Haber
15 Mart 2020 - Pazar 16:17 Bu haber 5788 kez okundu
 
CORONA VİRÜSLE İLGİLİ DOĞRU SANILAN YANLIŞLAR VE EN ÇOK SORULAN SORULAR?
CORONA VİRÜSLE İLGİLİ DOĞRU SANILAN YANLIŞLAR VE EN ÇOK SORULAN SORULAR?
SAĞLIK Haberi
CORONA VİRÜSLE İLGİLİ DOĞRU SANILAN  YANLIŞLAR VE EN ÇOK SORULAN SORULAR?

 

Corona virüs hayvanlardan bulaşır mı?

Corona virüsü hayvanlardan bulaşmaz.Onun için evlerde evcil hayvan beslenebilir.

Kolonya corona virüsü öldürür mü, kolonya ile korunabilir miyim?

70 ve altında etil alkol içeren ve aromatik esanslı kolonyaların dezenfektan özelliği çok düşüktür. Bu yüzden kolonya stokları yapılmamalıdır.Kolonya kullanacaksak mutlaka 70 ve üzeri etil alkol içeren kolonyalar tercih edilmelidir.Virüsten korunmada en etkili yöntemin en az 20 sn. boyunca ellerin sabun ve suyla iyice yıkanması olduğu unutulmamalıdır.

Antibiyotik kullanımının yararı var mı?

Antibiyotik kullanımının kesinlikle hiçbir yararı yoktur.Fakat hastada viral enfeksiyon dışında sekonder yani ikinci bir bakteriyel enfeksiyon gelişirse o zaman kullnılabilir.Antibiyotikler bakterileri öldürür, virüsleri değil! Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır.

Aşısı var mı,aşı yaptırsam korunabilir miyim ?Grip aşısı beni corona virüsten korur mu ?

Corona virüsten korunmak için etkili bir aşı henüz mevcut değil fakat influenza virüsünün etken olduğu gripte ,grip aşısı mevcuttur.Grip aşısı corona virüsünden korumaz.

Her öksürük veya ateş corona virüs belirtisi midir?

Corona virüsü akciğerlerdeki bir protein olan ACE 2 enzimini tutmaktadır.ACE 2 enzimi tutulunca hastada solunum sıkıntısı meydana gelmektedir.Ölümlerin çoğu da akcüğer tutulumuna bağlı pnömoniden kaynaklanmaktadır.Balgamlı öksürük olmamaktadır.Geçmeyen kuru öksürük ve geçmeyen yüksek ateş corona virüsün klinik  belirtileridir.Virüsün bulaşma süresi 14 gün yani 2 haftadır

.Hastanın halk sağlığı açısından izolasyon mutlaka yapılmalıdır.

Günlük hayatta maske ile korunabilir miyim ?

Günlük hayatta maske kullanımının yüzde yüz koruyuculuğu yoktur.Ancak maske, hasta bir insanı  bir metreden mesafede 15 dakikadan daha uzun bir süre kalınırsa koruyabilir. Onun dışında fazladan bir koruyuculuğu yoktur. Tam tersine maske doğru kullanmadığında   enfeksiyona sebep olabilir. N 95 tipi maskeler önerilmektedir.

Günlük hayatta eldiven kullanmalı mıyız?

Günlük hayatta eldiven kullanımı önerilmemektedir.Eldiven sadece hastanede hastalara bakım veren sağlık çalışanlarını koruyacak bir yöntemdir. Normal vatandaşlarımızın gün içerisinde eldiven kullanmaları önerilmemektedir.

Türk genleri corona virüsten etkilenmiyor mu ?

Türk genleri ve  corona virüs ile ilişkili yeterli deneysel çalışma ve araştırma yapılmadan bu konuda herhangi bir yorum yapılması doğru olmaz.

Toplu ortamlarda bulunulmalı mıdır?Sinema,tiyatro,toplantılara katılabilir miyiz?

Mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmayalım,toplu aktiviteleri erteleyelim.Hiçbir şey sağlığımızdan daha kıymetli değil.

Toplumumuzu etkileyen ve panik havası yaratılan bu günlerde virüsten korunmanın en etkili yolunun yakın temastan kaçınmak ve el hijyeni olduğunu unutmayalım.

Bitki çayları,meyve ve sebzeler,mineral ve vitamin takviyeleri corona virüsü önler mi ?Korunmak için neler yapabilirim?

Kesinlikle önlemez.Ancak bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yarar.Bol bol sebze ve meyve yiyelim.Lakin kendi ellerimizle bol su ile yıkayalım

.Bitki çayları içelim.Uyku düzenimize dikkat edeli.En az 8 saat uyuyalım.Dinlenmiş ve dinç bir bedenle güne başlayalım.Stresten uzak duralım.

Dr.Büşra Seçil Seçen

Haber: AFYONHABERTURK

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: CORONA, VİRÜSLE, İLGİLİ, DOĞRU, SANILAN, , YANLIŞLAR, VE, EN, ÇOK, SORULAN, SORULAR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı