Haber
20 Mart 2017 - Pazartesi 16:39 Bu haber 961 kez okundu
 
Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, İlçelerimize Tesisler Kazandırmaya Devam Ediyor.
Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, İlçelerimize Tesisler Kazandırmaya Devam Ediyor.
GÜNDEM Haberi
Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, İlçelerimize Tesisler Kazandırmaya Devam Ediyor.

 

 

 
Orman ve Su İşleri Bakanlığınca ilimize bağlı Evciler, Dazkırı, Başmakçı ve Dinar ilçelerinde birçok tesisin temellerinin atılması Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Valimiz Aziz Yıldırım’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi.
 
Sırasıyla Evciler, Dazkırı, Başmakçı ve Dinar ilçe merkezlerinde gerçekleştirilen törenlere Bakanımız Eroğlu ve Valimiz Yıldırım’ın yanı sıra Milletvekili Ali Özkaya, Orman ve Su İşleri Bakanlığı üst düzey yöneticileri, Kaymakamlar, ilçe ve belde belediye başkanları, daire müdürleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törenlerde halk oyunu gösterilerinin ardından açılış konuşmalarına geçildi. Programlara katılan vatandaşlarımız tarafından büyük ilgi ve destek gören temel atma törenlerinde sırasıyla Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Milletvekili Ali Özkaya söz aldılar.
 
Konuşmalar sırasında kürsüye gelen Valimiz Aziz Yıldırım; “Törenimize teşrif ederek bizlere destek olan tüm konuklarımıza teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Sayın bakanımız, sizlerde birlikte bizlerde bu yatırımlarla gurur duyuyoruz. Devletimizce pek çok imkânlar Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizin tüm ilçelerine halkın yolunda sarf edilmektedir.  Hepimiz bu yatırımları çok iyi biliyoruz. Devletimizin tüm imkânları halkımıza sunuldu ve sunulmaya da devam ediyor. Tüm yatırımların ve hizmetlerin temel atma törenleri ve kısa sürede tamamlanan yatırımların açılış törenleri hep birlikte yapılmaktadır. Yine bildiğiniz gibi 15 Martta Sayın Cumhurbaşkanımız Afyonkarahisar’ımıza teşrif ettiler. Sizlerde Cumhurbaşkanımızı yalnız bırakmadınız ve destek oldunuz. Hepinize ben ayrıca teşekkür ediyorum. İlimiz merkez ve ilçelerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde sayısız destekler ve yatırımlar geliyor. İlimizin gelişmesi ve büyümesinde katkı ve desteklerini esirgemeyen Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, sadece bakanlığı bünyesinde değil, eğitimde, sağlıkta, din hizmetlerinde ve daha saymaya zamanımız olmayan birçok alanda ve özellikle halkımızın hangi ihtiyacı olursa olsun tüm konuda destek ve katkıları büyüktür. Ben Sayın Bakanımıza şahsım ve hemşerilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu anlamda tüm bu yatırımların ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Hepiniz sağ olun var olun. Allah yar ve yardımcımız olsun.“ dedi.
 
Törenlerde son konuşmayı yapan Bakan Eroğlu ise; “Böyle güzel bir günde halkımızla birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Halkımıza hizmet etmek için Orman ve Su İşleri Bakanlığımıza bağlı üst düzey yöneticilerin hemen hepsi burada. Yani halkımıza hizmet etmek için bakanlığın tüm kapılarını kapattık halkımızın arasına geldik. Bizler sizlerin hizmetkârınız. Sizlere hizmet etmek bizler için büyük bir ibadettir. İlçelerimize büyük yatırımlarla geldik. Buralara yapılan yatırımlar gelir getirmesi nedeniyle halkımız için çok büyük yatırımlardır. Eski Türkiye’de barajlar 18 yılda bitiyordu. Bizim zamanımızda ise 18 ayda bitiyor. Yeraltı sulamalar için bizler 100 trilyon ayırmıştık. Bu yatırımlar halen devam etmektedir. Bu vatan için bizler her türlü çabayı gösteriyoruz. Geçmişte de ecdadımız bu vatanı korumak için canlarını seve seve feda etmişler. Geçtiğimiz gün 18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. Yılını kutladık. Çünkü ecdat Çanakkale’de bir destan yazdı. Dünyaya bir mesaj verdik. Bu mesaj ‘Çanakkale Geçilmezdi.’ Halkımız şehitlerimize minnettardır. Bizlerde onların bize emanet ettiği bu güzel vatanı en iyi şekilde yaşatmaya, korumaya ve ilerletmeye devam edeceğiz.” dedi.
 
Bizler vatandaşımıza destek vermek için buradayız diyerek sözlerine devam eden Bakan Eroğlu; “Vatandaşımıza verdiğimiz desteklerle artık millet ormancılığına geçiyoruz. Her şey millet için. Bizler şu ana kadar 1 Milyon 100 Bin TL destek verdik. Gelir getirici ceviz ve badem ormanları kurduk. Bugün de Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikaları dağıtacağız. Ceviz, badem ve fıstıkçamı gibi türlerden vatandaşımız seçimini yapıyor. Gelir getirici fidanların bakımlarının ilk üç yılı bize ait olmak üzere 49 yıllığına vatandaşımıza veriyoruz. Bizler önce orman alanlarını parselliyoruz. Köyde hane sayısına göre kura çekiyoruz. Böylece masraflar bize, gelirleri vatandaşa verilmiş oluyor. Çünkü insanı yaşat ki devlet yaşasın. Vatandaş yaşarsa devlet yaşar. Gittiğimiz her yerde yine fidanlar dağıtıyoruz. Böylece bütün topraklar yeşillenecek ve orman alanlarımız artmaya da devam edecek.” dedi.
Özellikle köylere ve ormancılığa verilen destekler hakkında bilgiler veren Bakan Eroğlu, ilçelerimizin çoğunda süt üreticiliğin de merkez olması için bir çalışma başlatacakları müjdesini vererek, bunun için ilerleyen dönemlerde özel sektör temsilcileri ile bir araya gelinebileceğini aktardı. Yine ilçelerde eğitim alanında da büyük yatırımlar yapıldığını ifade eden Eroğlu, sağlık alanında da büyük dönüşüm yapıldığını, İl Özel İdaresinin özellikle İlçelerimize bağlı köylerde yol ve alt yapı konusunda önemli yatırımlar yaptığını vurguladı.
 
16 Nisan da gerçekleştirilecek halk oylamasına değinen Bakan Eroğlu, “Önümüzde 16 Nisan'da bir halk oylaması var. Bu halk oylaması tarihimizde en önemli halk oylamasıdır. Milletimizin istikbali ve istiklali için bir arada olacağız. Özellikle Türkiye’nin bekası ve güçlü bir Türkiye için bir olmak istiyoruz. Geçmişte bir anayasa kitapçığı fırlatıldı. Neticede bir gecelik faiz yüzde 7 bin 500'e çıktı. 22 banka battı. Bu bankaların vatandaşa olan borcunu yine vatandaş ödedi. O parayla belki 100 tane baraj, 10 bin kilometre bölünmüş yol yapardık.” dedi.
 
Bu anlamda bizlere destek veren tüm halkımıza saygı ve sevgilerimi sunuyorum diyen Bakan Eroğlu; “Afyonkarahisar’ı merkez ve ilçeleriyle bir tutuyoruz. Önceden bırakın köyleri ilçelere bakılmazdı. Artık bütün ilçeler il gibi bakılıyor ve destekleniyor. Önceden illere yapılan yatırımlar şimdi ilçelere yapılıyor. Eğitim, sağlık, spor, sosyal tesis, alt yapı ve üst yapı yatırımları ve birçok alanda yatırımlar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Başkaları konuşur bizler yaparız. Bu anlamda tüm halkımıza saygı ve sevgilerimizi sunuyor, desteklerinizden dolayı teşekkür ediyor ve ilçelerimize yapılan yatırımların hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi.
 
Konuşmaların sonlarında Bakan Eroğlu, Valimiz Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından ORKÖY kredisi kullanan köylülere sertifikaları verilmesiyle törenler devam etti. Bu çalışmalar ile OGM tarafından orman köylülerinin kalkındırılması maksadıyla köylere gelir getirici tür ve birçok aileye Orköy sertifikaları verildi.
Törenlerin sonunda ise Bakanımız Eroğlu, Valimiz Yıldırım ve protokol üyeleriyle birlikte DSİ tarafından inşa edilecek 15 milyon lira yatırım bedelliyle 890 dekar zirai arazi sulamaya açılacak ve 979 000 TL yıllık net gelir artışı sağlanacak olan Dazkırı-Hisaralan Barajı’nın temelini attılar.
Bakan Eroğlu programı çerçevesinde çocukları sevindirmeyi ihmal etmedi. İlçelerde gerçekleştirilen programlar çerçevesinde öğrencilerle bir araya gelen Bakan Eroğlu onlara hediyeler verirdi. Çocuklarla sohbet eden Bakan Eroğlu ve Valimiz Yıldırım “Okullar Hayat Bulsun Projesi” kapsamında okul bahçelerine fidan diktiler. Bu proje kapsamında toplam 11 bin 500 adet fidanı toprakla buluşmuş olacak.
Kaynak: (Afyonkarahisar Valiliği) - Afyonkarahisar Valiliği Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Bakanımız, Prof, Dr, Sayın, Veysel, Eroğlu, İlçelerimize, Tesisler, Kazandırmaya
Yorumlar
Haber Yazılımı