Haber
18 Eylül 2016 - Pazar 23:14 Bu haber 1779 kez okundu
 
Bakan Yılmaz, Sivas´ta bayramlaşma programına katıldı
Bakan Yılmaz, Sivas´ta bayramlaşma programına katıldı
EĞİTİM Haberi
Bakan Yılmaz, Sivas´ta bayramlaşma programına katıldı

Bakan Yılmaz, Sivas´ta bayramlaşma programına katıldı

 

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 28 bin 163 öğretmenin bakanlıkla ilişiğinin kesildiğini belirterek, “Yaklaşık 20 binin üzerinde de öğretmeni açığa aldık, onlar hakkında da inceleme devam ediyor.“ dedi.

 

14.09.2016 18:38
 

 

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas´ta düzenlenen bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, eğitimin bu ülkenin geleceğine yapılan yatırım olduğunu söyledi. Millî değerleri donanmış, bununla gurur duyan, evrensel değerlere açık, öz güveni olan ve yeni 15 Temmuzlar olduğunda da ´haydi sokağa çıkıyoruz, vatanını, milletini, değerlerini, bayrağını korumak istiyoruz´ denildiğinde sokağa çıkan yeni nesiller yetiştirmenin gayreti içerisinde olunduğunu vurgulayan Yılmaz, insanları 21. yüzyıla hazır hale getirmek istediklerini ifade etti.

 

"40 bin norm fazlası öğretmenimizi etkin kullanacağız"

Bakan Yılmaz, bu ülke halkının demokratik, özgür ve bağımsız bir şekilde ve refah içerisinde yaşamak istediğini dile getirdi. FETÖ´nün darbe girişiminin ardından Millî Eğitim Bakanlığında ilişiği kesilen ve açığa alınan öğretmen sayıları hakkında da bilgi veren Yılmaz, şöyle konuştu: "28 bin 163 öğretmenin bakanlığımızdan ilişiği kesildi. Başka ne oldu, yaklaşık 20 binin üzerinde de öğretmeni açığa aldık, onlar hakkında da inceleme devam ediyor. Toplam 50 bine yakın. Ancak bizim norm fazlası 41 binin üzerinde öğretmenimiz vardı. Ne demek norm fazlası, bizim öğretmenimiz, fakat etkin olarak değerlendiremiyoruz. Dolayısıyla norm fazlası 41 bin öğretmenimizle birlikte geçen şubatta aldığımız 30 bin öğretmenimiz vardı, onlar da bu eğitim-öğretim yılında başlayacaklar. 40 bin norm fazlası, 30 bin yeni aldığımız öğretmen 70 bin. Dolayısıyla ayrılandan daha fazla öğretmen 2016-2017 eğitim-öğretim yılında eğitim programımıza dahil olacaktır. Bu arada 20 bin öğretmeni de tekrar millî eğitim camiasına, kazandırmak için de mülakatlar, çalışmalar devam ediyor. 40 bin norm fazlası öğretmenimizi etkin kullanacağız, şubatta atadığımız 30 bin öğretmenimizi göreve başlatacağız ve 20 bin öğretmenimizi de inşallah ekim ayı içerisinde mülakatları tamamlanırsa göreve başlatacağız. İstiyoruz ki eğitimde en ufacık bir sıkıntı olmadan bu dönemi atlatalım."

 

 "15 ülkedeki 65 okul Türkiye Maarif Vakfına devredilecek"

Türkiye Maarif Vakfı´nın kurulduğunu anımsatan Bakan Yılmaz, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı 15 ülkedeki 65 okulun bu vakfa devredileceğini ifade etti. Yılmaz, FETÖ´ye ait yurt dışındaki okulların da Türkiye Maarif Vakfına devriyle ilgili çalışma yapıldığını anlatarak, "Kendi ülkesinin değerlerine ihanet etmiş yapının da yurt dışında olan okulları o devletler tarafından ´bunlar tarafından sürdürülmesine değil de Türkiye Cumhuriyeti Devleti veya hükümeti tarafından sürdürülmesini kabul ediyoruz´ diyenler yine orada okulu da alacaklardır ve Türkiye Maarif Vakfıyla devam edecek inşallah." değerlendirmesini yaptı.

 

Eğitime 10 bin 291 yeni derslik kazandırıldı

Bu dönemde 860 özel okul açıldığını ve özel okulların devlet okulları içerisindeki payının yüzde 13,5 olduğunu, bu oranı artırmak istediklerini vurgulayan Yılmaz, 10 bin 291 yeni dersliğin eğitime kazandırıldığının altını çizdi. 498 engelli öğretmen ataması yapıldığını, mesleki ve teknik eğitime giden öğrencilerin desteklendiğini aktaran Bakan Yılmaz, "Eskiden organize sanayi bölgeleri içerisinde açılan meslekî ve teknik eğitime giden öğrencileri destekliyorduk. Şimdi organize sanayi bölgeleri dışında açılan mesleki ve teknik eğitime giden öğrencileri de eğitim konusuna bağlı olarak öğrenci başına 4 bin 270 lirayla, 6 bin 675 lira arasında destek veriyoruz. İstiyoruz ki eğitimin istihdamla bağı kurulsun, okulu bitirenler işsiz kalmasın." dedi.

Bakan Yılmaz, bayramların bir araya gelindiği, küskünlüklerin ve kırgınlıkların unutulduğu zamanlar olduğunu belirterek, bu bayramın diğerlerinden bir farkının olduğunu, 15 Temmuz´da ülkenin adeta uçurumun kenarına geldiğini, halkın kendi iradesine sahip çıkma kararlılığıyla uçurumun kenarından dönüldüğünü kaydetti. Bakan Yılmaz, "Uçurumdan düşen kimse tek parça halinde kalmaz. Türkiye´yi parçalamak ve bölmek istiyorlardı. Bu millet ferasetiyle, basiretiyle, birliğiyle, beraberliğiyle buna fırsat vermedi." diye konuştu.

 

"Türkiye üzerine plan yapanların planları bozulacaktır"

Zaferin, ölümden korkmayanların olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi: "O gün gördük, ellerinde hiçbir silah, tank, top, helikopter ve uçak yok. İki tane rakip değil, ama bir tarafı size, devlete, millete ait olan bütün silahları ele geçirmiş, ihanet içerisinde halkına karşı kullanıyor. Bu milletin elinde bir tane silah dahi yok ama buna rağmen kazandı. Niye kazandı, çünkü biz biliyoruz ki haklı olan kazanır. Bu millet haklıydı, haklı olduğu için de kazandı. Bu milletin bir bireyi olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Bu birlik ve beraberlik devam ettiği sürece bundan sonra böyle plan yapanların sayısı azalacaktır diye düşünüyorum. Onlar, böyle bir darbe olduğunda halkın bir kısmının kendilerini desteleyeceklerini düşünüyorlardı ama yanıldılar. Bu millet zor gününde, zor zamanlarda hangi parti, hangi inanç, hangi mezhep, hangi etnik kimlik olduğunu bakmaksızın bir ve beraber olduğunu gösterdi ve dünyaya mesajını verdi ki Türkiye üzerine plan yapmayın diye. İnşallah bu birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece Türkiye üzerine plan yapanların planları bozulacaktır."

 

Yerli ve millî olmayan hiçbir yapılanmaya izin verilmeyecek

Şehitlere Allah´tan rahmet, gazilere acil şifalar dileyen Bakan Yılmaz, bundan sonraki vazifenin bu olayı ve şehitleri unutmamak ve gelecek nesillere mutlaka aktarmak olduğunu bildirdi. Şehitlerin isimlerinin yeni açılan okullarda yaşatıldığını ifade eden Yılmaz, vatan, şehadet, millî irade ve millet kavramlarının gelecek nesillere mutlaka aktarılması gerektiğine dikkati çekti. Darbe olduğunda bir kısmın, "Bu insanları tasfiye etseydiniz de bu ülke bu darbeye maruz kalmasaydı" şeklinde suçlandığını aktaran Yılmaz, şöyle devam etti: "Yani bir dönem görev alanların görevini ihmal ettiğini, gereğini yerine getirmediğini ifade ettiler. 10 yıl sonra tekrar bu aziz milleti yine uçurumun kenarına getirmemek için de bütün kamu görevlileri, bütün milletimiz üzerine düşeni yapacaktır. Nedir o, ´kalbimde, gönlümde bu milletin nakışı olmayan, bu bayrakla bir alakası olmayan, meclisini bombalayacak kadar yabancı unsurların maşası haline gelmiş olanlara, her ne şekilde olursa olsun güç veya destek vermemek.´ Nasıl destek verilir, onların kurduğu esnaf odasında, öğretmen sendikasında yer alırsan, onların bankasına götürüp para yatırırsan ve onların verdiği talimata uygun şekilde hareket eden hakimler olduğu zamanda ´benim bu kadar gücüm var´ diyor. Senin yaptığın ufacık gözüküyor ama o mesajı alanlar kendilerine güç fehmediyorlar. Dolayısıyla böyle yanlış bir güç vehmine yol açmamak için bu ülkeye yabancı olanların yani yerli ve millî olmayanların hiçbir yapılanmasında yer almamamız lazım. Onlara bu ülkenin değerlerine yabancı olduklarını göstermek lazım. Eğer biz bunu yapmazsak gelecek nesiler bizi sorumlu tutacaklardır, vebalimiz var." Her şeye rağmen, Türkiye´nin büyümeye devam ettiğine dikkati çeken Yılmaz, G 20´de birinci olduğunu ifade etti. Yatırımları ve istihdamı teşvik eden politikalar ile büyümenin devam edeceğini kaydeden Bakan Yılmaz, Türkiye´nin bu ihanet çemberine, dışarıdan 7 düvelle kuşatılmış haline rağmen, çok daha iyi bir şekilde büyüdüğünü belirtti.

Kaynak: (BAKANLIKLAR) - BAKANLIKLAR Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Bakan, Yılmaz, Sivas´ta, bayramlaşma, programına, katıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı