Haber
27 Aralık 2017 - Çarşamba 23:45 Bu haber 1216 kez okundu
 
AFYONKARAHİSAR'DAKİ DEĞİŞİM BU TAKVİMDE
AFYONKARAHİSAR'DAKİ DEĞİŞİM BU TAKVİMDE
GÜNDEM Haberi
AFYONKARAHİSAR'DAKİ DEĞİŞİM BU TAKVİMDE

 

          Afyonkarahisar Belediyesi tarafından hazırlanan 2018 masa takvimi, yeni yıla sayılı günler kala vatandaşlarımızın beğenisine sunuldu.

           Büyük ilgi gören 2017 yılı masa takviminde yatırım planlamasına alınan, hattı birçoğunun yapımına başlandığı hizmetleri halkımızın değerlendirmesine sunan Afyonkarahisar Belediyesi, 2018 yılı takviminde ise Afyonkarahisar'da yaşayanların hayatında nelerin değiştiğini konu edindi.

Afyonkarahisar Belediyesi'nin yatırım ve hizmetlerinde geldiği noktayı açıkça ortaya koyan 2018 takviminin sunuş yazısında Afyonkarahisar halkına hitap eden Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Yüce Allah'tan 2018 takvim yılının; ilimize, ülkemize, Milletimize ve İslam Âlemi'ne hayırlar getirmesini niyaz ederken, Afyonkarahisar'da yaşayan herkese yeni yılda barış, kardeşlik, huzur, sağlık ve esenlikler diledi. Başkan Burhanettin Çoban, sunuş yazısında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

Geride bıraktığımız 2017 yılı ülkemiz ve milletimiz adına önemli olayların yaşandığı bir yıl oldu. 2016 yılında yaşadığımız 15 Temmuz başarısız darbe girişiminden sonra emperyalist emellerine ulaşamayan malum güçlerin ülkemiz aleyhine sürdürdüğü düşmanca tavır doruğa ulaştı. Milli ekonomimizi zayıf düşürme çabaları, sınırlarımızda artan tehditler, terör ve kumpaslarla ülkemizin önü kesilmeye devam edildi. Bütün bu gelişmeler gösteriyor ki yeni takvim yılı 2018 yılında ülkemize yönelen tehditler artarak devam edecek.

Senaryosu, ülkemizi kendilerine tamamen mahkûm etme olarak gösterebileceğimiz bu çabalar Türk Milleti'ni hiçbir zaman yıldıramayacaktır. Her alanda millileşme, kendi kendine yeten, kaynaklarını en iyi şekilde kullanan ülkemizin en değerli varlığı insanları ve çocuklarımıza gelecek hazırlama çabalarımız katlanarak devam edecektir. Türkiye olarak en büyük ülkümüz; Türk ve Müslüman Medeniyetimizi sonsuza kadar layık olduğu refah ve gelişmişliğe taşımaktır. 

Ülkemizin bu kutlu yolunda yerel yönetim olarak güçlüyüz. Her yatırım ve hizmetin üstesinden gelip, halkımızın ihtiyaçlarını görüp, gideriyoruz. Yatırım ve hizmetlerimizde kaliteyi artırıyoruz. Başkanlığımda Belediyemiz ilk kez vaatleri ile seçmenlerinin karşısına çıkan bir Belediye Başkanı ile yönetilmeye başlandı. Bu nedenle yapılanlar, devam eden ve yapılacak olan yatırım ve hizmetlerimizi her kesim yakından biliyor. Her dönemin sonunda siz seçmenlerimize ve halkımıza hesap vermeyi 2009 yılı mahalli seçimleri öncesinde sizlere taahhüt etmiştim.

Afyonkarahisar Belediyesi 15 Eylül 2017'de mali milat yaşayarak haklı gururu taşımaya da başladı inşallah. Mali kaynaklarımızı iyi yöneterek geçtiğimiz dönemlerden kalan İller Bankası borcunu yaklaşık 8,5 yılda borç aslı ve faizleri ile birlikte toplamda 70 milyon lira olarak ödedik. Hiçbir kurum ve kişiye borcumuz olmadan kendi öz kaynaklarımızla yatırım ve hizmetlerimizi katlayarak sürdürüyoruz.

Bu takvimimizin konusunu 9 yıla yaklaşan Belediye Başkanlığım döneminde Afyonkarahisar'daki değişimi, kısacası Afyonkarahisar'da yaşayanların hayatında nelerin değiştiğini konu edindik. İçtiğimiz sudan; atık suya, hepimizin ihtiyacı tematik parklara, Akarçay Rekreasyon Alanına,  battı-çıktılara, Belediyemizce ilk kez yapılan restorasyonlara, Cumhuriyet Meydanı'na, Spor Kompleksimiz ve Kulüplerimize, motor sporları merkezimize, teleferik yatırımına, 1957 yılında kurulan Çimento Fabrikamızın taşınma öyküsüne, kapalı pazaryerlerine,  bilgi evlerimiz ve eğitim burslarımıza, engellilerimize yapılan desteğe, alt yapı için oluşturduğumuz üretim tesislerine, kültürel yayınlarımıza,  mahalle mahalle alt yapı yenileme çalışmalarımıza kadar pek çok şeyi takvimimizde bulabileceksiniz.

Takvimimizi incelediğinizde sizlerin hayatında pek çok şeye dokunarak yatırım ve hizmet yaptığımızı göreceksiniz. Seçilmiş olarak tabi ki bu benim ve çalışma arkadaşlarımın görevi. Bu görevi yaparken sizlere hizmet etmenin haklı gururunu her zaman çalışma arkadaşlarımla birlikte yaşıyorum.

Belediye olarak şehrin yönetilmesinde kurum ve kuruluşların ve yöneticileriyle her zaman uyum içinde bulunduğumuzu söyledim. Uyumun bir parçası olarak sinerjiyi Afyonkarahisar yöneticileri olarak birlikte yakaladık. Geçmişinde iyi öyküleri olmayan Afyonkarahisar'da şimdi takım ruhu var. Aynı anlayışla koşturan değerli yöneticilerimiz ve takım arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Belediye olarak yatırım ve hizmetlerimizi üretirken hemşerilerim büyük zorluklara katlanmaktadır. Günlük yaşamları değişmekte ve üzülmektedirler. Ama maalesef bu zorlukları yaşamadan yatırım ve hizmetlerimizi yerleşik alanlarda yapmak mümkün görünmemektedir. Yatırımlarımızdan kaynaklanan sıkıntılara katlanan hemşerilerimiz ile bu yatırım ve hizmetlere sahip çıkan tüm yaşayanlarımıza teşekkür ediyorum.

Yatırım ve hizmetlerimizi yaparken her zaman yanımızda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na, milletvekillerimize, partimizin yöneticilerine, ilimizin yöneticilerine, Belediye Meclis Üyelerimize, Belediyemizin yönetici ve çalışanlarına, çalışmalarımızı kamuoyuna ileten ve tanıtılmasında rol oynayan medya kuruluşlarımız ile çalışanlarına Belediyemiz adına teşekkür ediyorum.

Yüce Allah'tan 2018 takvim yılının; Ülkemize, Milletimize, Afyonkarahisar'a ve İslam Âlemi'ne hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Hemşerilerime, Afyonkarahisar'da yaşayan herkese yeni takvim yılında barış, kardeşlik, huzur, sağlık dileğimle selam ve saygılarımı sunuyorum.

2018 yılı masa takviminde, halkımızın bilgisine ve değerlendirmesine sunulan ve Afyonkarahisar'daki değişimin anlatıldığı hizmetler şöyle:

BELEDİYEMİZİ GÜÇLENDİRDİK

9 yıla yaklaşan yönetimimizde Belediyemizi izlediğimiz akıllı politikalarla mali yönden güçlendirdik. Yıllar itibariyle gelir ve yatırım miktarlarını artıran Belediyemize 15 Eylül 2017 tarihinde de mali milat yaşattık. Belediyemizi 2009 yılı öncesi dönemlerden kalma 48 milyon lira borçla devir alırken, İller Bankası'na faizleri ile birlikte toplam 70 milyon lirayı ödeyerek borçsuz Belediye unvanına sahip olduk. 2008 yılında 52 milyon liralık bütçeye sahip Belediyemizi 2018 yılı için 318 milyon liralık tahmini gelir bütçesine kavuşturduk. 2008 yılında 17 milyon lira yatırım yapabilen Belediyemizi yalnızca 2017 yılı için yaklaşık 103 milyon lira yatırım yapabilen güce kavuşturduk.

 

İŞBİRLİĞİNE ÖNEM VERDİK

Afyonkarahisar'a hizmet için Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'nun liderliğinde, Valimiz, Milletvekillerimiz, siyasi parti temsilcilerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımızın yöneticileri, işadamlarımız sivil toplum kuruluşlarımız ve mahalle muhtarlarımızla işbirliğine ve uyuma önem verdik.

KULÜPLERİMİZ GÖĞSÜMÜZÜ KABARTIYOR

Kurduğumuz spor kulüplerimiz göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Futbolda AFJET Afyonspor, basketbolda Afyon Belediyespor ve voleybolda Efeler Ligi'nde mücadele eden Afyon Belediye Yüntaş Voleybol takımımız Afyonkarahisar'ı başarıyla temsil etmeye devam ediyor.

KAPALI SEMT PAZARLARI

Sokak aralarında açılan semt pazarlarında; kışın yağmur ve çamurdan, yazın sıcaktan bunalan esnaf ve vatandaşlarımızı, üstü kapalı ve düzenli pazaryerlerine kavuşturduk. Şehrimizin tarihinde ilk kez kapalı pazaryeri yaptık. Modern kapalı pazaryerlerini kalıcı hale getirdik.

TOKİ İLE KONUT SAHİBİ YAPTIK

Toplu Konut İdaresi ile işbirliğinde 255 ailemizi ilk dönemimizde konut sahibi yaptık. İkinci dönemimizde Ali Çetinkaya bölgesinde önce 864 daha sonra 434 olmak üzere toplam 1298 ailenin konut sahibi olmasına aracılık ettik. Zafer Mahallesinde inşaatı devam eden 1073 konutu da sahiplerine bahar aylarında teslim etmenin mutluluğunu yaşayacağız.

28 MAHALLE FIRINI

Eski mahalle kültürünü yansıtan 28 mahalle fırınını halkımızın hizmetine sunduk.

BİLGİ EVLERİNDE BİLGİ DAĞITTIK

Ücretsiz hizmet veren eğitim yuvalarımız bilgi evleri sayesinde il merkezindeki eğitim kalitesini artırmayı hedefledik. 

ÇOCUKLARIMIZA EĞİTİM BURSU

İlk kez 2016-17 eğitim yılında 3 bin 130 öğrenciye aylık 80-100 lira arasında değişen miktarlarda eğitim bursu verdik. 2017-2018 eğitim yılında Aralık'tan itibaren orta ve lisede öğrenim gören yaklaşık 6 bin öğrenciye 80-100 lira arasında eğitim bursu vermeye devam ediyoruz. 2011 yılında 300, 2012 yılında 333, 2013 yılında 480 ve son olarak 2014 yılında 1020 öğrenciye bisiklet dağıttık.

ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİYORUZ, KAZANIYORUZ

Katı Atık Bertaraf Tesisinde Türkiye'de büyükşehir belediyeleri hariç, çöpten elektrik üretim tesisini kurmayı başaran il olduk. Tesiste, saatte 2,4 megawatt elektrik üretiyoruz. 9 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilen tesis sayesinde hem Birliğe gelir elde ediyoruz hem de katı atıkların düzenli depolanması için yüklenici firmaya bedel ödemiyoruz.

Hizmete alınan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde Uşak, Burdur illerinin tıbbi atıklarını da ayrıştırarak bertaraf ediyoruz. Kurduğumuz Ön İşlem ve Kompost Tesisimiz de Büyükşehir Belediyeleri hariç, il belediyeleri bazında kurulan ilk tesis özelliğini taşıyor.

ÇEVRECİ BELEDİYEYİZ

Çevre yatırımlarında Türkiye'de öncü Belediyelerden biri olduk. Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun katkılarıyla önce Katı Atık Bertaraf Tesisi ardından Atıksu Arıtma Tesisini hizmete aldık.

ATIK SULARI TARIMDA KULLANACAĞIZ

Atıksu Arıtma Tesisimizde;  şehir merkezi ile birlikte Salar, Sülün, Nuribey, Beyyazı, Susuz, Erkmen ve Değirmen Ayvalı kasabalarıyla Halımoru ve Karaaslan köylerinin atık sularını arıtıyoruz. Modern tesisimiz,  nüfusu 238 bini bulan yerleşim birimlerinin atık sularını arıtarak doğaya zararsız bir şekilde bırakılmasını sağlıyor.

Arıtılan atık suların tarımsal sulamada kullanılması için de düğmeye bastık. İhalesi yapılan projeyle 10 bin dönüm tarım arazisini sulamayı hedefliyoruz. 15 km sulama hattı çekilen proje 2019 yılı sulama sezonuna yetiştirilecek.

KÜLTÜREL VE SOSYAL BELEDİYECİLİK

Kültürel ve sosyal Belediyecilikle adeta çığır açtık. Neredeyse yılda bir kitaptan ayda bir kitaba ulaşan kültür yayınlarımız halkın büyük beğenisini toplamaya devam ediyor.1985 yılından 2009 yılına kadar 15 kitap basılırken, 9 yıllık sürede 34 yayın okuyucuların beğenisine sunuldu. Kültürel etkinliklere büyük önem verdik. Zafer Haftası, Hıdırlık Yaz Akşamları, Aşure Etkinlikleri, Uçurtma Şenliği gibi faaliyetlerimizin yanı sıra yeni kültürel, sosyal ve sportif etkinlikler yaptık. Konser, tiyatro, konferans, söyleşi, dini etkinlikler ve fuar organizasyonlarıyla halkımıza ulaştık. Mehter takımı kurduk. Engellilerimize 568 adet akülü araç 327 adet tekerlekli sandalye dağıttık. Engellilerimizin her zaman yanında olduk. Kadınlarımıza pozitif ayrımcılıkta bulunduk. Kadınlarımızın birlikte olabilecekleri aktivite yaptıkları Hanımlar Lokali açtık. Sosyal yardımlarda da çıtayı yükselttik. Dönemimizde 10 bin paket gıda ve muhtelif ihtiyaç malzemesi ile 830 ton yakacak yardımında bulunduk. 280 aileye günde üç öğün sıcak yemek yardımında bulunmayı sürdürdük. Cenaze sahiplerimizin zor günlerinde yanlarında olduk.

TEMATİK PARKLAR YAPTIK

Afyonkarahisarlılar, bu dönem tematik parklarla ilk kez tanıştı.  2009 yılında 120 olan park sayımız 197'ye çıkarken yeşil alan miktarımız da katlanarak büyüdü.  Zafer Kent Ormanı, Macera Parkı, Atatürk Hatıra Ormanı ve Mesireliği, Mehmet Sami Hancıoğlu Masal Dünyası Parkı, Kay Kay Parkı, Şehit Astsubay Kd. Başçavuş Ömer Halisdemir Parkı, Engelsiz Yaşam Parkı ve Karayolları Parkı gibi tematik parkları şehrimize kazandırdık.  Toz ve toprakta top oynayan çocuklarımız için ilk kez 46 tane halı saha yaptık. Tüm çocuk parklarımızı yine ilk kez kauçukla kapladık. Parklarımıza 167 takım dış mekân spor aleti monte ettik. Çocuklarımızın için 232 takım farklı çocuk oyun grubunu parklarımıza yerleştirdik. Şehir merkezimizin girişlerinde bulunan kavşak ve refüjleri yeşillendirip ağaçlandırdık.

 

AKARÇAY REKREASYON ALANI

Bilenler bilir... Bir zamanlar etrafına yaydığı kokudan dolayı yanından bile geçilemeyen Akarçay'ı cazibe merkezi haline getirdik. Akarçay; bakımsız, koku yayan, insanların kaçtığı bir mekân iken; nehir gemileri, kafeteryaları, spor alanları ve yürüyüş yolları ile insanımıza nefes aldırdı. Devlet Su İşleri  Genel Müdürlüğü işbirliği ile 45 milyon lira harcanarak modern bir görünüme kavuşturduğumuz Akarçay  vatandaşlarımızın dinlenip eğlenebileceği, hoşça vakit geçirebileceği bir mekân haline geldi. Cazibesiyle ulusal basına dahi konu olan Akarçay'a 7'den 70'e her yaştan insan, büyük rağbet gösteriyor. Kimileri balık tutmanın keyfini yaşarken, kimileri de Akarçay'ın büyüleyici ortamında dinlenmeyi tercih ediyor.

HOBİ BAHÇELERİ EMEKLİYİ SEVİNDİRDİ

Afyonkarahisarlılara birçok alanda ilki yaşattık. Hobi Bahçeleri de bunlardan biri. Devlet Parkı ve Kültür Park Fuar Alanı'nda oluşturulan hobi bahçeleri, toprak ve ekim-dikim işleriyle uğraşmayı seven vatandaşlarımızın vakitlerini geçirdiği en güzel mekânlardan biri haline geldi. Hobi Bahçeleri, kentleşme süreci ile birlikte topraktan, doğadan uzaklaşan ve kendi yetiştirdiği organik ürünleri tüketmek isteyenler için güzel bir fırsat oldu.

 

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMASI

Türkiye'nin en büyük sokak sağlıklaştırmasını koruma amaçlı imar planımızın içinde olan mahallelerde başladık. Mevlevi Türbe Camii etrafında bulunan evleri bambaşka bir görünüme kavuşturacak sokak sağlıklaştırmasında ilk etapta Bedesten Çarşısı'ndan Mevlevi Camii'ne kadar olan 500'e yakın binanın cephesi yenileniyor. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun eşi hemşerimiz Sare Davutoğlu'nun verdiği büyük destekle Afyonkarahisar Valiliği ile işbirliğinde yapılan çalışmaların tamamlanmasıyla eski Afyon diye bilinen mahalleler ihya olacak. Sokak sağlıklaştırma ve restorasyon çalışmalarıyla sadece Mevlevi Türbe Camii'nin değil, Afyonkarahisar Kalesi ve Ulu Camii etrafının turizm potansiyeli de açığa çıkacak. Çeşmelerimizi, türbelerimizi restore etmeye başladık. Kültür ve Sanat Evi ile devam ettik. Tarihi bir ayıba son vermek için Paşa Camii'nin inşaat çalışmalarına başladık. Çevre donatılarıyla birlikte 30 bin metrekare alana sahip muhteşem Paşa Cami'yi kentimize kazandıracağız.

CUMHURİYET MEYDANI

Afyonkarahisar'da ilk kez bir meydanın Cumhuriyet Meydanı'nın inşaatına başladık. Afyonkarahisarlıların hayalindeki Cumhuriyet Meydanı'nı üç etapta tamamlayacağız. Kentleri kent yapan meydanlarıdır. Anlayışından yola çıkarak Afyon'un kalbinde yeni ve ayrıcalıklı bir alan oluşturacağız. Birinci etapta yapılacak olan 2 adet kafe ve kafelere ait yarı açık oturma alanları ve yapılacak su havuzu ile su oyunları meydana canlılık katacak. Mevcut ağaçları koruyarak ağaç altı oturma ve dinlenme alanları oluşturacağız. Yine meydanımızda önemli gün ve etkinliklerde kullanılmak üzere medya duvarı meydanın işlevselliğini artıracak. Ayrıca 2 kat bodrumda 313 araçlık otopark, vatandaşlarımız ve engelli bireylere özel tuvalet ve ATM yerleri bulunacak.

 

 

ADIM ADIM TELEFERİĞE

Afyonkarahisarlıların yıllardır hayalini kurduğu Afyon Kalesi'ne teleferik düşüncesini bu dönem hayata geçiriyoruz. Geçen dönem Kale'ye asansör yapılması gündeme gelmiş ancak uygun görülmemesi nedeniyle vazgeçilmişti. Bu dönemimizde Afyon Kalesi'ne teleferik izni Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayından geçti. Erdal Akar Parkı hattı üzerinden yapılması uygun görülen proje sadece teleferik hattından ibaret olmayacak. Tarihi Kale'nin üzerinde de çevre düzenlemesine gideceğiz.  Afyonkarahisar'ın muhteşem manzarası eşliğinde teleferikle Kale'ye çıkacak misafirler için zirvede sosyal tesisler yapacağız. Oluşturacağımız yaya platformu sayesinde Kale'de; gezinti, dinlenme ve seyir alanı ile kafeterya üniteleri bulunacak.

 

SPOR TESİSLERİMİZİ YENİLEDİK

Düşük nem oranıyla spor müsabakaları için ideal bir iklime sahip olan Afyonkarahisar'da 650 bin metrekare alan üzerinde kurduğumuz Spor Kompleksi'yle spor tesislerimizin tamamını yeniledik. Cumhuriyet Mahallesi Spor Salonu ve Gençlik Merkezi ile şehrimize önemli bir spor tesisi daha kazandırdık. Yenilenen tesislerimizle sporu, termal ve turizmle buluşturduk. Termal otellerimizle birlikte termal ve spor turizminde büyük bir atılım yapan Afyonkarahisar'ı, özellikle yaz kampları sırasında birçok futbol kulübünün tercih ettiği il konumuna getirdik.

SPOR SALONU

Belediye tarihinde ilk defa kapalı spor salonu yapıyoruz. Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi'nde yapımına başladığımız salon, 1.500 seyirci kapasiteli olacak. Hentbol, futsal ve voleybol karşılaşmaları için uygun zeminli salonumuzu 2018 yılı içerisinde bitireceğiz.

SPORCU OTELİ

Yine Belediye tarihinde ilk kez sporcu oteli yapıyoruz. 15 milyon lira maliyetli bu tesiste AFJET Afyonspor,  Afyon Belediyespor Yüntaş Voleybol Takımı ve Afyon Belediyespor Basketbol Takımı oyuncu ile teknik heyetleri konaklama yapacak.

DÜNYA MOTOKROS ŞAMPİYONASI AFYON'DA

Dünyada en çok izleyiciye sahip motor sporlarına da büyük önem verdik. Afyonkarahisar olarak 2018 Dünya Motokros Şampiyonası gibi dev bir organizasyona ev sahipliği yapacağız. Şampiyona 100'den fazla ülkede naklen yayınlanacak. Kablolu TV üzerinden 1 milyar 400 milyon izleyiciye ulaşacak yayınlar Afyonkarahisar'ın tanıtımında büyük rol oynayacak. Ekstrem sporlarda da büyük bir atılım içerisine girdik. Otomobil ve Motor Yarışları pisti yapacağız. Bu alanda otomobil yarışları, motor racing yarışları, carting yarışları, indoor (kapalı) carting yarışları, drift yarışları, drag yarışları, rallikros yarışları ve at yarışları yapılabilecek.

İÇME SUYU KALİTEMİZİ YÜKSELTTİK

Göreve başlar başlamaz teslim alarak işletmeye başladığımız modern İçme Suyu Arıtma Tesisi sayesinde Afyonkarahisar'ı kaliteli içme suyuna kavuşturduk. Arıtmada son teknolojinin kullanıldığı bu tesisimiz sayesinde, vatandaşlarımız artık kaynak suyu kalitesinde su içiyor. Şehre saniyede 500 litre su ulaştıran modern tesis, ilimizin 2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak.

      Vatandaşlarımız ana isale hattında yaşanan arızalarda; uzun süreli su kesintileri yaşarken, şehre düzenli içme suyu verilmediği gibi meydana gelen arızalarda şehrin tamamının suyu kesiliyordu. Yeni yaptığımız ve hizmete alınan su depolarımız sayesinde bu sorunu da ortadan kaldırdık.  

           İçme Suyu Arıtma Tesisimizde Türkiye'de sadece bir kaç belediyede uygulanan sofra tuzundan Klor Üretim Tesisi ile Güneş Enerjisi Santralini hayata geçirdik. Tesisler sayesinde kendi klorumuzu ve kendi elektriğimizi üretir hale geldik.

YATIRIMDAN ÜRETİME...

Asfalt Üretim Tesisi, Şirketimiz Yüntaş tarafından kurulan Doğaltaş Parke Fabrikası ve Dekoratif Parke ve Bordür Fabrikası ile üç ayrı Akaryakıt-LPG İstasyonları geçtiğimiz dönemin önemli yatırımları arasında yerini aldı. Bu çalışma dönemimizde Afyonkarahisar kent merkezini daha estetik ve mukavemetli beton parke ve bordürlerle donatmak için yeni üretim tesisini daha işletmeye aldık. Kurulan bu fabrikamızda, klasik beton parke, bordür üretiminin yanı sıra, üzeri renkli mineral doğaltaş kaplı beton parke bordür üretimi yapıyoruz. Yine Yüntaş A.Ş tarafından yöresel Afyonkarahisar Patatesli Ekmeği, geleneksel hamur işi ürünler ile çok sayıda unlu mamulün üretimi için Ekmek ve Unlu Mamuller Üretim Tesisi kurduk.

 Ayrıca ortağı olduğumuz Afyon Jeotermal Turizm ve Ticaret AŞ. (AFJET)'de yapılan yatırımlar sayesinde abone sayısı arttı. Yaklaşık 25 bin konut jeotermal su ile ısıtıldı.

 

MAHALLELERDE ALTYAPI SEFERBERLİĞİ

Alt ve üst yapı seferberliğinde ilk kez mahalle bazında çalışmalar yaptık. Uzun yıllar alt ve üst yapı sıkıntısı olan mahallelerimizin ihtiyaçlarını karşıladık.

En büyük mahallelerimizden biri olan Cumhuriyet Mahallesi'nde tamamlanan çalışmalar yıllar itibariyle diğer mahallelerde sürdürüldü. Kaldırımlar ve yollara kilitli parke ile döşenirken bazı mahallelerde yollar sıcak asfaltla kaplandı. İçme suyu şebekeleri yenilenen mahallelerin kanalizasyon sorunları giderildi.

 

İLK KEZ BATTI-ÇIKTI

Afyonkarahisar, ilk kez bu dönemde battı-çıktı ile tanıştı. Şehir içi trafiğini rahatlatmaya yönelik geçtiğimiz dönem açtığımız yeni yollara ilaveten kavşaklarda alt geçit projelerimizi hayata geçirdik.

Maliye Kavşağı 2017 yılı sonunda tamamlanırken, 2018 yılında Jandarma, eski Stadyum Kavşağı ve son olarak Karayolları Kavşağı alt geçit çalışmaları sürdürüldü. Sahipata Şehitler Camii Kavşağı için de proje çalışmalarına başlandı.

 Afyonkarahisar tarihinde bir ilk olan battı-çıktılar, özellikle kavşak ve ana arterlerdeki trafik yoğunluğunu büyük ölçüde rahatlattı.

ÇİMENTO FABRİKASI TAŞINDI, PLANLAMA TİTİZLİKLE YAPILDI

ÇİMSA bünyesinde faaliyet gösteren Çimento Fabrikası Halımoru köyündeki modern fabrikasında üretime başladı. Fabrikadan boşaltılan alanda imar planlamasını tamamladık. Yeşil alandan, sağlık alanına, eğitim alanından, ibadet alanına kadar her şeyin ayrıntılarıyla düşünüldüğü 395 bin metrekare alandaki yapılaşmada yollar geniş tutuldu. Yeni bir Karaman Mahallesi oluşturulmaması için titizlikle üzerinde çalışılan planlamada 65 bin metrekare yeşil alan, 20 bin metrekare eğitim alanı, 3 bin metrekare ibadet alanı, 2 bin metrekare ise sağlık alanı ayrıldı.

Kaynak: (Afyonkarahisar Belediyesi) - Afyonkarahisar Belediyesi Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: AFYONKARAHİSARDAKİ, DEĞİŞİM, TAKVİMDE
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});