Haber
23 Haziran 2019 - Pazar 13:04 Bu haber 1200 kez okundu
 
BAKAN ERSOY ROMAN VATANDAŞLARIN SORUNLARINI DİNLEDİ
BAKAN ERSOY ROMAN VATANDAŞLARIN SORUNLARINI DİNLEDİ
SİYASET Haberi
 BAKAN ERSOY ROMAN VATANDAŞLARIN SORUNLARINI DİNLEDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul’da Roman vatandaşlarla bir araya geldi.

Bakan Ersoy: “Bakanlık olarak beklentilerinize ilişkin bize düşen çözümleri gerçekleştirmeye hazırız.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Roman vatandaşlarla bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

İstanbul’da basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda, ilk olarak katılımcılar kendilerini tanıtarak mesleki ve toplumsal beklentilerini Bakan Ersoy’la paylaştılar.

Bakan Ersoy’a, sosyal güvencelerinin bulunmadığını, düzenli gelire sahip olmadıklarını ifade eden Roman vatandaşlar, Roman Müzisyen ve Sanatkârlar Federasyonu gibi çatılar altında örgütlenmelerine karşın, bu sivil toplum kuruluşlarının ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamadığını belirttiler. Katılımcılar gençlerin eğitimine ilişkin problemleri de aktararak, özellikle konservatuar öğrenimi başlığında yardım talep ettiler.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy da; “Barındırdığı tüm kültürleri zenginlik olarak kabul eden kadim Anadolu topraklarında Roman vatandaşlarımızın bu zenginliklerin bir parçası olduğunu” vurguladı. Bakan Ersoy, Roman sanatçılar için Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki misafir sanatçı unvanı kapsamında ve ayrıca Roman sanatçılara ustalık belgesi verilmesi hususunda gerekli düzenlemeleri yapacaklarını kaydetti.

Geleceğimiz olan gençlere her daim önem verdiklerine işaret eden Bakan Ersoy, çocukların müzikle eğitilerek, güçlü birer birey olarak yetişmeleri için gerekli çalışmaları gündemlerine hızla alacağını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a buluşmada Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ile AK Parti İzmir Milletvekili ve TBMM’de Roman vatandaşların temsilcisi Cemal Bekle ve AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz da eşlik etti.

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: , BAKAN, ERSOY, ROMAN, VATANDAŞLARIN, SORUNLARINI, DİNLEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});