Haber
30 Temmuz 2017 - Pazar 18:22 Bu haber 2059 kez okundu
 
Büyükşehir olacak illerde ilk sıradayız…
Büyükşehir olacak illerde ilk sıradayız…
GÜNDEM Haberi
Büyükşehir olacak illerde ilk sıradayız…

İçişleri Bakanlığı yapılacak bir düzenlemeyle 21 ili daha büyükşehir yapmaya hazırlanıyor.

2017 yılında Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Kütahya, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Osmaniye, Şırnak, Giresun, Isparta, Yozgat, Muş, Edirne, Aksaray, Kastamonu, Düzce gibi illerin büyükşehir olması bekleniyor.

AFYONKARAHİSAR İLK SIRADA

Büyükşehir sayısının 30’dan 51’e çıkarılması için 700 bin nüfus ile Büyükşehir olma kriterinin 400 bine düşürülmesi planlanıyor. Bu durumda Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Kütahya, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman ve Osmaniye gibi 500 binin üzerinde nüfusu olan illerin yanı sıra nüfusu 400 binin üzerinde olan ve 400 bine yaklaşmakta olan Şırnak, Giresun, Isparta, Yozgat, Muş, Edirne, Aksaray, Kastamonu, Düzce gibi iller de büyükşehir oluyor.

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR İLE BAŞLADI

Altı ciltlik ansiklopedi için tam 155 bin liralık kaynak ayrıldı 12345678910 Türkiye’de halen 30 Büyükşehir bulunuyor. Büyükşehir statüsü ilk olarak 1984 yılında Ankara, İstanbul ve İzmir’le başladı. Bugün büyükşehir statüsündeki 30 il şöyle: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van.

Kaynak: (AJANSLAR) - AJANSLAR Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Büyükşehir, olacak, illerde, ilk, sıradayız…
Yorumlar
Haber Yazılımı