AFYONKARAHİSAR CANLI İZLE
Haber
09 Eylül 2016 - Cuma 23:09 Bu haber 880 kez okundu
 
İzmir'in Kurtuluşunun 94. Yıldönümü Kutlandı
İzmir'in Kurtuluşunun 94. Yıldönümü Kutlandı
GÜNDEM Haberi
İzmir'in Kurtuluşunun 94. Yıldönümü Kutlandı

İzmir Valiliği (BHİ) İzmir'in kurtuluşunun 94.yıldönümü İzmir Valisi Erol Ayyıldız 'ın katılımıyla gerçekleşti.

 
İzmir'in kurtuluşunun 94.yıldönümü, Cumhuriyet Meydanı'nda saat 10.00'da Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasıyla başladı. Çelenk sunma törenine İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere Milletvekilleri, siyasi parti il yöneticileri, resmi ve sivil erkân, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Atatürk anıtına sırasıyla, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu çelenk sundular. Çelenklerin anıta sunulmasının ardından yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile bayrak göndere çekilerek çelenk sunma töreni sona erdi.
 
Çelenk sunma töreninin sona ermesinin ardından İzmir Valiliği önünde Vali Ayyıldız, Orgeneral Recep ve Başkan Kocaoğlu'nun katıldığı törende, Kahraman Süvari Birliklerimiz tarafından temsili olarak İzmir'in kurtarılması canlandırıldı. Buradaki törende İstiklal Marşımız eşliğinde bayrağımız göndere çekildi ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı süvari birlik komutanına plaket takdim etti.
Hükümet Konağı önünde yapılan temsili bayrak töreninde, bayrak göndere çekilirken duygulu anlar yaşandı.
 
İzmir'in kurtuluşunun 94.yıldönümü münasebetiyle İzmir Valisi Erol Ayyıldız da bir mesaj yayımlayarak, “Bugün Kurtuluş Savaşımızın hem başlama ve hem de bitiş yeri olan İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümünü milletçe hep birlikte coşku içinde kutluyoruz. 30 Ağustos 1922’de kazandığımız Dumlupınar Meydan Muharebesi ile Ordumuz hızla ilerlemiş ve 9 Eylül 1922'de İzmir üç yıl süren düşman işgalinden kurtarılmıştır.
 
Geçen süre zarfında her alanda gerçekleştirilen zaferlerle Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgesinde ve dünyadaki rolü daha da güçlenmiştir.Türkiye'nin gelişmesiyle birlikte İzmir de büyük bir ilerleme kaydetmiş, sosyo-ekonomik bakımdan Ülkemizin en gelişmiş kentleri arasında ilk sıralardaki yerini almıştır. İzmir'de bulunan kurum, kuruluş, meslek ve sivil toplum örgütleri başta olmak üzere tüm İzmirliler, İzmir’i aile sıcaklığı ile yaşanacak bir dünya kenti yapmayı hedefliyor ve bunun için büyük çaba harcıyorlar.
 
Şüphesiz İlimizi ve ülkemizi her alanda daha ileriye götürmeye çalışırken üzerinde yaşadığımız zorlu coğrafyada var olabilmenin ve güçlü kalabilmenin temel koşulu mazimizi unutmamak ve istikbalimize hep birlikte sahip çıkmaktır. 9 Eylül tarihi bizlere bunu hatırlatmaktadır.   
 
Bu duygu ve düşüncelerle; ecdadımızın bütün imkânsızlıklara rağmen büyük kahramanlıklar göstererek vermiş olduğu destansı mücadelenin son aşaması olan İzmir’in Kurtuluşu’nun 94. Yıldönümü’nü tebrik ediyorum.
 
Bu anlamlı gün vesilesiyle, bağımsızlığımızı ve çağdaş medeniyetin tüm imkânlarından yararlanmamızı sağlayan Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, Hasan Tahsin’i, Yüzbaşı Şerafettin’i, bu toprakları Kuva-yi Milliye ruhuyla vatan yapan tüm aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Tüm İzmirlilere sevgi ve saygılarımı sunarım.” dedi.
 
Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden kutlamalarda, halk oyunu gösterileri yapılırken, orkestra eşliğinde marşlar söylendi.
 
Daha sonra, Büyük Taarruz Bisiklet Grubu Anıtkabir’den getirdiği Türk bayrağını İzmir Valisi Erol Ayyıldız’a takdim etti. Törenin sonunda protokol ve vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile 10. Yıl Marşı’nı söyledi.
Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: İzmirin, Kurtuluşunun, 94, Yıldönümü, Kutlandı
Yorumlar
Haber Yazılımı