Haber
25 Temmuz 2016 - Pazartesi 17:29 Bu haber 718 kez okundu
 
Genclik merkezi almanyaya gidiyor
Genclik merkezi almanyaya gidiyor
GÜNDEM Haberi
Genclik merkezi almanyaya gidiyor

Afyonkarahisar Valiliği Afyonkarahisar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde çarşı merkezinde faaliyetlerini sürdüren Afyonkarahisar Gençlik Merkezi projelerine ara vermeden yeni projeler hazırlamaya devam emektedir. Afyonkarahisar Gençlik Merkezi, 2016 yılı içerisinde Muğla Gençlik Merkezi ile ortaklaşa Almanya’nın Hagen şehrinde faaliyetlerini sürdüren SJD Die Falken UB Hagen e.V kuruluşu ile "Uluslararası Gençlik Faaliyetleri" çerçevesinde, "Türk – Alman Gençlik Değişim Projesi" gerçekleştirmeyi planlamaktadır.  
İki gençlik merkezinin ortaklaşa hazırladığı ve uygulayacağı proje Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Değişim Programı tarafından kabul edilmiştir.  Yürütülecek projenin teması “  İnsan Hakları, Gençlik Politikaları ve Demokrasi”  olarak belirlenmiştir. Her iki ülkeden 2 yönetici ve 14-26 yaş aralığında yer alan 16 genç projede yer alacaktır. Proje kapsamında Alman katılımcılar 26 Temmuz – 4 Ağustos 2016 tarihleri arasında Türkiye’de yapılacak programa katılacak olup, programın ilk beş günü Muğla ilinde uygulanıp, programın son beş günü Afyonkarahisar ilinde uygulanacaktır.  Akabinde Türk katılımcıları 11-20 Ekim 2016 tarihleri arasında Almanya’nın Hagen şehrine gideceklerdir. 
Projenin Afyonkarahisar etabı, Afyonkarahisar Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet ERTÜRK’ün koordinatörlüğünde yürütülecektir. Proje ile Türkiye ve Almanya arasındaki hukuksal prosedürler incelenecek, insan hakları ve demokrasi konularıyla ilgili iyi uygulamaların yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütülecektir. Proje sayesinde, gençlerin insan hakları, demokrasi ve gençlik çalışmaları konusunda daha da aktif olmaları amaçlanmaktadır. Proje,  insan hakları ve demokrasi kavramlarının uluslararası boyutta öğrenilmesini sağlamak ve bu konuların gençlik çalışmalarıyla olan ilişkisini araştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Proje süresince yapılacak tüm etkinlikler, gençlerin aktif olarak katılım gösterebilecekleri, yaygın eğitim tekniklerinin kullanıldığı oturumlarla gerçekleştirilecektir. Grup çalışmaları, tartışmalar, dış mekan etkinlikleri, resmi ziyaretler, spor faaliyetleri, canlandırmalar, tiyatro gibi çok sayıda metot oturumlarda kullanılacak, katılımcıların kişisel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlanırken, proje temaları üzerinden katılımcı gençlerin bilgi ve becerileri arttırılacaktır. Çalışmalar, sadece çalışma salonlarında klasik oturumlar şeklinde değil, sokaklarda ve halkla iç içe aktiviteler de içerecektir. Oturumlarda katılımcıların üretkenliklerini geliştirebilecekleri yöntemler kullanılırken, belirlenen stratejilerle gerçekleştirilecek dış mekan etkinlikleriyle, öğrenilen stratejilerin proje esnasında yerel halk üzerinde denemesi sağlanacaktır. Böylelikle hem etki düzeyimizi, öğrenme, hem de eksi ve artı yönlerimizi görme fırsatı yakalanacaktır. Aynı zamanda bu Proje kapsamında Almanya’dan gelecek 16 katılımcı gence ilimizin tarihi ve turistik yerlerinin tanıtımı ve millî ve manevi değerlere yönelik bilgi paylaşımı yapılacaktır. Projede uygulayacağımız tüm yaygın eğitim yöntemleri, katılımcıların kendilerini ve kapasitelerini görmelerine ve değerlendirmelerine olanak sağlayacaktır. 
Afyonkarahisar Gençlik Merkezi, aynı zamanda Bosna Hersek’te faaliyet gösteren bir kuruluş ile  “Belgesel Fotoğrafçılığı” konusunda bir Gençlik Değişim Projesi hazırlamaktadır. 

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Genclik, merkezi, almanyaya, gidiyor
Yorumlar
Haber Yazılımı