Haber
07 Kasım 2016 - Pazartesi 13:31 Bu haber 793 kez okundu
 
BASIN BÜLTENİ
BASIN BÜLTENİ
GÜNDEM Haberi
BASIN BÜLTENİ

 

 

Ülkemiz genelinde FETÖ/PDY yapılanması tarafından anayasal düzeni zorla değiştirmek amacıyla 15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişiminde bulunulduğu vatandaşlarımızın malumlarıdır.

Tüm bakanlıklarımız ve devlet kurumlarımızca, darbe girişimi sonrasında ülkemizin birlik ve beraberliğine kasteden terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen FETÖ/PDY/PKK örgütü üyelerine yönelik adli ve idari işlemler kararlılıkla sürdürülmektedir.

04 Kasım 2016 tarihi itibariyle FETÖ/PDY/PKK soruşturması kapsamında idari işlem ( İhraç ve görevden uzaklaştırma) yapılan kamu personeli sayısı toplam 1455 olmuştur. İdari işlem tesis edilen personelden 914 personel ihraç edilmiş olup 541 personel görevden uzaklaştırılmıştır.

İdari işlem yapılan personelden hakkında adli işlem yapılanların 345’i tutuklanmıştır. Tutuklanan kamu personeli arasında 3 Vali Yardımcısı, 2 Kaymakam, 14 Hakim, 10 Savcı ve 36 Adli Yargı Personeli, 8 Askeri personel, 18 Jandarma Komutanlığı personeli, 99 Emniyet personeli, 47 AKÜ Rektörlüğü personeli, 71 Milli Eğitim Müdürlüğü personeli, 19 Sağlık Bakanlığı personeli ve 18 personel diğer kamu kurum ve kuruluş personeli bulunmakta olup ayrıca başka illerde görev yapan kamu görevlisi 12 şahıs hakkında da tutuklama işlemi yapılmıştır.

1 Kaymakam, 2 Hakim, 41 Adli Yargı personeli, 16 AKÜ personeli, 32 Emniyet personeli, 11 Jandarma personeli, 14 Milli Eğitim personeli, 21 Sağlık personeli ve 9 diğer kamu kurum ve kuruluş personeli adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.
1 Savcı, 1 AKÜ personeli, 4 Emniyet personeli, 11 Milli Eğitim personeli ve 5 diğer kamu kurum ve kuruluş personeli firari durumundadır. Diğer personeller hakkında adli ve idari işlemler devam etmektedir.

Bu kapsamda merkez ve ilçelerimizde işadamı ve değişik meslek gruplarından olmak üzere toplam 241 şahıs tutuklanmış, 133 şahıs adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, 93 şahıs firari durumda olup 32 şahıs ise adli işlemlerin ardından serbest bırakılmıştır. 

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.
 
Kaynak: (Afyonkarahisar Valiliği) - Afyonkarahisar Valiliği Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: BASIN, BÜLTENİ
Yorumlar
Haber Yazılımı