Haber
14 Ağustos 2016 - Pazar 13:38 Bu haber 732 kez okundu
 
Ak parti 15 Yasında..
GÜNDEM Haberi
Ak parti 15 Yasında..

Kurucusu Recep Tayyip Erdoğan'ın belirlediği ilkelerle hareket eden AK Parti, bünyesinden 2 cumhurbaşkanı ve 4 başbakan çıkardı.

Ağustos 2001'de siyaset sahnesine çıkan AK Parti, Türk siyasi tarihine başarılarıyla damgasını vurdu. 3 Kasım 2002'de siyasi yasaklı Recep Tayyip Erdoğan'dan mahrum girdiği seçimde birinci olan AK PartiAbdullah Gül başkanlığında ilk hükümeti kurdu. Erdoğan'ın, 8 Mart 2003'te Siirt'te yenilenen seçimde milletvekili seçilmesinin ardından Gül başkanlığındaki 58. Hükümet 11 Mart 2003'te istifa etti. Erdoğan, 15 Mart'ta 59. Hükümeti kurarak başbakan oldu. AK Parti daha sonra yapılan 7 seçimden birinci çıktı.

 

 

 

DANIŞTAY SALDIRISI

Türkiye tarihinde ekonomik ve siyasi istikrarın yükselmeye başladığı her dönemde olduğu gibi AK Parti hükümetleri de hedef oldu. İlk olarak 17 Mayıs 2006'da Ankara'da Avukat Alpaslan Arslan, gerçekleştirdiği saldırıda Danıştay 2. Dairesi Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin katledildi. Bazı çevreler hükümeti sorumlu tuttu. Hükümet ise istikrarı bozmak ve hükümeti yıkmak için yapılan teşebbüs olarak nitelendirdi.

AK Parti iktidarının 5 yılını doldurduğu dönemde yeni bir kriz ortaya çıkarıldı.

CUMHURİYET MİTİNGLERİ

Herkes, TBMM'de sayısal üstünlüğü elinde bulunduran AK Parti'nin önereceği adayın 11. Cumhurbaşkanı olarak seçileceğine kesin gözüyle bakarken, bazı çevreler Cumhuriyet Mitingleri ile bunu engellemeye çalıştı. Mitingler AnkaraİstanbulManisaÇanakkale ve İzmir'de yapıldı.

27 NİSAN MUHTIRASI

Türk demokrasi tarihine "e-muhtıra" olarak geçen 27 Nisan bildirisi de Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi milli iradeyi hedef alan bir girişim olarak akıllarda kaldı. Geri adım atmayan hükümet, Meclis'in Cumhurbaşkanlığı seçimi takvimini aynen işletti. Meclis 11. Cumhurbaşkanı'nı seçmek için 27 Nisan2007'de toplandı. Tek aday olarak seçime giren Abdullah Gül, oylamaya katılan 361 milletvekilinin 357'sinin oyunu olmasına rağmen, ilk turda seçilmek için gerekli 367 sayısını bulamadı. CHP, 367'nin sadece karar yeter sayısı değil, aynı zamanda toplantı yeter sayısı olduğu iddiasıyla Meclis'te yapılan ilk tur oylama işleminin iptal edilmesi için AYM'ye başvurdu. Bir ilke imza atan AYM, başvuruyu kabul ederek Türkiye'yi yeni bir krizin eşiğine getirdi. 22 Temmuz'da erken seçime gidildi. AK Parti, oylarını artırarak çıktı. 28 Ağustos 2007'de Abdullah Gül11. Cumhurbaşkanı seçildi.

KAPATMAK İSTEDİLER

AK Parti'yi iktidardan uzaklaştırmak için yargı içinde odaklanan vesayet çevreleri harekete geçirildi. Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın hazırladığı ve Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 71 kişiye siyaset yasağı getirilmesi ile partinin kapatılmasını içeren davayı AYM, 30 Temmuz 2008'de karara bağladı. 5 üye kapatmaya karşı çıktı, 6 üye kapatmadan yana oy kullandı. Nitelikli çoğunluk sağlanamadığı için parti kapatma talebi reddedilmiş oldu

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı