Haber
02 Eylül 2016 - Cuma 20:30 Bu haber 867 kez okundu
 
AFYON BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI
AFYON BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI
GÜNDEM Haberi
AFYON BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

  BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

                BİN ÖĞRENCİYE BURS VERİLECEK

                ORDUEVİ'NİN DEVRİ İÇİN GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

                Afyonkarahisar Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban başkanlığında gerçekleştirildi.

                Belediye Meclis Salonu'nda bir önceki toplantıya ait tutanak özetinin okunmasıyla başlayan toplantıda, Belediye mücavir alan sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi öğrencilere nakdi yardım yapılması, yapılacak olan nakdi yardımın miktarının ve şartlarının belirlenmesi hususunda Belediye Encümeni'ne yetki verildi.

                ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ KAPSAM DIŞI

                Konuyla ilgili olarak Meclis üyelerini bilgilendiren Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, ayrı ayrı annesini babasını ya da her ikisini birden kaybetmiş, annesi-babası ayrılmış ve ihtiyaç sahibi öğrencilere aylık 80 ila 100 Lira arası burs vereceklerini açıkladı. Bu şekilde bin öğrenciye burs vermeyi hedeflediklerini belirten Başkan Burhanettin Çoban, üniversite öğrencilerinin bu kapsama dahil olmadığına dikkat çekerek, "Niye üniversite öğrencileri yok. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi'nin 2000'li yıllarda belediyelerin üniversite öğrencilerine burs vermesine karşı çıkarak, bunu Anayasa Mahkemesi'ne götürmesi ve bu konuda verilmemesi yönünde karar alınması nedeniyle üniversite öğrencilerine burs veremiyoruz" dedi. Başkan Çoban, belirtilen şartlara uyan aileler için çocuk sayısı ile ilgili sınır olmadığını sözlerine ekledi. Toplantıda ayrıca, TEOG sonuçlarına göre ilk 300'e giren 13 Bilgi Evi öğrencisine 750'şer TL para ödülü ile dizüstü bilgisayar verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

                ŞARTLAR UYARSA DEVİR GERÇEKLEŞEBİLİR

                Toplantının en önemli gündem maddesini Orduevi'nin yeşil alana dönüştürülmesiyle ilgili yapılan çalışmalar oluşturdu. Orduevi'nin 15 bin metrekarelik kısmının Belediye'ye devri karşılığında Orduevi binası ve sosyal tesis ile standart tabur tipi bina inşa edilmesi gibi işlemleri gerçekleştirmek, ilgili kamu ve kuruluşlarıyla protokol yapmak üzere Başkan Çoban'a yetki verildi. Bu konuda Meclis Üyelerini bilgilendiren Başkan Çoban, "Mevcut orduevi zaten ihtiyacı karşılamıyor. 2015 yılında silahlı kuvvetlerimizle bir görüşmede bulunarak, 'Biz size 80 odalı termal havuzlu orduevi yapalım siz de bize burayı verin, yeşil alan yapalım' dedik. İlk önce olumsuz baktılar; ancak daha sonra bu talebimizi değerlendirerek, '100 odalı orduevi, standart tabur tipi bina ve aradaki farka göre ilave bir şey istiyoruz' dediler. Kendilerine, 'Biz burayı alıp satmayacağız yeşil alan yapacağız. 100 odalı orduevini ve tabur binasını kabul ediyoruz ama ilave bir şey istemeyin' diyeceğiz. Eğer bu şartlarda kabul ederlerse Garnizon Komutanlığımızın olduğu yere 100 odalı sosyal tesisleri ile beraber Orduevi yapıp teslim edeceğiz. Ama ilave bir şey çıkarırlarsa veya para isterlerse böyle bir şeye girmeyiz" diye konuştu.

                BELEDİYE İKİ YENİ ARAÇ DAHA ALIYOR

                Toplantıda ayrıca, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Belediye'ye hibe edilen ancak aktif olarak kullanılmayan bir cenaze nakil ve yıkama aracı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) aracılığıyla Arnavutluk Cumhuriyeti Geleceğin Alternatifi Vakfına hibe edildi. Afyonkarahisar Belediyesi araç alımlarına bu toplantıda da devam etti. Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 1 adet lastikli ekskavatör kepçe ile 1 adet kamyonuyla birlikte yada ayrı ayrı su sondaj makinesi alınması teklif oy birliğiyle kabul edildi. Sondaj makinesinin ihtiyatlı olarak alınacağını belirten Başkan Çoban, "Sağ olsun Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu, Afyon'a yağmur yağdığı takdirde 500 bin hatta daha fazla nüfusa yetecek içme suyu barajı yaptı. Ancak 2015-2016'da maalesef çok fazla kar yağmadığı için barajımız yeterli beslenemedi. Allah korusun 2017 kışında da kar yağmaması ihtimaline karşılık bu sondaj makinesi alıyoruz. Arkadaşlarımız şimdiden nerede temiz su var bunun tespitini yaptılar" dedi.

 

Kaynak: (Afyonkarahisar Belediyesi) - Afyonkarahisar Belediyesi Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: AFYON, BELEDİYE, MECLİSİ, TOPLANDI
Yorumlar
Haber Yazılımı