Haber
09 Ekim 2018 - Salı 10:30 Bu haber 311 kez okundu
 
Dernekler Yönetmeliğinde yeni Degişiklikler yapıldı.
Dernekler Yönetmeliğinde yeni Degişiklikler yapıldı.
DİĞER Haberi
Dernekler Yönetmeliğinde yeni Degişiklikler yapıldı.

01.10.2018 tarihli ve 30552 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliği ile Dernekler Yönetmeliğinde ve yönetmelik eki olan (EK-19) Dernek Beyannamesi'nin bazı bölümlerinde önemli değişiklikler yapılmıştır.

Dernekler Yönetmeliğinin 83 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

Dernek Beyannamesinin “Üye ve Çalışan Bilgileri” başlıklı üçüncü bölümünün 1 inci sorusundaki “1.2.Gerçek Kişi Üyelerin:” ve “1.3.Tüzel Kişi Üyelerin:” alt başlıklı tablolarında belirtilmesi istenilen bilgiler, dernek üyeliğine kabul edilme veya üyelikten çıkma ya da çıkarılma veya üyeliğin kendiliğinden sona ermesi durumlarında, birinci fıkrada belirtilen beyanname verme süresi beklenmeksizin işlem tarihini izleyen 30 gün içinde Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) üzerinden bildirilir. DERBİS kullanıcısı olmayan dernekler bu bilgileri aynı usul ve süre içinde mülki idare amirliğine yazılı olarak bildirirler” hükmü eklenmiştir.

Yapılan yönetmelik değişiklikleri ile Dernek üyeliği bulunan gerçek ve tüzel kişilerin üye bilgilerinin Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS)’ne kaydedilmesi ve dernek üyeliğine kabul edilme veya üyelikten çıkma ya da çıkarılma veya üyeliğin kendiliğinden sona ermesi durumlarında, beyanname verme süresi beklenmeksizin işlem tarihini izleyen 30 gün içerisinde Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) üzerinden bildirilmesi, DERBİS kullanıcısı olmayanların bu bilgileri aynı usul ve süre içinde mülki idare amirliğine yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi Müdürlüğümüze ait www.afder.gov.tr adresindedir.

 

 

Nuri Ahmet GÖK İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdür V.

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Dernekler, Yönetmeliğinde, yeni, Degişiklikler, yapıldı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı