Haber
02 Eylül 2016 - Cuma 09:08 Bu haber 700 kez okundu
 
Avrupa'dan verdikleri sözleri yerine getirmelerini bekliyoruz'
Avrupa'dan verdikleri sözleri yerine getirmelerini bekliyoruz'
GÜNDEM Haberi
Avrupa'dan verdikleri sözleri yerine getirmelerini bekliyoruz'

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’yi kabul etti.

Bakanlık binasında gerçekleşen kabulde konuşan Bakan Kaya, ülkemizde misafir edilen Suriyeli mültecilerle ilgili ‘’Misafir ve kardeş kelimelerinin taşıdığı anlamlar, bizim Suriyeli mültecilere bakış açımızı gösteriyor. Ailemizden birileri zor durumda kalmış, biz de onları evimizde ve gönlümüzde misafir ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi; “Bizim ülke olarak resmi sınırlarımız başkadır, gönül sınırlarımız başkadır’’ dedi.

Mültecilerle ilgili birçok projenin hayata geçirildiğini söyleyen Bakan Kaya, ''Eğitim, sağlık, barınma ve çalışma konusunda kendi vatandaşlarımıza sağladığımız imkânları Suriyeli misafirlerimize de sağladık, sağlamaya da devam ediyoruz’’ ifadesini kullandı.

Türkiye’nin hali hazırda 2 milyon 726 bin 980 Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığını belirten Bakan Kaya, Suriyeli mültecilerin eğitim, sağlık, barınma gibi temel ihtiyaçları için 12 milyar dolar harcama yapıldığını söyledi.

‘’Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak, hizmet alanımıza giren konularda Suriyeli misafirlerimiz için birçok çalışma yaptık ve yapmaya devam ediyoruz’’ diyen Bakan Kaya yapılan hizmetleri şu şekilde anlattı:

‘’26 geçici barınma merkezinde yaklaşık 95 bin Suriyeli mülteciye psiko-sosyal destek hizmeti verdik. Bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir.Aile Eğitim Programı (AEP) kapsamında kamplarda bulunan yaklaşık 15 bin Suriyeli mülteci eğitim almıştır. ALO 183 Sosyal Hizmet Danışma Hattında Arapça bilgilendirme yapılmaktadır.84 Suriyeli kadın, beraberindeki 77 çocuğu ile kadın konukevi hizmetinden yararlanmaktadır. Yine aynı şekilde Bakanlığımıza bağlı çocuk kuruluşlarında 135 Suriyeli çocuk fiilen hizmet almaktadır. Koruyucu aile yanında 8 çocuğun bakımı sağlanmaktadır. 997 Suriyeli çocuk sosyo-ekonomik destekle kendi ailesi yanında desteklenmektedir. Bu çocukların sosyal yaşama katılımlarının sağlanması, sosyal uyumlarının gerçekleştirilmesi için kreş dahil bir çok konuda destek verilmektedir. Engelli ve yaşlılara yönelik kendi vatandaşlarımızın faydalandığı hizmetlerden şartları uyması halinde aynı şekilde hizmetlerimizden faydalanabilmektedirler.’’

Mülteciler konusunda Türkiye’nin diğer ülkelerden beklentilerini de dile getiren Bakan Kaya, ''Dünyanın geri kalanından ve özellikle Avrupa’dan verdikleri sözleri yerine getirmelerini ve ellerini taşın altına sokmalarını bekliyoruz'' dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ise sözlerine 15 Temmuz darbe girişimi ve son dönemde artan terör olaylarında hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlar için üzüntü ve taziye dileklerini ileterek başladı.

Grandi ayrıca ‘’Birleşmiş Milletler olarak Türkiye ile 15 Temmuz darbe girişimi ve terörle mücadelede yaşanan acıların sarılması için dayanışma içerisinde olacağız’’ dedi.

Türkiye’nin son dönemde yaşadığı sıkıntılara rağmen 3 milyona yakın Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığını da belirten Grandi, ‘’Misafirperverliğinizden dolayı Birleşmiş Milletler adına teşekkürlerimi iletiyorum’’ ifadesini kullandı.

Türkiye’nin dünya üzerinde en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda bulunduğunu da söyleyen Grandi,  sözlerini şöyle sürdürdü:  

‘’Dünya çapında öncelikli olarak ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan ve gittikleri yerlerde her türlü korumaya ihtiyaç duyan insanların bu ihtiyacının karşılanması için çalışıyoruz. Türkiye ülkedeki Suriyelilere yönelik bu koruma ve diğer yardımları başarıyla yerine getiriyor. Biz bu konuda size daha fazla destek vermeye hazırız. 19 Eylül’de BM Genel Kurulu ve yapılacak Devlet Başkanlarının katılacağı toplantıda mülteciler konusu görüşülecek. Biz de orada olacağız ve Türkiye’nin çalışmalarını destekleyeceğiz. Ayrıca AB’nin söz verdiği yardımlar noktasında sürecin hızlanması için biz de tavsiyelerimizi yapacağız. Türkiye hükümetiyle şu ana kadar sürdürdüğümüz işbirliği ve çalışmalarımızı artırarak sürdürmek istiyoruz.’’

Kaynak: (BAKANLIKLAR) - BAKANLIKLAR Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Avrupadan, verdikleri, sözleri, yerine, getirmelerini, bekliyoruz
Yorumlar
Haber Yazılımı