Haber
23 Ağustos 2017 - Çarşamba 10:53 Bu haber 1397 kez okundu
 
KARDEŞ ŞEHİR HAMM HEYETİNDEN BAŞKAN ÇOBAN’A ZİYARET
KARDEŞ ŞEHİR HAMM HEYETİNDEN BAŞKAN ÇOBAN’A ZİYARET
GÜNDEM Haberi
KARDEŞ ŞEHİR HAMM HEYETİNDEN BAŞKAN ÇOBAN’A ZİYARET

 

       Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Belediyesi ile Almanya’nın Hamm Kenti’nin kardeş şehir oluşunun 10. Yılı kapsamında düzenlenecek etkinlikler için ilimize gelen dans ve müzik ekibini kabul etti.

             26 Ağustos Cumartesi günü başlayarak 28 Ağustos Pazartesi akşamına kadar çeşitli etkinliklerin düzenleneceği kutlamalar için Hamm kentinden ilimize gelen dans ve müzik ekibi, Başkan Burhanettin Çoban’a ziyaret etti.Ziyarette Hamm Büyükşehir Belediye Başkan Başdanışmanı Marc Berendes, Yeni Şafak Medya Gurubunun Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Petermann ile röportaj yapma isteğinde bulunduğunu söyledi.  Petermann’ın röportaj isteğine olumlu bir cevap verdiğini söyleyen Marc Berendes, Başkan Çoban’ın da bu konudaki görüşlerini sordu.  Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise Petermann’ın olumlu cevap vermesinin güzel bir sonuç olduğunu söyleyerek iki ülke arasındaki bir takım olaylara da örnek gösterilebilecek bir davranış olarak konunun medyada yer almasının, iki şehir ve iki yetkili açısından olumlu sonuçlanacağına inandığını ifade etti.

Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann’ın Danışmanı Marc Berendes, AKÜ Öğretim Görevlisi Rıfat Yağmur, kutlama komitesi, Tercüman Sabahattin Şentürk ve dans ve müzik ekibinin katıldığı ziyarette Başkan Burhanettin Çoban ilk kez Afyonkarahisar’a gelen konuklara ilimizle ilgili bilgi verdi. Afyonkarahisar’ın 5 bin yıllık geçmişe sahip tarihi bir kent olduğunu söyleyen Başkan Burhanettin Çoban, “Bu topraklarda Etiler, Frigyalılar, Lidyalılar bilahare Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu hüküm sürmüştür. Şehrimiz adını Latince Opium denen haşhaş bitkisinden ismini alıyor” dedi.

TERMAL SULARIYLA ÜNLÜ BİR KENTİZ

Afyonkarahisar’ın termal sularıyla ünlü bir kent olduğuna dikkat çeken Başkan Çoban; “ Şehrimizin beş ayrı bölgesinde termal turizm bölgesi ve 50 - 125 derece arasında değişen sıcak sularımız vardır.  Afyonkarahisar merkezde 25 bin konutu sıcak sularla ısıtıyoruz. Ayrıca bu yıl ilk defa termal sudan elektrik elde etmeye başladık. Bu sayı dünyadaki en büyük termal turizm yatak kapasitesini ifade ediyor. Sanayi tesisleriyle, tarım ve hayvancılıkla da ünlü olan kentimizin yüzölçümü 14 bin kilometrekare. 18 ilçesi olan ilimizin 50 tane kasaba belediyesi mevcut. 450 tane de köyümüz var. Benim başkanı olduğum şehir merkezinin nüfusu 225 bin. Ama il nüfusumuz 715 bin. Şehrimiz önemli bir coğrafi konumda yer alıyor. Doğusunu, kuzeyini ve birçok önemli şehri deniz turizmine bağlayan güzergâh üzerinde bulunuyoruz. Ülke nüfusumuzun 3/2’si deniz turizmine gidecekse mutlaka ilimizden geçiyor. Bundan dolayı da ilimize çok güzel tesisler yapılıyor” diye konuştu.

“CİDDİ BİR SORUMLULUK ALDIK”

            Her iki şehrin Belediye Başkanına selamlarını ileterek konuşmasına başlayan AKÜ Öğretim Görevlisi Rıfat Yağmur ise “bugün burada 10 yıllık iki kentin kardeşlik adına bu güne kadar yapmış olduğu çalışmaları sergilemek için toplandık. Bu güne kadar iki kent arasında protokoller yapıldı. Eğitim ve üniversiteler arasında değişimler yaşandı. Bu projeler bu güne kadar anlamlı bir şekilde gerçekleştiği için 10. Yıl kutlamaları yapmak gibi bir arzu oluştu. Bu güzel duyguları sergilemek için ciddi bir sorumluluk aldık. 10. Yılı bizler sizlerle kutluyoruz ancak birçoğunuz genç kardeşimiz olduğu için 10’lu ve 20’li yıllar için bu günleri unutmamanızı arzu ediyoruz” dedi.

Organizasyonun hatasız yürümesi konusunda Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın Afyonkarahisar ekibine, Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann’ın ise Hamm ekibine her türlü yetkiyi verdiğini ifade den AKÜ Öğretim Görevlisi Rıfat Yağmur Başkan Çoban’ın destekleriyle şehrimizde çok büyük organizasyonları yapılacağını söyledi. Düzenlenecek organizasyonları birlikte yaşayıp göreceklerini dile getiren Rıfat Yağmur; bu noktada Hamm heyetinden destek isteyerek katılımlarından dolayı teşekkür etti.

 

Kaynak: (Afyonkarahisar Belediyesi) - Afyonkarahisar Belediyesi Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: KARDEŞ, ŞEHİR, HAMM, HEYETİNDEN, BAŞKAN, ÇOBAN’A, ZİYARET
Yorumlar
Haber Yazılımı