Haber
26 Ağustos 2017 - Cumartesi 11:58 Bu haber 978 kez okundu
 
Giresunlular Şehitliği Kültür Evi Bakan Eroğlu Tarafından Açıldı.
Giresunlular Şehitliği Kültür Evi Bakan Eroğlu Tarafından Açıldı.
GÜNDEM Haberi
Giresunlular Şehitliği Kültür Evi Bakan Eroğlu Tarafından Açıldı.

 

 

Şehitler diyarı Afyonkarahisar’da ülke için vatan için din için ve kutsal olan birçok değer için canlarını korkusuzca feda eden şehitlerimizi anmak üzere yapımı tamamlanan Giresunlular Kültür Evinin açılışı Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından gerçekleştirildi.
 
Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesine bağlı Doğanlar Köyünde bulunan Giresun Şehitliğindeki Giresunlular Kültür Evinin açılışına Bakan Eroğlu ve Vali Tutulmaz’ın yanı sıra Milletvekilleri, Askeri Erkan, Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ve davetliler katıldı.
 
Saygı duruşunda bulunulmasının ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Kuran-ı Kerim ziyafeti gerçekleştirildi.
 
Programında açılış konuşmalarına geçildiğinde Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve İstanbul Milletvekili Hasan Turan söz aldılar.
 
Daha sonra konuşan Vali Tutulmaz; “Sayın Bakanımız başta olmak üzere ilimize gelen herkese hoş geldiniz diyorum. Bugün ilimiz açısından önemli günlerin başlangıcıdır. Her yıl 25-30 Ağustos tarihleri arasında gün boyunca ilimizde zafer coşkusunun yaşanması, ecdadımıza, şehitlerimize olan minnet ve rahmet duygularımızı ifade etmek açısından birbirinden güzel ve anlamlı etkinlikler düzenledik. Giresunlular şehitliğinde de her yıl il dışından gelen misafirlerimizle birlikte coşkulu etkinlikler yapmaktayız. Burada metfun bulunan şehitlerimizin huzurunda onların yaptıkları hizmetlerin karşılığını hep birlikte ödemeye çalışmaktayız. Kurutuluş Savaşı, ülkemizin var olma, ayakta kalma ve istiklal mücadelesinin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. Millet olmanın gereği olarak ülkemizin her bölgesinden din, dil, ırk ve özellik gözetmeksizin, İslam’ın son cephesi olan bu cepheyi boş bırakmamak adına burada bir cephe oluşturarak tüm ülke ve millet adına katılımlar sağlanmıştır. Geriye dönmemek üzere buraya gelen şehitlerimiz, ülkemizin aynı zamanda dinimizin kurtuluşunun en büyük örneklerini göstermişlerdir.” dedi.
 
1802 Giresun şehidimiz burada kahramanca çarpışmışlar diyerek sözlerine devam eden Vali Tutulmaz; “Onlara minnet ve şükran borçluyuz. Onlar için ne yapsak azdır. Şehitlerimiz, buraların İslam yurdu olmasına büyük katkı sağladılar. Bizlerde Giresun şehitlerimizi yaşatmak adına çalışmalar ve faaliyetler yaptık. Bunların içerisinde Giresun kültürünü burada da yaşatmak adına kültür evi ve sosyal tesisler kazandırdık. Ben buradaki eserin bu hale gelmesinde başta Sayın Bakanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah bu hizmet Giresunlu kardeşlerimizle birlik ve beraberliğimizi pekiştirecektir. Yine bu vesileyle ülkemizin bütünlüğünü koruyan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize huzurlarınızla teşekkür ediyorum. Daha önce yapılan tüm fedakârlıklar gibi bugünde bu ülke için yapılan fedakârlıkların artarak devam edeceğine inanıyor, herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum.“ dedi.
 
Programın son konuşmasını yapan Bakan Eroğlu; “Geçmişte olduğu gibi şimdide Türkiye üzerinde birçok ülkenin planları var. Bu güzel ülkemizi işgal etmek isteyen bazı devletlerin hile desiselerine maruz kalmıştır. Onların hile desiseleri varsa, onların planları varsa, Cenab-ı Allah'ın da bir planı var. Allah'ın izniyle bu şanlı bayrak, bu topraklarda ilelebet dalgalanacak. Minarelerden ezanlar ilelebet okunacaktır. Çünkü kahraman bir millet var. Türk milleti tarihte yazdığı kahramanlık destanları üzerinden 15 Temmuz da Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi yaşandı. Allah’a şükürler olsun Türk milleti bu girişimi bertaraf etti. Biz biliyoruz ki bu ve bunun gibi girişimler asla muvaffak olamazlar. Asırlardır hiçbir esarete boyun eğmemiş millet Türk milletidir. Bende bu milletin bir evladı olarak, gerçekten gurur duyuyorum. Bütün cephelerde İstanbul'un fethinde, Niğbolu'nda, Malazgirt'te, Çanakkale'de, Kocatepe'de, Dumlupınar'da ve buradaki Sivritepe'de bu kahramanlık destanını yazdınız. Dolayısıyla bu asil millet, 15 Temmuz'daki hain ve alçak FETÖ darbe girişimine kahramanca mücadele etti ve akabinde onları püskürttü. O bakımdan sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Cenabı Allah bütün milletimizi bela ve musibetlerden muhafaza eylesin. Düşmanların şerrinden korusun. Bizim ülkemize göz koyan bütün ülkeleri mahfe perişan eylesin. Onları tarih sahnesinden siliver yarabbi. Ayrıca FETÖ, PKK, PYD gibi bütün terör örgütlerini perişan eyle. ve onlara silah ve maddi destek veren devletlerinde silahların kendilerini dönmesini sağla yarabbi. Cenabı Allah Türk milletinin bahtını açık etsin. 1071 Malazgirt Savaşından bu yana vatan için canlarını seve seve feda eden bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun.“ dedi.
 
Konuşmalarında akabinde Giresunlular Şehitliği Kültür Evi yapımında emeği geçenlere ve şehit torunlarına plaket takdim edildi.
 
Programın sonunda Şehitler için doğaya keklik salınırken, Giresunlular Şehitliği Kültür Evi ve sosyal alanın açılışı yapılmasının ardından açılışı yapılan yerler Bakan Eroğlu, Vali Tutulmaz ve beraberler tarından gezildi.
 
Açılış sırasında tüm şehitlerimiz adına yapılan bu yapıların hayırlı olmasını dileyen ve emeği geçenlere teşekkür eden Bakan Eroğlu, bu anlamda şehitlerimizi rahmet ve minnetle andığını belirtti.
Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Giresunlular, Şehitliği, Kültür, Evi, Bakan, Eroğlu, Tarafından, Açıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı