

Okul Adı

Öğrenci Adı

Sınıf

Öğrenci No

Oruçoğlu Ortaokulu

Furkan Kaman

5-B

353

Özlem Özyurt Ortaokulu

Uğur Ulu

5-B

262

Beyyazı Ortaokulu

Halil Ayözen

5-A

728

Şehit Sami Çiftçi İmam Hatip Ortaokulu

Emirhan Aktan

 

5-C

96

 

Sülümenli İsmet Atilla Ortaokulu

Feyza Tabak

5-B

158

Ekrem Yavuz Ortaokulu

Yiğitcan İlarslan

5-C

357

Erenler  Ortaokulu

Samet Kıy

5-B

132

Hacı Ahmet Özsoy Ortaokulu

Hüsna Arılık

5-E

230

Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Ortaokulu

Fahrettin Kerim Demir

 

5-B

46

Osman Atilla Ortaokulu

Hatice Akkaya

5-D

412

 

Atık Pil Toplama Kampanyasında Dereceye Giren Okullar-2017

Sıra No

Okul Adı

Atık Pil Miktarı (kg)

Ödülü

1

Hoca Ahmet Yesevi İlkokulu

429,5

Dizüstü Bilgisayar

2

Toki Fatma Aliye Han. Anaokulu

372

Dizüstü Bilgisayar

3

Ekrem Yavuz Ortaokulu

315

Dizüstü Bilgisayar

4

Vilayetler Hiz. Bir. Anaokulu

233

Fotoğraf Makinesi

5

Kocatepe İlkokulu

188

Tarayıcılı Fotokopi Makinesi

6

Yüksel Varlı İlkokulu

177

Dizüstü Bilgisayar

7

Sandıklı Hatice Turan Anaokulu

170

Dizüstü Bilgisayar

8

Şehit Murat Saraç İlkokulu

164

Dizüstü Bilgisayar

9

Sandıklı Miralay Reşatbey İlkokulu

135

Dizüstü Bilgisayar

10

Nasreddin Hoca Anaokulu

130

Dizüstü Bilgisayar

11

Karşıyaka İlkokulu

125

Dizüstü Bilgisayar

12

Sandıklı Mustafa Kemal Ortaokulu

107

Dizüstü Bilgisayar

13

Bolvadin Derekarabağ İlköğretim Kur.

87

Yazıcı

14

Nurettin Karaman İlkokulu

60

Spor Seti

15

İscehisar Şehit Ahmet Kaplan İlk.

55

Top Seti

 

 

 

Atık Pil Toplama Kampanyasına Dereceye GirenCamiler-2017

Sıra No

Cami Adı

Atık Pil Miktarı (kg)

Ödülü

1

Kuyulu Camii

32

Projeksiyon

 

 

 

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: , DÜNYA, ÇEVRE, GÜNÜ, KUTLANDI, , , , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı