Haber
14 Temmuz 2016 - Perşembe 15:33 Bu haber 673 kez okundu
 
Bayram Tatilinde 734 Bin Kişi Korunan Alanları Ziyaret Etti
Bayram Tatilinde 734 Bin Kişi Korunan Alanları Ziyaret Etti
GÜNDEM Haberi
Bayram Tatilinde 734 Bin Kişi Korunan Alanları Ziyaret Etti

Üç Günlük Bayram Tatilinde 734 Bin Kişi Korunan Alanları Ziyaret Etti…

Üç günlük Ramazan Bayramı tatilinde milli park ve tabiat parklarına ziyaretçi akını yaşandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün (DKMP) korumasındaki bu alanları Bayram süresince bir rekor kırılarak toplam 734 bin 246 kişi ziyaret etti.
web_Kadın çayırı tabiat parkı

Üç günlük bayram tatili süresince korunan alanlarda çok yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşandığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Ülke genelindeki 178 farklı korunan alanlarımızda toplam 734 bin 246 kişiyi ağırladık. Korunan alanlarımızı ziyaret eden vatandaşlarımız en fazla yoğunluğu ise 279 bin 617 kişi ile bayramın üçüncü günü oluşturdu” değerlendirmesinde bulundu.
web_kapıçam tabiat parkı (4)

En Fazla Ziyaretçiyi Ankara Ağırladı

Korunan alanlarda en fazla ziyaretçi ağırlayan ilin Ankara olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Ankara’daki korunan alanlar toplam 76 bin 974 kişiyi ağırladı. Bu kişilerin 71 bin 505 kişisi ise Soğuksu Milli Parkı’nı ziyaret etti. En fazla ziyaretçi ağırlayan Ankara’yı sırasıyla 63 bin 784 kişi ile Antalya, Gaziantep, Muğla, İstanbul, Bolu, Bursa, Aydın, Trabzon ve Edirne izledi” diye konuştu.
web_kapıçam tabiat parkı (7)

Ziyaretçi Sayısı Son 13 Yılda 2 Kattan Fazla Arttı

Milli parklar ve tabiat parklarının vatandaşların ailece ziyaret edebilecekleri yerler arasında ilk sırada bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Vatandaşlarımızın zamanlarını daha keyifli geçirebilmeleri ve günlük hayatın stresli ortamından uzaklaşabilmeleri için Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan yatırımlar neticesinde bu alanlardaki ziyaretçi sayısı son 13 yılda 2 kattan daha fazla arttı. 2002 yılında 5,5 milyon olan ziyaretçi sayısı, gerçekleştirdiğimiz muazzam yatırımlarla 2015 yılında 12,5 milyona çıktı” açıklamasını yaptı.
web_spil dağı milli parkı

“2019’da 15 Milyon Ziyaretçi Hedefliyoruz”

Türkiye’nin dört bir yanında şehir ormanları, tabiat parkları ve mesirelik alanlar kurduklarını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Tabiat turizmini geliştirmek ve vatandaşlarımızın tabiat parklarında yeşile olan ihtiyacını gidermek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızın yerinde olduğunu ise bayramda yaşanan bu ziyaretçi sayıları ile anlamış oluyoruz. Hedefimiz korunan alanlarımız için gerçekleştireceğimiz yatırımlar neticesinde ziyaretçi sayısını 2019’da 15 milyona çıkarmak” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Bayram, Tatilinde, 734, Bin, Kişi, Korunan, Alanları, Ziyaret, Etti
Yorumlar
Haber Yazılımı