Haber
10 Mart 2019 - Pazar 21:22 Bu haber 683 kez okundu
 
AKUT Vakfı Afet Bilinçlendirme Merkezi Kartal’da hizmete açıldı
AKUT Vakfı Afet Bilinçlendirme Merkezi Kartal’da hizmete açıldı
YAŞAM Haberi
AKUT Vakfı Afet Bilinçlendirme Merkezi Kartal’da hizmete açıldı

AKUT Vakfı Afet Bilinçlendirme Merkezi Kartal’da hizmete açıldı

AKUT Vakfı ve Kartal Belediyesi işbirliği ile Kartal Belediyesi AKUT Vakfı Toplum Afet Bilinçlendirme Seminer ve Eğitim Merkezi 1 Mart’ta hizmete açıldı.

 

Kartal Esentepe’de bulunan Kartal Belediyesi-AKUT Vakfı Toplum Afet Bilinçlendirme Merkezi’nin açılış törenine Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki, AKUT Vakfı 2. Başkanı Saydun Gökşin, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Belediye Başkan Adayı Gökhan Yüksel, siyasi parti yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Kartal Belediyesi ve AKUT Vakfı’nın 3 yıllık özverili çalışmaları sonucunda inşa edilen “Kartal Belediyesi-AKUT Vakfı Toplum Afet Bilinçlendirme Merkezi“nde özellikle Kartal ve civarındaki vatandaşlarımıza yönelik ilk yardım, ev kazaları, temel afet bilinçlendirme gibi çok çeşitli seminerler, AKUT’un uzman kadrosu tarafından, ücretsiz olarak verilecek. Ayrıca Kartal Belediyesi’nin gönüllü personeli de uzmanlar tarafından çeşitli seminer ve eğitimlerden faydalanabilecek.

 

Mahruki: “Bu tesis Kartallıların”

Törende konuşan AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki , “Bundan sonrasında bu tesis artık Kartallıların, İstanbulluların. Kartal ve çevresinde gelişen, güzel işler yapan çeşitli sivil toplum kuruluşları da var. Onlara da kapımız açık olacak. Sonuçta burada seminer salonundan tutun da ofis binalarına kadar bir işletmede ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye sahibiz” dedi.

 

Mekânın içini insanlarla, ekiplerle, proje üretecek, çalışacak, bir şeyler gerçekleştirecek yapılarla dolduramazsak amacımızdan sapacağımızı belirten Mahruki, “O yüzden hep birlikte el birliğiyle enerjimizi, gücümüzü birleştirerek en güzel şekilde yedi yirmi dört, 365 gün hafta sonu da dâhil nasıl hareketlendirebiliriz sorusunun cevabını bulmamız gerekli. Arama ve kurtarma konusunda toplum bilinçlendirmeyle ilgili konularda zaten sorumluluk bizim üzerimizde; ama bu tesis o kadar güzel ki bundan daha fazlasını da gerçekleştirebiliriz.” şeklinde konuştu.

 

Öz: “Sivil toplum örgütünün bilgi birikimini kullanarak Kartal’a hizmet edelim dedik”

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ise yaptığı konuşmada “Deprem geldiği zaman, insanın siyasi kimliğine, mezhebine, etnik kökenine bakmıyor, geldi mi herkesi birden götürüyor. Dolayısı ile bizim bu bilinçlendirmeyi, siyaset üstü düşünmemiz lazım. Bu makama oturan herkes, burayı siyasetin dışında, halkın bilinçlenme noktası olarak görmeli ve onun için destek vermeli” dedi.

 

İlkokuldaki çocuklarımıza bu eğitimleri verebilirsek, amacımıza ulaşacağımızı belirten Öz, “Kartalımızı ve Kartal halkımızı da çok doğru bilinçlendirmiş oluruz. -Toplam 220 kişiydik- diye belirtmişti Nasuh Bey... -Bugün onbinlere ulaştı- dedi. Biz buna yerel yönetim olarak Kartal’da başlarsak ve Kaymakamlığın, Milli Eğitimin, yani hükümetin buradaki kurumlarını da desteğiyle, halkı çok iyi bilinçlendirmiş oluruz. Burada bir sivil toplum örgütünün, deprem ve afet kurtarma çalışmalarının bilgi birikimini kullanarak Kartal’a hizmet edelim dedik.” diye konuştu.

 

 

Proje Hakkında Bilgiler:

AKUT Vakfı ve Kartal Belediyesi arasında, 2015 yılında mutabakatı sağlanan Toplum Afet Bilinçlendirme Merkezi’nin temeli aynı yıl atıldı.

 

3 yıldır devam eden inşa çalışmaları, özverili bir ekip tarafından, büyük bir ihtimam gösterilerek sürdürüldü.

 

Önlenebilir nedenlerle yaşanan afet ve kazaların önüne geçebilmek amacıyla, toplumu bilinçlendirmeyi temel almak üzere tasarlanan eğitim merkezinde, acil durum yönetimi kapsamında çok çeşitli eğitim parkurları, uzmanlar tarafından, uluslararası standartlar baz alınarak tasarlandı.

 

Hazırlanan projeye ait protokol, 07.03.2018 günü, 201831 sayılı meclis kararıyla, Katral Belediye Başkanı Op. Dr. Sn. Altınok Öz ve AKUT Vakfı Başkanı Sn. Nasuh Mahruki’nin katılımı ile Belediye ve AKUT Vakfı tarafından resmen imzalandı.

 

8.000 m² açık, 240 m² kapalı alan üzerine kurulan yerleşkenin ana binasında, 100 kişilik seminer salonu, idari ofisler, toplantı odaları, engelli tuvaletleri, misafirhane ve depo bulunmakta.

 

Açık alanda ise, aşağıda detaylandıracağımız eğitim alanları haricinde, konteyner park alanı, voleybol ve basketbol sahaları, çocuk oyun parkları, otopark gibi birçok yaşam alanı mevcut. (1000 m²’lik alanın dinlenme ve sosyal aktiviteler için ayrıldığı bir rekreasyon alanı bulunmakta)

 

Eğitim parkurunda, AKUT Vakfı kendi gönüllülerini eğitmenin yanı sıra, Kartal ve civarında yaşayan vatandaşlarımıza, bu alanda uzmanlaşmak isteyen şirketlere ve sivil örgütlere yönelik olarak eğitim programları hazırlamakta.

 

Eğitim sahası hakkında:

Yüksekte Çalışma Platformu (Kule)

15 m yüksekliği, 60 m² yüzeye sahip tırmanma duvarı olan ip erişimi eğitim kulesinde, ipli kurtarmaya yönelik eğitimler verilecek.

 

Çok fonksiyonlu 15 metrelik Yüksekte Çalışma ve İp Erişimi Eğitim Kulesi. Bu kulenin bir yüzeyi Tırmanma Duvarı, iç kısmı da Kısıtlı Dar Mekan Kurtarma Eğitimi istasyonu olarak kullanılacak. (Teleferik kazaları, yürüyerek erişilemeyecek kayalık ve dağlık yüzeyler, binadan ipli inişle yapılacak kurtarmalar gibi. Yanı sıra burada yüksekte çalışma konusunda uzmanlaşmak isteyen personellere eğitim verilebilecektir. Plaza temizliği, dış cephe inşaatı vb. konularında iş güvenliği kapsamında alınması gereken önlemler hayati derecede önemli.)

Trafik Kazaları ve Araçta Sıkışma İçin Araç Kesme Ayırma istasyonu

Trafik kazalarında araç içinde sıkışmalarda, kazazedeyi dışarıya çıkarırken geri dönüşü olmayan hayati sorunlarla karşılaşılmaması için, doğru kurtarma yapılması son derece elzem

bir konudur. Özellikle omurilik felcine sıkça neden olunan bu gibi ağır travmatik yaralanmaların önüne geçilebilmesi için, bu eğitim parkurunda trafik kazalarında doğru kurtarmaya yönelik eğitimler verilmesi planlandı.

 

TAMT Eğitimleri

Tıbbi Afetlerde Müdahale Eğitimi sahası. Enkaz ve benzer afet ve kazalarda, sıkışan kişiye doğru ilk müdahalenin yapılabilmesi son derece hayati bir konu olup, arama-kurtarma hizmetinde görev alacak kişinin temel tıbbi ilk yardım bilgisi edinmesine yönelik hazırlanmış bir eğitim modülüdür. Burada yapılacak ilk yardım, açık alanda, bir veya birkaç kişiye yapılacak ilk yardımdan farklıdır. Dar alanda, aynı anda çok sayıda kazazede olduğu varsayılarak müdaladele bulunulmasına yönelik, özellikle krash sendromuna dikkat çekilmektedir.

 

L ve T şeklinde Hendek ve Kanal Kurtarma istasyonları

L şeklindeki istasyonumuzun bir kanadı 2.5m derinliğinde, diğer kanadı ise 3m derinliğinde hazırlanmış eğitim parkurumuz. Buradaki eğitim parkuru ile foseptik, göçük, obruk, tünel, kuyu, mağara gibi dar ve göçük riski devam eden alanlarda kurtarma yapılmasına yönelik hazırlanmış bir modüldür.

 

Hasarlı Bina Geçici Sağlamlaştırma - Tahkimat istasyonu

(Tahkimat: Dayanıklılık) Bir beton yığını içerisine girebilmek için önce girilecek alanın tespit edilip orada meydana gelebilecek yeni yıkılmaların önüne geçebilmek amacıyla, çelik veya ahşap çeşitli malzemelerle güçlendirilmesi gerekmekte. Kentsel (enkaz) arama-kurtarmanın genellikle en uzun süren ve en hayati etabıdır. Hem kazazede hem de kurtarma personelinin can güvenliğini sağlamak adına, tahkimat, kurtarmanın en önemli safhalarından biridir. Bu parkurda, çok çeşitli yöntem ve hesaplamaları olan tahkimat eğitim modülü uygulanacak.

 

Beton Kırma İstasyonu Kentsel (enkaz) arama-kurtarma eğitimlerinin birinci etabı olan beton kırma, bir kurtarma personelinin en iyi bilmesi gereken konuların başındadır. Bu eğitim parkurunda, kursiyerlerimiz, enkazda ilerleyebilmek için betonun nereden ve nasıl kesileceği/kırılacağı, hangi malzemenin kullanılması gerektiği, kazazedeye yakınlığının nasıl hesaplanacağı, kırılma sonrası yıkılmanın hangi yöne olacağı gibi çok çeşitli eğitimler alacak.

 

Enkaz Kurtarma Eğitimi - Zorlu Giriş ve Tahliye İstasyonu Kentsel (enkaz) arama-kurtarma eğitimlerinin ileri safhaları olan bu eğitim ile ağır hasarlı ve yıkılma riski çok yüksek binalarda yapılacak hassas arama-kurtarma çalışmaları üzerine çalışılacaktır.

 

Dikey düzlemde 4m derinliğinde Kuyu, Rögar ve Kanalizasyon Kurtarma istasyonu

 

Yatay düzlemde Dar Alan Kurtarma istasyonu

AKUT Vakfı, burada tasarlanan teknik eğitimleri hem kendi gönüllülerine hem de bu alanda uzmanlaşmak isteyen şirketlere ve sivil örgütlere yönelik olarak sunacaktır.

İlgililer bizlere her zaman 0212 217 04 10 AKUT Vakfı Merkez numaralarından ve genel@akutvakfi.org.tr e-posta adresinden ulaşabilirler.

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: AKUT, Vakfı, Afet, Bilinçlendirme, Merkezi, Kartal’da, hizmete, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı