Haber
25 Haziran 2016 - Cumartesi 00:01 Bu haber 1559 kez okundu
 
BAKAN ÖZLÜ, BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ
BAKAN ÖZLÜ, BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ
EKONOMİ Haberi
BAKAN ÖZLÜ, BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

BAKAN ÖZLÜ, BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

 
 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü; "Büyümenin sürükleyicisi, yüzde 5,9 büyüyen sanayi üretimi olmuştur. Dünya ülkelerinin hala düşük büyüme sorunu yaşadığı bir dönemde yakaladığımız oran sanayicilerimizin öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz bir başarıdır" dedi.

 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bu yılın ilk çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin, "Büyümenin sürükleyicisi, yüzde 5,9 büyüyen sanayi üretimi olmuştur. Dünya ülkelerinin hala düşük büyüme sorunu yaşadığı bir dönemde yakaladığımız oran, sanayicilerimizin öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz bir başarıdır." ifadelerini kullandı.

Özlü, yaptığı yazılı açıklamada, büyüme rakamlarını değerlendirirken, Türkiye ekonomisinin sanayi öncülüğünde büyümeye devam ettiğini belirtti.

Türkiye'nin bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,8 büyüdüğünü, böylelikle geçen yılın son çeyreğinde başladığı yüksek büyüme trendini bu çeyrekte de sürdürdüğünü vurgulayan Özlü, bu büyüme oranıyla Türkiye'nin dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer aldığını bildirdi. Özlü, şunları kaydetti:

"Çevre ülkelerde yaşanan problemler ve dünyadaki finansal belirsizliklere rağmen, Türkiye hem kendi coğrafyasındaki ülkelerden hem de AB ortalamasından çok daha iyi bir performans sergilemiştir. Büyümenin sürükleyicisi, öngörülerimiz dahilinde yüzde 5,9 büyüyen sanayi üretimi olmuştur. Dünya ülkelerinin hala düşük büyüme sorunu yaşadığı bir dönemde yakaladığımız oran sanayicilerimizin öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz bir başarıdır.  Türkiye sanayisi bir yandan nicelik olarak büyürken bir yandan da daha katma değerli ürünler üreterek nitelik olarak büyümektedir. Avrupa Birliği’ne artan ihracatımız bu süreci daha da hızlandıracaktır."

 

Özlü, dünya ekonomilerinin yaşadığı sorunlara rağmen, ülkenin bu denli güçlü büyümesinin, ne kadar yüksek bir potansiyele sahip olduğunu gösterdiğini belirterek, Türkiye'nin sahip olduğu güven ve istikrarla, hem büyümesini hızlandırmaya hem de büyümenin kalitesini artırmaya devam edeceğini ifade etti.

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: BAKAN, ÖZLÜ, BÜYÜME, RAKAMLARINI, DEĞERLENDİRDİ
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BAKAN ÖZLÜ, BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});