Haber
11 Haziran 2017 - Pazar 11:59 Bu haber 1167 kez okundu
 
KARDEŞLİK İFTARI"NDA DÖRDÜNCÜ BULUŞMA
KARDEŞLİK İFTARI"NDA DÖRDÜNCÜ BULUŞMA
GÜNDEM Haberi
KARDEŞLİK İFTARI

 

                Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde başlatılan "Kardeşlik İftarı"nın dördüncüsü geniş katılımla Belediye Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirildi.

                Afyonkarahisar Belediyesi ile İHH Afyonkarahisar İl Temsilciliği işbirliğinde düzenlenen iftar programında yetim çocuklar bir kez daha sevindirildi. İftara, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ile eşi Emine Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Vali Yardımcısı Erhan Günay, AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, İHH Afyonkarahisar İl Temsilcisi Ahmet Ertürk, Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları, işadamları ve aileleriyle birlikte yetimler katıldı.

                "BİN ÇOCUK HEDEFLİYORDUK, 1862 ÇOCUĞA ULAŞTIK"

                İftar yemeğinin ardından konuşan İHH Afyonkarahisar İl Temsilcisi Ahmet Ertürk, birlikte bu yıl dördüncüsünü düzenledikleri 'Kardeşlik İftarı'na desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a teşekkür etti. İftar öncesinde, 1210 ihtiyaç sahibi yetim ve öksüz çocuğun bayramlık alışverişini yaptırdıklarını, yine hafta içerisinde yapılacak alışverişlerle birlikte toplam 1862 çocuğu sevindireceklerini belirten Ertürk, "Bayramlık alışverişlerini karşılayan tüm hayır severlerimize ve bu alışverişlerin neredeyse üçte birini finanse eden Belediye Meclisi Üyesi İşadamı Haydar Kaya Bey'e teşekkür ediyoruz. Biz bu yola çıktığımızda hedefimiz bin çocuktu, ama bugün 1862 rakamına hep birlikte ulaştık" dedi.

                "ALLAH TÜM HAYIRSEVERLERİMİZDEN RAZI OLSUN"  

                Afyonkarahisar Belediyesi olarak, İHH ile birlikte dört yıldır bu etkinliği hiç ara vermeden gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Burhanettin Çoban ise gelecek yıl "5. Kardeşlik İftarı"nda da buluşma temennisinde bulundu. İHH Afyonkarahisar İl Temsilcisi Ahmet Ertürk'ün belirttiği gibi iftar öncesinde yetim çocukların bayramlık alışverişlerinin yaptırıldığını belirten Başkan Çoban, "Öncelikle İHH derneğimizi bu güzel organizasyonundan dolayı kutluyorum. Ama asıl tebriki dernek gönüllülerine ve 1862 çocuğumuzu sevindiren ne kadar hayırsever varsa hepsine buradan şükranlarımı sunuyorum. Allah razı olsun ve kazançlarına kazanç katsın" dedi.  

                "LÜTFEN İHTİYAÇ SAHİBİ YETİMLERİ BİZE BİLDİRİN"

                Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yetimlerle ilgili kendilerine talimatı olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, "Cumhurbaşkanımızın bu talimatına nazaran benim de bir çağrım olmuştu. Hatta bu çağrımı daha önceki kardeşlik iftarlarında da dile getirmiştim. Bugün buradan bir kez daha yineliyorum: Eğer bir bölgede veya beldede, bir yetim varsa ve ihtiyaçlarının karşılanması noktasında da çaresiz kalmışsa, devletin kurumları dahil bizler ona ulaşamamışsak, lütfen bizi bundan haber edin" ifadelerini kullandı.     

                "GEÇEN YIL 3 BİN 130 ÖĞRENCİYE BURS VERDİK"

                Geçen eğitim öğretim yılında Ekim ayından itibaren annesini ya da babasını veya her ikisini kaybetmiş, annesi-babası ayrılmış, anne-babası sağ ama ihtiyaç sahibi 3 bin 130 öğrenciye 80 ila 100 lira arasında burs verdiklerini kaydeden Başkan Çoban, "Başlangıçta bin öğrenciye verecektik. Bu şekilde de duyuru yaptık ancak yaklaşık dört bin kişi başvurdu. Kriterlere uymayan 800 civarında kişiyi eledik, geriye 3 bin 130 öğrenci kaldı. Sonra düşündüm, 'nasıl ki varlıklı bir insan zekat veriyorsa, biz de belediye olarak, Allah'ın sunduğu imkanlar ve hükümetin verdiği destekler nedeniyle zekat vermemiz lazım' dedik ve kriterlere uyanların tamamına burs verdik. İnşallah ihtiyaç sahibi çocuklarımız ve onların aileleri, hem bizlere hem de ülkemizi idare eden; daima yoksullarla, fakirlerle, yetimlerle ilgilenin diye talimat veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a dualarını eksik etmezler diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından çocuklara çeşitli oyuncaklar dağıtıldı.


Kaynak: (Afyonkarahisar Belediyesi) - Afyonkarahisar Belediyesi Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: KARDEŞLİK, İFTARI"NDA, DÖRDÜNCÜ, BULUŞMA
Yorumlar
Haber Yazılımı