Haber
31 Mart 2017 - Cuma 10:43 Bu haber 1305 kez okundu
 
TÜRBE RESTORASYONLARI DEVAM EDİYOR
TÜRBE RESTORASYONLARI DEVAM EDİYOR
KÜLTÜR Haberi
 TÜRBE RESTORASYONLARI DEVAM EDİYOR

   

            Afyonkarahisar Belediyesi, Etüd Proje Müdürlüğünün kontrollüğünde yapımına devam edilen Sultan Divani  Hazretlerinin müritlerinden Ahmet ve Mehmet Efendiler Türbesinin restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarında sona yaklaşıldı.

            Tarihi Ulu Camii karşısında ve Afyonkarahisar Kalesinin siluetinde önemli bir yere sahip olan Ahmet ve Mehmet Efendiler Türbesi, Belediyemiz tarafından hazırlanan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri doğrultusunda yeniden hayat buldu.

            Türbede yapılan kazı çalışmaları sırasında türbe kapı girişinde bir mezar bulundu. Belediyemiz ve Müze Müdürlüğü tarafından yapılan ortak çalışmalar neticesinde çevre düzenleme projesi revize edilerek bulunan mezar Eskişehir Koruma Kurulu tarafından belirlenen yere taşınarak gün yüzüne çıkarıldı.

            Yapılan çalışmalar neticesinde yeni bir görünüme sahip olacak olan türbenin, sit alanı ve tarihi Ulu Camiyi ziyarete gelen misafirlerimizin dinlenebileceği oturma alanları ve süs havuzlarının bulunduğu alan olarak planlanıyor. Nisan ayı içerisinde restorasyonu ve çevre düzenlemesi işinin bitmesi planlanan Ahmet ve Mehmet Efendiler Türbesinde restorasyon çalışmalarına tüm hızıyla devam ediliyor.

Kaynak: (Afyonkarahisar Belediyesi) - Afyonkarahisar Belediyesi Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: , TÜRBE, RESTORASYONLARI, DEVAM, EDİYOR
Yorumlar
Haber Yazılımı