Haber
21 Mayıs 2020 - Perşembe 20:35 Bu haber 411 kez okundu
 
BİRİLERİ ARTIK ANLAMALI İNTERNETMEDYA HABERCİĹİGİNİ
BİRİLERİ ARTIK ANLAMALI İNTERNET MEDYA HABERCİĹİGİNİ
GÜNDEM Haberi
BİRİLERİ ARTIK ANLAMALI İNTERNETMEDYA HABERCİĹİGİNİ

Günümüz haber özelliğinde en çok kullanılan ve hızlı bir şekilde mobilden veya evden internetten anında rahatlıkla haberleri okuyabilme kolaylığıdır.

Emek vardır. Kafa patlatma vardır. Ama artık birileri internet medyasını anlaması lazım.

Vurdumduymazlıkla nasıl olsa haberim yayınlanır mantalitesi taşımamalı birileri.. Afyondaki’ her ne hikmetse gazeteleri ve tv’leri basın gözü ile bakması ve internet haberciliğini takmaması fazlasıyla rahatsız etmektedir ..

. Bilinmeliki internet haberciliği de kendi memleketindeki haberleri şehir dışında yaşayan gurbet hasreti ile yanan hemşerilerine anında haberdar ermek ve Afyonkarahisardaki ilgili gelişmleri aktarmaktır.

Gazeteleri ve tv leri basın gözü ile gören zihniyet artık internet haberciliğini de anlamalı ve verdiği sözleri tutmalı kanaatimce.

Basın toplantısı ile basını bir araya getiren ve akabinde yardım sözü ile internet habercilerine anlık gösteri yapmakla olmuyor yani. Bayramdan bayrama vermiş olduğunuz bir reklam ile de ayakta durmuyor internet medyası.

Nihayetinde hemşehriler için haber alma derdinde olan memleket aşkı ile yanan gurbette memleketinden haberdar olmayi isteyenlere bir nevi amme hizmeti yapmakta.

Yalnız bunca emeğe karşı birileri kalkıp bizleri görmezden gelmesi ise hakikaten son derece yanlış.

Şimdi sizlere internet medyası hakkında bildiklerimizi sıralayalım. İnternet gazeteciliği, elektronik ortamda yayın yapan gazetelere verilen isimdir.

Elektronik gazeteler, internetin yaygınlaşması ve ücretsiz olması nedeniyle basılı gazetelerden çok daha fazla okunmaktadır. Günümüzde, internet giderek daha fazla önem kazanmakta ve artık insanlar birçok haberi internet üzerinden öğrenmektedir.

Bu anlamda internet gazeteciliği konusunda da önemli adımlar atılmakta ve dünya üzerinde yayın yapan binlerce dijital gazete bulunmaktadır. İnternet haberciliğinin en büyük özelliği bilgileri anında aktarabilmesidir.

Bir bilginin karşı tarafa aktarılması, bilgisayar ekranına yazılması daha kolaydır

. Bulunduğumuz teknolojik dönemde tek tıkla dilediğimiz bilgilere ulaşmak, ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmelerden anında haberdar olmak önemli bir yere sahip. Gazetelerin sabah kapımıza gelmesini beklemek zorunda değiliz

. Akıllı telefonlarımızdan, tabletlerimizden ya da bilgisayarlarımızdan tek tuşla habere erişim sağlayabiliyoruz. İnternet gazeteciliği, bu konuda bize sınırsız bir dünya sunuyor. İnternet Gazeteciliğinin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

İçeriklerin tam zamanlı ve anında yayınlanması İçeriklerin; görsel, video, animasyon gibi olanaklarla zenginleştirilmesi Okuyucuların 7/24 kesintisiz şekilde haberlere erişebilmesi Okuyucuların, internet haber editörü ile ya da kurumla doğrudan etkileşime geçebilmesi Bir haberin birden fazla kaynaktan doğrulanabilmesi Köprü bağlantılar sayesinde sayfalar arası geçiş imkanı Birbiriyle ilişkili haberlere aynı kategoriden kolay erişim gibi belirgin özelliklerdir.

Yerel Haber Siteleri Yerel haber siteleri, internet haberciliği alanında daha spesifik kitleye hitap eder. Günlük hayatta karşımıza çıkan gazetelerin çoğu, ulusal gazetelerdir. Ulusal gazetelerde Türkiye ve tüm dünya gündemi ile ilgili haberlere geniş yer verilir. Yerel haber siteleri; bölgelere, şehirlere, ilçelere göre sınıflandırılabilir.

İsminden de anlaşılacağı üzere, kapsama alanı son derece yerelleşmiş olaylara odaklanma eğilimindedir

. Yerel haber siteleri, söz konusu bölgenin vatandaşlarına o bölgede yaşanan gelişmeler hakkında daha detaylı ve kapsamlı bilgiler sunar. İçeriği genellikle serbest yerel yazarlar ya da blog yazarları tarafından üretilir.

Birileri bizleri anlayana kadar Afyondaki’daki tüm internet medya sahiplerine seslenmek istiyorum. Madem bizi takmıyorlar ,madem bizi basın gözü ile görmüyorlar, bizlerde görmeyiveririz.

Hatta görmeyelim. Nitekim bazı internet medya sahipleri hariç. Çünkü o arkadaşlar zaten birileri tarafından hayli bir şekilde besleniyorlar.

. Allah var ,gam yok...sevgi ve muhabbetlerimle

KAYNAK :https://www.facebook.com/648999027/posts/10158362159784028/?d=n

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: BİRİLERİ, ARTIK, ANLAMALI, İNTERNETMEDYA, HABERCİĹİGİNİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı