AFYONKARAHİSAR CANLI İZLE
Haber
05 Kasım 2019 - Salı 15:01 Bu haber 442 kez okundu
 
GLADER GLADER DEN BASIN AÇIKLAMASI
GLADER GLADER DEN BASIN AÇIKLAMASI
SAĞLIK Haberi
GLADER GLADER DEN BASIN AÇIKLAMASI

İlimizde üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı Erenler mahallesinde faaliyet gösteren bir işletmeden tavuk döner yiyen onlarca kişinin kusma ve mide bulantısı şikayeti ile hastanelere başvurduğu bilgisi yerel ve ulusal basında yer almıştır. 

Olaya ivedilikle Afyonkarahisar Valiliği koordinasyonunda Devlet hastanesi ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri müdahale etmiştir.

İlgili mevzuat gereği işletmeye ulaşılarak numune alındığı bilgisi yine yerel ve ulusal basında yer almıştır.

İlimiz Türkiye’de tarihsel dokusu gereği geleneksel ve sağlıklı gıdanın üretildiği önemli merkezlerden biridir.

Üretim bazında ülkeyi besleyen, tüketim bazında kesişen yolların kavşağı olması nedeniyle tüm Türkiye’ye hitap eden bir yemek sanatı şehridir.

Böylesine büyük üretim ve tüketim döngüsünün olduğu yerlerde bile münferiden gıda zehirlenmeleri yaşanabilmektedir.

Bu ölçekteki üretim ve tüketimin denetimi kuşkusuz zor bir iş olup bu konuya hızlı bir şekilde müdahale eden Afyonkarahisar Valiliğine, sağlık çalışanlarına ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerine derneğimiz, temsil ettiğimiz değerler ve halkımız adına teşekkürü borç biliriz.

Yaşanan talihsiz olayda gıda ve sağlık otoritelerinin yerinde ve hızlı müdahalesinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha görülmüştür. Halk sağlığının korunması, sağlıklı çalışan gıda güvenliği sistemi ve diğer kamu kuruluşları arasındaki koordinasyon, çiftlikten çatala gıda güvenliği ilkesiyle hareket eden profesyonel meslek mensupları tarafından yapılan denetlemeler ile sağlanmaktadır.

Bu tür olaylar günümüzde gıdanın ve buna bağlı olarak kontrollerin ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğunu somut olarak göstermektedir. Ayrıca, bu tür talihsiz olayların yaşanmaması için gıda üretim işletmelerinin düzenli olarak hijyen denetimi ve örnekleme dayalı analiz yaptırması potansiyel tehlikeleri zamanında fark ederek gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacaktır.

Yeterli miktarda güvenli ve besleyici gıdaya erişim, sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Dünya sağlık örgütüne verilerine göre her yıl yaklaşık olarak 600 milyon kişi gıda zehirlenmesinden etkilenmekte ve 420 bin kişi hayatını kaybetmektedir.

Bu bağlamda gıda üretimi ve tüketiminin güvenliği açısından derneğimiz;

Üretimin denetlenmesi hususunda daha dikkatli davranılması gerekliliği,

Tehlikenin vuku bulmaması için gıda işletmelerinin düzenli olarak hijyen denetimi yaptırarak iç denetimlerini sağlamalarının gerekliliği,

Tüketicilere yönelik bilinçlendirme çalışmaları yürütmek gerekliliği hususlarını hatırlatır.

Görüşlerimizi kamuoyunun bilgilerine arz ederiz.

 

Gıda Üreticisi ve Tüketici memnuniyeti için,

GLADER GLADER (Gıda Laboratuvarları ve Gıda Denetçileri Derneği) Afyonkarahisar İl Temsilciliği) Afyonkarahisar İl Temsilciliği adına

 İl Temsilcisi Dr. Öğretim üyesi Ulaş ACARÖZ

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: GLADER, GLADER, DEN, BASIN, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı