Haber
15 Ocak 2017 - Pazar 12:11 Bu haber 727 kez okundu
 
BÜYÜKŞEHİR'E HAZIRLIKLIYIZ
BÜYÜKŞEHİR'E HAZIRLIKLIYIZ
GÜNDEM Haberi
BÜYÜKŞEHİR'E HAZIRLIKLIYIZ

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, yapılacak düzenlemeyle birlikte Büyükşehir ollması beklenen Afyonkarahisar'ın, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday adaylığını açıkladı.

 

 

          Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, büyükşehir düzenlemesi yapılması hâlinde Afyonkarahisar’ın ilk sırada olduğunu söyledi. .
          Türkiye'de 30 büyükşehir bulunduğunu ifade eden Başkan Burhanettin Çoban;  Afyonkarahisar'ın, bu şehirlerden sonra en büyük il olduğunu kaydetti. Büyükşehir olacaksa ilk sırada Afyonkarahisar'ın yer aldığını vurgulayan Çoban, Afyonkarahisar’ın Büyükşehir olmasının avantaj ve dezavantajlarını anlattı.

“AFYONKARAHİSAR’IN BÜYÜKŞEHİR OLMASINI İSTİYORUM”

            Afyonkarahisar’ın büyükşehir olması halinde yatırım ve planlamaların çok daha hızlı olacağına işaret eden Başkan Çoban;  “En önemlisi bence şehirlerdeki birlik ve bütünlük sağlanmış olacak.  Keyiflik olmayacağı işin uzmanları işe el atacağı için kentleşme, modernleşme hızlanacak, çevre sorunları ortadan kalkacak.  Şehrin geleceği için büyükşehir olmak çok önemli bir avantaj. Afyonkarahisar’ın büyükşehir olmasını elbette istiyorum. Büyükşehir’e olarak hazırlıklıyız.” diye konuştu. 

         Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu da açıklayan Başkan Burhanettin Çoban, “Aday adayı olmak herkesin hakkıdır ancak hem Büyükşehir, hem de ilçeye bir kişi aday gösterilecek. Partimizin takdiri ne ise elbette ona saygı duyacağız. Bizim gönlümüzden elbette Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak geçer. Bu şekilde Afyonkarahisar’a hizmet etmeyi Cenab-ı Hak bize nasip etsin inşallah. Nasip etmese de başka görevler olursa da elbette ülkemize hizmetten geri durmayız” diye konuştu.  

DEZAVANTAJLARI

          Büyükşehir olmanın dezavantajlarından da bahseden Başkan Burhanettin Çoban; “Afyon 14 bin kilometrekare yüzölçümüne sahip bir ilimiz.  İstanbul’un yüz ölçümü 4500 kilometrekare, Kocaeli’nin hakeza yine aynı 4500, 5000 kilometrekare. Afyon hem Kocaeli’nin hemde İstanbul’un 3 misli topraklara sahip. Belediyelere nüfusa göre para geliyor. Afyon’a 710 bin nüfusa göre para aktarılırken, bu parayı Büyükşehir Belediyesi 14 bin kilometrekareye harcayacak.  Ancak İstanbul 14 milyon nüfusa sahip, Bu durumda İstanbul’a 20 katımız para gönderilirken, bu parayı bizim 3/1 toprağa harcayacak.  Kocaeli ise yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip o da yine bizim 5,5 katımız para alacak ancak bu parayı bizim 3/1 toprağa harcayacak.  Tabii ki; kanunda yüz ölçüme göre biraz miktar artışı sağlanıyor olsa da bazı gelişmiş büyükşehirlere o ilde toplanan vergilerden, kullanılan elektrikten, büyükşehirlere para geliyor. Bu bakımdan bir dezavantaj olarak görünüyor”

AVANTAJLARI

         Büyükşehir olmanın avantajlarından bahseden Başkan Burhanettin Çoban; “Büyükşehir olunduğumuz zaman büyük ölçekteki imar planlarını büyükşehir yapacağı için bu durum ilimize avantaj olarak yansıyacak. Kasaba Belediyeleri ve küçük ilçe belediyeleri denetlenmediği için imar planlarında maalesef keyfilikler olabiliyor. Bırakınız Kasaba Belediyelerini birçok ilçe belediyelerimizde bir mimar, bir şehir plancısı, bir harita mühendisi, inşaat mühendisi yok. Tamamen inşaat teknikeriyle işler götürülmeye çalışılıyor. Dolayısıyla planlamalar yanlış oluyor. Artık Büyükşehir Belediyesi bunlara müdahale edebilecek. Bu bir avantajdır.  Bunun yanında beldeler kalkıyor. Bu da kaynak israfı bakımından büyük bir gelir sağlayacak. Şu an kişi başına belediyelere aşağı yukarı 50 lira para geliyor.  Örnek verecek olursak, Nuribey’in 3 bin nüfusu var. Ayda 150 bin lira para geliyor. Bunun mutlaka geçmiş dönemden veya kendi döneminden İller Bankasına borcu var yüzde 40’ı kesiliyor. Geriye kalıyor 90 bin lira.  Bu 90 bin lira ile bir Belediye Başkanı maaşını, çalışan personelin maaşını, yakıt giderlerini, tamir, tadilat giderlerini harcayacak birde bunun yanında yatırım yapacak. Beldelerde su parası, emlak vergisi toplanmıyor.

ARTIK YATIRIM VE PLANLAMALAR ÇOK DAHA HIZLI OLACAK

        Bunu isteyen Belediye Başkanı seçimlerde kaybediyor. Ne kadar su parası istemezse, ne kadar vatandaşa parasız hizmet verirse o kadar makbul olduğu için böyle bir anlayış var. Büyükşehirle birlikte kasabalar kalkacak. Bu para yine 150 bin lira olarak gelecek Afyon’a ancak bu para Nuribey’in tamamına hizmet olarak dönecek. Bu bir avantaj.  Ayrıca artık İtfaiye hizmetleri, ana yolların tamamı, büyük parklar, su kanalizasyon hizmetleri, mezarlık hizmetleri artık büyükşehir tarafından yapılacak.  Yani örneğin Sinanpaşa Belediyesi itfaiye bulundurmayacak. Tüm ana arterler Büyükşehir’in sorumluluğunda olacak.  Küçük belediyelerin imkanları olmadığı için büyükşehir olarak onlara daha fazla bir yatırım imkanı sunacak. Artık yatırım ve planlamalar çok daha hızlı olacak.  Ama en önemlisi bence şehirlerdeki birlik ve bütünlük sağlanmış olacak.  Keyiflik olmayacağı işin uzmanları işe el atacağı için kentleşme, modernleşme hızlanacak, çevre sorunları ortadan kalkacak.  Şehrin geleceği için büyükşehir olmak çok önemli bir avantaj. Afyonkarahisar’ın büyükşehir olmasını elbette istiyorum. Büyükşehir’e ekip olarak hazırlıklıyız.” diye konuştu.

 

Kaynak: (Afyonkarahisar Belediyesi) - Afyonkarahisar Belediyesi Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: BÜYÜKŞEHİRE, HAZIRLIKLIYIZ
Yorumlar
Haber Yazılımı