Haber
23 Haziran 2016 - Perşembe 04:23 Bu haber 1995 kez okundu
 
Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ndan Valimiz Aziz Yıldırım’a Hayırlı Olsun Ziyareti.
GÜNDEM Haberi
Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ndan Valimiz Aziz Yıldırım’a Hayırlı Olsun Ziyareti.

Afyonkarahisar’daki programı dahilinde ilimize gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, görevine yeni başlayan Valimiz Aziz Yıldırım’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Hükümet Konağı önünde Valimiz Aziz Yıldırım ve beraberinde  Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Orman ve Su İşleri Bakanlığı üst düzey yöneticileri, Bölge Müdürleri, İl Müdürleri ve diğer protokol üyeleri tarafından karşılandı.
 
Valimiz Aziz Yıldırım’a hayırlı olsun temennilerinde bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ziyaret öncesinde şeref defterini imzaladı.
 
Ziyaret sırasında Bakan Eroğlu’na, ziyaretlerinin kendilerini şereflendirdiğini belirterek sözlerine başlayan Valimiz Yıldırım; “Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğu, programları dahilinde Afyonkarahisar’a geldi. Aslında kendi evlerine geldiler. Kendilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerimi arz ediyorum. Afyonkarahisar’a yapmış oldukları hizmetler unutulur gibi değil. Ben Afyonkarahisar Valisi olarak buraya atandığımda kendilerinin lütfuyla bir görüşmemiz oldu. Bu görüşmede Afyonkarahisar’ımızın güzelliklerini bizzat kendilerinden dinledim. Buraya yapılan yatırımları ve Sayın Bakanımızın kendi bakanlığı ile yapmış olduğu yatırımları bizzat kendilerinden işittim. Bizler bu yatırımların yakından takipçisi olacağız. Sayın Bakanımıza ilimize teşriflerinden dolayı huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.“dedi.
 
Valimiz Aziz Yıldırım’ın Afyonkarahisar Valisi olarak göreve başlamasının Afyonkarahisar ve ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum diyerek sözlerine başlayan Bakan Eroğlu; “Valimiz gerçekten çok başarılıdır. Kendisinin Afyonkarahisar’da olmasını arzu ettik. Valimiz, İçişleri Bakanlığında çok önemli bir vazifedeydi, müsteşar yardımcılığı görevini yürütmekteydi. Ayrıca çok takdir ettiğimiz bir bürokratımızdı. Şimdi Afyonkarahisar Valiliği görevine başladı. İnşallah birlikte çok güzel hizmetler yapacağız. Buna yürekten inanıyorum. Kendisi çok dinamik, kararlı ve insanları kucaklayan bir yapısı var. Kendisine bu yeni görevinde üstün muvaffakiyetler diliyorum. Bizlerde hükümetimiz olarak kendilerine her türlü desteği vereceğiz. Çünkü aynı zamanda Valimiz, hem Cumhurbaşkanımızı, hem Başbakanımızı hem de bizleri temsil etmektedir. Dolayısıyla bizler Valimizin insanlara yaklaşımını memnuniyetle müşahede edeceğiz. Kendisinin insanların ayaklarına giderek en güzel şekilde hizmet edeceğine inanıyorum. Kendisi çok dinamik bir Valimizdir. Bu anlamda kendilerine teşekkür ediyorum. ”dedi.
 
Konuşmasına  Bakanlığının Afyonkarahisar’daki çalışmaları hakkında bilgi vererek devam eden Bakan Eroğlu; “Türkiye’ye güzel hizmetler yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bu çalışmalarımızdan Afyonkarahisar’da en iyi şekilde faydalanmaktadır. Bizim çalışmalarımız ve desteklerimizle Afyonkarahisar muhteşem bir dönüşüm yaşadı. 13 yılda 12 Milyar TL’lik dev yatırımlar yaptık. Daha önce 2003 yılında hükümetimizle birlikte DSİ Genel Müdürü olduğum zaman Afyonkarahisar’daki yatırımlar az ödeneklerle yapılmaktaydı. Yani sembolik rakamlarla yatırım programları düzenleniyordu. Afyonkarahisar yerinde saymakta idi. Şimdiki Akarçay, geçmişte kokarçaydı. Otogarımız çok kötü durumda idi. Bunun yanında hastanelerde koğuş sistemi vardı. Yolları çok geri kalmış ve kapasitesi yetersizdi. Dolayısıyla yol yoktu, hastane yoktu, sulama yoktu, yeşili yoktu, baraj yoktu, gölet yoktu. Şimdi Allah’a şükürler olsun biz Afyonkarahisar’da gerçekten çok büyük dönüşümler gerçekleştirdik. Barajlar göletler diyarı haline gelen Afyonkarahisar’da yıldırım hızıyla Düzağaç-Akdeğirmen Barajını tamamladık ve yüksek teknolojili arıtma tesisiyle içme suyu problemini kökünden çözdük. Böylece Afyonkarahisar’ın 2070 yılına kadar su ihtiyacını karşıladık. Bütün ilçelerinde içme sularında arsenik problemleri vardı. Buralara yapılan tesislerle de ilçelerin de içme suyu problemlerini hallettik. Afyonkarahisar’da 28 baraj ve 16 gölet yaptık. Bu rakamı 80’e tamamlayacağız. 450.000 Dekar araziyi modern sulama teknikleri ile sular hale geldik. İGM Başkanımız Salih Sel’de burada kendileriyle yapmış olduğumuz protokolle, bütün yeraltı yapılan sulamaları tamamen kapalı sisteme çevirdik. Böylece elektrik sarfiyatı azalarak az suyla daha çok yer sulamaya başladık. Şu ana kadar 100 Milyon TL’lik yatırım yapıldı. 40 Milyon TL’lik çalışma devam etmektedir. 300.000 Dekar alan modern şekilde sulanmaktadır. Yaptığımız bu yatırımlarla Afyonkarahisarlı çiftçilerimizin cebine yılda 500 Milyon TL girmektedir. Bu gerçekten çok önemlidir. Afyonkarahisar etin, sucuğun, lokumun, kaymağın merkezi olduğu gibi artık tarımın da merkezi oldu.” dedi.
 
Afyonkarahisar’ın dünya da ormanlık alanı artırma oranlarında birinci sırada yer aldığını belirten Bakan Eroğlu, sözlerine dere ıslahları, taşkın koruma sistemleri, fidan üretim tesisleri kurulması, ağaçlandırma çalışmaları, bal ormanları, Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezi, İstiklal Tanıtım Merkezi’nin hizmete açılması, Katı Atık Bertaraf Merkezi yapımı, Akarçay, yolların genişletilmesi ve yenilenme çalışmaları, Zafer Havaalanı, Hızlı Tren inşaatı, Üniversitemizin çalışmaları, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Devlet Hastaneleri, Spor Kompleksi hakkında bilgiler vererek devam etti.
 
Afyonkarahisar’da ne arasanız var diyen Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar’ın kongre merkezi, sağlık turizmin merkezi, termal turizmin merkezi, lezzetin ve zaferin merkezi olduğunu söyledi.
 
Ziyaret sonrasında Bakan Eroğlu, Valimiz Yıldırım ve beraberindeki heyet tarafından esnaf ziyareti gerçekleştirildi.
Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı