Haber
18 Mayıs 2017 - Perşembe 12:42 Bu haber 1366 kez okundu
 
AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ 2. ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİNDE
AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ 2. ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİNDE
SPOR Haberi
AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ 2. ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİNDE

AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ 2. ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİNDE           

            Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen 2. Etnospor Kültür Festivali 11-14 Mayıs tarihlerinde Yenikapı'da yapıldı. 81 il arasında el sanatları güçlü olan 13 ilin davet edildiği festivalde ilimizde yer aldı.

            Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen başkanlığını Bilal Erdoğan'ın yaptığı ve Anadolu Ajansının global iletişim ortağı olduğu 2. Etnospor Kültür Festivali 11-14 Mayıs tarihlerinde Yenikapı da yapıldı. Yenikapı Etkinlik Alanı’nda “Ok Yaydan Çıkıyor” sloganıyla düzenlenen ve 4 gün süren festivalde, Türk dünyasına, Orta Asya ve Anadolu’ya özgü gelenekler hayat buldu. 81 il arasında el sanatları güçlü olan 13 ilin davet edildiği festivalde ilimizi Afyonkarahisar Belediyesi-Taş Medrese temsil etti.

            Festivalde geleneksel Türk sporlarının yanı sıra geleneksel kıl çadırlarda oba yaşamı, tarihi el sanatları atölyeleri, kılıç kalkan gösterileri ve atlı gösteriler gibi pek çok etkinlik yapıldı. Türki devlet ve topluluk çadırları, yöresel çadırlar, geleneksel lezzetler, geleneksel çocuk oyunları, çocuk tiyatroları, çocuklar ve yetişkinler için binicilik, halk oyunları ve Orta Asya geleneksel toylarıyla adeta bir şölen havasında geçen festivale, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Vatandaşlar, festivalde hem spor yarışmalarını takip etti hem de kültürel faaliyetlere dahil oldu.

            Taş Medrese hocaları ve kursiyerleri tarafından üretilen ürünler, Yenikapı Etnospor Festivalinde Geleneksel Kıl Çadırında sergilendi. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatları el yapımı ürünleri  keçe sanatı, deri işleme, boynuz tarak, baston, ebru sanatı, bıçak, kılıç ve ahşap oyma sanatları uygulamalı olarak yapımı gösterilerek ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Ayrıca haşhaşın eski usulle taş üzerinde sürtülerek haşhaş ezmesi haline nasıl geldiği uygulamalı olarak gösterilmesi dikkatleri çekti. Afyonkarahisar Belediyesi İşletme Müdürü Muhittin Ok, Afyonkarahisar Belediyesi standına ilginin yoğun olduğunu söyledi.  

Kaynak: (Afyonkarahisar Belediyesi) - Afyonkarahisar Belediyesi Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: AFYONKARAHİSAR, BELEDİYESİ, 2, ETNOSPOR, KÜLTÜR, FESTİVALİNDE, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı