Haber
05 Temmuz 2019 - Cuma 12:54 Bu haber 1109 kez okundu
 
AFYONKARAHİSAR SANDIKLI YAVAŞLAR BARAJI BÖLGE’YE HAYAT VERİYOR
AFYONKARAHİSAR SANDIKLI YAVAŞLAR BARAJI BÖLGE’YE HAYAT VERİYOR
GÜNDEM Haberi
AFYONKARAHİSAR SANDIKLI YAVAŞLAR BARAJI BÖLGE’YE HAYAT VERİYOR

AFYONKARAHİSAR SANDIKLI YAVAŞLAR BARAJI BÖLGE’YE

HAYAT VERİYOR

 

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel MüdürlüğüAfyonkarahisar iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Afyonkarahisarili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Afyonkarahisarilimizde nasibini aldı.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın’ ‘Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltiyor.‘dedi.

Bu kapsamda tamamlanan Afyonkarahisar Sandıklı Yavaşlar Barajı ve Sulamasının tamamlanarak bölge halkının istifadesine sunulduğunu belirterek, çalışmaları tamamlananAfyonkarahisar Sandıklı Yavaşlar Barajı ve Sulaması işinintamamlanması ile 14.880 (On dört bin sekiz yüz seksen)dekarzirai arazinin sulanması sağlanmakta olduğunu söyledi.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden yüksekliği 57,50 mve 28,2 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olacak Afyonkarahisar Sandıklı Yavaşlar Barajı ve Sulaması tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verimin artacağını hem de yörede ürün çeşitliliğinin sağlanacağını ifade eden Aydın, ‘Projenin tamamlanması ile 1.330 kişiye istihdam ve 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 16 milyon 368 bin TL gelir artışı sağlanması hedeflenmekte olduğunu açıklayarak sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: AFYONKARAHİSAR, SANDIKLI, YAVAŞLAR, BARAJI, BÖLGE’YE, HAYAT, VERİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı