Haber
31 Ocak 2017 - Salı 18:48 Bu haber 1780 kez okundu
 
KENDİ YAĞIYLA KAVRULAN BİR EKONOMİK MODELİNİ SAVUNMUYORUZ”
KENDİ YAĞIYLA KAVRULAN BİR EKONOMİK MODELİNİ SAVUNMUYORUZ”
GÜNDEM Haberi
KENDİ YAĞIYLA KAVRULAN BİR EKONOMİK MODELİNİ SAVUNMUYORUZ”

BELEDİYE’DEN TÜRKİYE’YE ÖRNEK KAMPANYA

AFYONKARAHİSAR’DA YERLİ TELEFON SEFERBERLİĞİ

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan: “BAŞKANIMIZI VATANSEVERLİĞİNDEN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM”

 

          Afyonkarahisar Belediyesi, Türkiye’nin cari açığının kapanmasına katkıda bulunma amacıyla Türkiye’nin ilk yerli telefonunu üreten Vestel ile “ÜLKEMİ SEVİYORUM, YERLİ CEP TELEFONU KULLANIYORUM” sloganıyla ortak bir kampanya başlattı.

       Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, kampanyanın Korel Termal Otel’de düzenlenen tanıtım toplantısında, tüm Türkiye’ye yerli telefon kullanılması için çağrıda bulundu. 

        Günlük hayatın vazgeçilmez iletişim araçlarından olan akıllı cep telefonlarının artık yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini söyleyen Başkan Burhanettin Çoban;  “Mevcut haliyle cep telefonları, iletişim amacını çoktan aşıp, bilgi paylaşımı ve sosyal ağlara erişim amacıyla günün uzun saatleri elimizden düşmez olmuştur. Ülkemiz her yıl 5 Milyar Dolara yakın bir bedeli yurt dışına ithal cep telefonları için ödemektedir. Bu rakam ülkemizin cari açığının yaklaşık %10 ila 20’sine tekabül etmektedir. Devlet büyüklerimiz özellikle son 5 yıldır savunma sanayi başta olmak üzere yerli teknoloji üretimi konusunda seferberlik başlatmıştır.

Dışa bağımlılığın stratejik olarak ülke güvenliğini tehdit ettiği birçok alanda, dünyadaki benzerlerinden daha başarılı yerli ürünlerin geliştirilmesine öncülük etmişlerdir. Katma değeri yüksek teknolojili ürün geliştirme ve inovasyon konusunda her zaman başı çekmiş olan Vestel Grubu, akıllı telefon üretiminde dünyadaki rakiplerine eş değer bir ürün geliştirmeyi başarmıştır. Venus serisi olarak piyasaya sürülen akıllı cep telefonları, hem ülke insanımız hem de yurt dışındaki kullanıcılara hitap eden, beğenilir ve tercih edilir bir ürün olmuştur” dedi.

 “YERLİ MALI KONUSUNDA MİLLİ SEFERBERLİK BAŞLATILMALI”

       Son dört yıldır ABD menşeli telefon kullandığını; ancak yaklaşık bir ay önce Vestel Venus serisi cep telefonumu kullanmaya başladığına dikkat çeken Başkan Burhanettin Çoban;  “ İlk iki gün IOS işletim sistemli telefondan, android işletim sistemli telefona geçme konusunda alışma ve adaptasyon sürecini atlattım. Şimdi ise yeni telefonumu artık büyük bir memnuniyetle kullanıyorum. Bu durumu gördükten sonra neredeyse 3-5 katı bedelle satılan ithal telefonlara ödenen dövize acıdım. Üstelik bu ödediğimiz dövizlerin PKK, PYD, DAES ve FETÖ gibi ülkemize düşman terör örgütlerini pervasızca destekleyen ülkelere gidiyor olması beni daha da yaraladı.

          Bu milli şuur ve ruhla; Afyonkarahisar Belediyesi olarak yüzde 70’lik yerli üretim oranıyla, yerlilik oranı en yüksek cep telefonunu üreten Vestel firması ile işbirliği yaptık ve Türkiye çapında ‘Ülkemi Seviyorum, Yerli Cep Telefonu Kullanıyorum’ kampanyası başlattık. Bu kampanya çerçevesinde ilimiz valisi başta olmak üzere protokolümüze, milletvekillerimize, askeri ve mülki erkâna Meclis’te grubu bulunan siyasi parti il başkanlarına birer adet Vestel Venus marka cep telefonu hediye edilmiştir. Yine şahsım, başkan yardımcılarım, danışmanım, tüm daire müdürlerim bu kampanyaya dahil olarak ithal cep telefonu yerine yerli cep telefonu kullanmaya başlamışlardır.

       Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyayı sarsan 1929 Buhranı döneminde yerli malı kullanımı konusu üzerinde hassasiyetle durması ve tasarruf bilinci oluşturma gayretleri, hatta yerli malı kullanımını milli bir yeminle adeta seferberliğe dönüştürmesi, konunun ülkemiz açısından her dönemde önemini ortaya koymaktadır.” ifadelerini kullandı.

“KENDİ YAĞIYLA KAVRULAN BİR EKONOMİK MODELİNİ SAVUNMUYORUZ”

         Başkan Çoban şöyle devam etti: “Malların ülkeler arasında serbest dolaşımını esas alan küresel ticaretin ve mübadele gerçeğinin elbette savunucusuyuz. Yerli malı tercih edişimiz; içe kapalı, korumacı, otarşik, kendi yağıyla kavrulan bir ekonomik modeli savunduğumuz şeklinde yorumlanmamalıdır. Derdimiz, gayemiz, ülkemizin teknolojide de söz sahibi olması, kendi mühendislerimize, emekçilerimize ve iş adamlarımıza kaliteli ürün üretme konusunda bir fırsat vermek, güvenmek, cesaretlendirmek ve önlerini açmaktır.

          Bu vizyonla Bakanlıklar başta olmak üzere valiliklerimizi, belediye başkanlıklarımızı ve bütün idari makamları, meslek odalarını ve kuruluşlarını, sivil toplum örgütlerini ve tüm halkımızı ‘Ülkemi Seviyorum Yerli Cep Telefonu Kullanıyorum’  kampanyasına katılmaya davet ediyorum. Teknoloji yarışında güzel ve kaliteli ürünler geliştirerek ülkemizin cari açığının azalmasına katkıda bulunan, yaptıkları istihdam ve ihracatla ülkemizi büyüten Vestel Şirketleri başta olmak üzere tüm yerli firmalarımıza buradan şükranlarımı sunuyorum” dedi.

            “KENDİMİZE GÜVENELİM, EN İYİ TEKNOLOJİYİ ÜRETİYORUZ.”

            Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan ise böylesine önemli bir organizasyonun bir parçası olmaktan gurur duyduklarını belirterek, “Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da sayılı teknoloji şirketleri arasında yer alan bir marka olarak, Türkiye’nin ilk ve tek yerli telefonu Venus’ü bundan 2 yıl önce kullanıcılarımızla buluşturduk. Vestel City’deki mühendislerimiz ve bin 400 kişilik Ar-Ge kadromuzla yerli tasarım ve üretimin bir eseri olarak büyük bir başarıya imza attık. Geçen 2 yıl boyunca farklı modeller ile Venus’ün özelliklerini geliştirerek, tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Yeni model üretirken hem trendleri takip ediyor hem de tüketicilerimizin geri bildirimlerini dikkate alıyoruz.” şeklinde konuştu.

           Türkiye’nin ilk akıllı telefonu Venus’ün, dünya markalarıyla rekabet eden tasarımı ve teknolojisi ve ulaşılabilir fiyatıyla tercih sebebi olduğunun altını çizen Turan Erdoğan “Venus aynı zamanda yabancı markalı telefon ithalatını azaltarak cari açığın azalmasına yardımcı olacak büyük bir fırsat. Ülkemizin ihracat kapasitesinin artırılmasına önemli katkıda bulunduğuna inandığımız Venus, önemli bir iş hacmi yaratıp istihdama ve Türkiye’ye büyük bir katma değer sağlıyor. Venus bu ülkenin gurur kaynağı. Venus’ün Türkiye’ye kazandırdıklarının farkında olarak böylesine önemli bir destek veren Afyonkarahisar Belediyesi’ne sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

        Tarihin her döneminde teknolojinin günümüz dünyasına damgasını vurduğuna dikkat çeken Vali Aziz Yıldırım ise “Özellikle ülkeler birbirine üstünlük sağlamak için savaş teknolojilerini üretmeyle ve geliştirmeye başladı. Her dönemin savaşı bakıyorsunuz ki bir takım teknolojilerin gelişmesine ve bilimin ilerlemesine de bir taraftan vesile oldu. Günümüzün savaşları daha çok ekonomik, ticari ve teknolojik savaşlar oluyor. Tarihten kendimizi soyutlayamayacağımıza ve ayıramayacağımıza göre bizimde bu teknoloji yarışında biran önce yerimizi almamız gerekir. Bugün memnuniyetle görüyoruz ki bizimde önemli firmalarımız, şirketlerimiz var ve bu şirketlerimiz ARGE birimleri ile de kendileri teknolojiyi üreterek özellikle ellerinden geleni en iyi şekilde yapıyorlar.Dünyada rekabet edemeyeceğimiz hiçbir şey yok. 1980 yılına kadar Güney Kore ile aynı durumdaydık ama 1980 yılından sonra bakıyoruz ki birden bire makas açılıyor. Bizim 1940- 1950 yıllarında üretmeye çalıştığımız teknolojiler bir şekilde geri bıraktırıldı. Eğer o günün araba şirketi desteklenseydi, o gün otomobil üreten arkadaşlarımız desteklene bilseydi belki bugün 4-5 adet araba markamız olacaktı ve bütün dünyaya ihracat yapabilecektik” dedi. 

“YERLİ ÜRETİME DÖNMEK ÇOK ÖNEMLİ”

             Türkiye’nin Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın, Bakanlarımızın ve firmalarımızın gayretleri ile yeniden yerli otomobil üretme gayreti içerisine girildiğini ifade eden Vali Aziz Yıldırım “Otomobil üretmek bir şey değil, uçak üretmek bir şey değil, bunları yapabiliyoruz artık. Ama bunların içerisine günümüzün gerektirdiği teknolojiyi hatta geleceğin teknolojisini belirleyecek yazılımları koyabilmek, işte işin asıl püf noktası buradadır. Ben Vestel’i tebrik ediyorum ve burada Türkiye’deki teknolojinin geliştirilmesi için bu alanda, burada konumuz bu olduğu için söylüyorum yoksa başka alanlarda önemli firmalarımızda var ve hepsi de ellerinden geleni yapıyorlar. Bugün ürettikleri telefonu alın kendiniz bakın ve Vestel tarafından üretildiğini bilmeseniz her hangi yabancı bir markadan iyi olduğunu çok rahatlıkla görebilirsiniz. Baktığınızda bir Güney Kore veya Amerikan malı akıllı telefondan hiçbir farkı yok. Sayın Turan beyin özellikle bahsettiği bir şey var ki içinde yerli diyebileceğimiz, bize daha sıcak gelen bir takım güzellikler konulmuş. Bunlarda yerli olmasını asıl temin eden bize sıcak ve tatlı gelen bir takım yazılımlar ve birtakım özellikler olmuş. Çünkü biz, bizim ihtiyacımızı yabancının bildiğinden daha iyi biliriz. Öyle ise bizim arkadaşlarımızı teşvik etmek, desteklemek çok önemli bunu defalarca söylemeli, hatta başka üretici varsa onlarında reklamını yapalım hiç problem değil. Onlarda gelsinler ve üretim yapsınlar onlarında tanıtımını yapalım. Yerli üretime dönmek çok önemli bir konu” dedi. 

“BAŞKANIMIZI TEBRİK EDİYORUM”

            Sayın Belediye Başkanımız bahsettiler cari açığın hakikaten onda birine hatta on birde birine tekabülediyor,  bu sene itibari ile yaklaşık 5 milyar dolar hiç az bir para değil. Biz bu parayı kendi yerli üretimimizle yapılan malzemeye harcayacak olsak hem yerli üretimlerimiz artacak hem de daha iyi hale geleceğiz ve daha fazla rekabet edebilir hatta teknolojiyi icat edebilir, ihraç edebilir hale geleceğiz ve buda sizlerin, vatandaşlarımızın destekleri ile olacaktır. Hem bu programı düzenleyen değerli Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’a,programa katılan Sayın Milletvekilimiz Hatice Dudu ÖZKAL’a, Vestel Firması Yöneticisi Turan ERDOĞAN Bey’e, Rektörümüze, bütün değerli arkadaşlarımıza ve sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu önemli bir faaliyet, Başkanımız Türkiye’de ilk olan bir faaliyeti başlattı ve bu açıdan da çok önemsiyorum bu konuyu. Yerli malı deyince eskiden incirimiz, fındığımız, kuru üzümümüz akla geliyordu bunlar yine gelecek bunlar çok önemli malzemeler ve çok önemli üretimlerdir. Bunlar ile geliştik ve bunlar ile daha fazla ihracat yapabiliyoruz ama bugünün özelliği, teknolojik malzemeyi ve sanayi ürününü de artık ihraç edebiliyoruz. Bu Türkiye’miz açısından çok çok önemli bir şeydir. Eğer teknolojide geri kalırsak dünyada da geri kalıyoruz. Bizler teknolojiyi üretemezsek bizler teknolojiyi icat edemezsek teknolojiyi icat eden ve üretenlerin bize verdikleri kadarı ile yetinmek mecburiyetinde kalıyoruz. Onlarda hiçbir zaman son teknolojiyi, hatta verdiklerinin bile püf noktalarını bize vermek istemiyorlar.

           Her türlü teknolojiyi üretebilecek insanlara, topluma sahibiz. Önemli olan şu ki doğru hedefler konulması lazım, önderlik, liderlik yapılması lazım ondan sonrasını zaten bizim gençlerimiz çok da güzel yapıyorlar, başarıyorlar. Kötü komşu insanı mal sahibi yapar derler. Amerika ve İsrail bize insansız hava araçlarını vermekte nazlandılar, vermediler, geciktirdiler. Sonra biz ne yaptık kendimiz yapmaya başladık. Sayın Cumhurbaşkanımız dedi ki; bunu biz yapabiliriz ve bizim gençlerimiz yaptılar. İlk yaptığımız istediğimiz gibi uçmadı. Belki bir iki tanesini gönderdik geri getiremedik, belki düştü hiç önemli değil ama aradan geçen 2-2,5 sene içerisinde öyle insansız hava araçları ürettik ki bugün silah takabiliyoruz onlara. Kimseye muhtaç değiliz artık. İnşallah bu cep telefonlarının da, haberleşmenin de, internet ağlarının da tabii ki bir uzay serüvenleri var. Uzaya Göktürk’ü attık en son biliyorsunuz. Bu uzay serüvenlerine sebep olacak uyduları da tamamen kendimiz yaptığımız, üssünün de kendimizde olduğu dönemleri çok uzak olmayan bir sürede hep beraber göreceğiz inşallah. Buna hem umudumuz var hem de ihtiyacımız var. Onun için bunun da bir an evvel gerçekleşmesi lazım. Benim bildiğim yerlerde de canla başla bu konunun gerçekleştirilmesi için bütün çalışmalar hızla sürüyor. İnşallah Allah’ın izniyle de bunlar kısa zamanda yerini bulacaktır. Turhan Beye özellikle teşekkür ediyorum katılımları için. İleride daha da güzel ve dünyadaki bütün teknolojik ürünlerle rekabet edebilen ürünleri de ürettiğimiz günlere inşallah geleceğiz ve bu günler de çok uzak değil.  Hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun” dedi.

TURAN ERDOĞAN’DAN BAŞKAN ÇOBAN’A ZİYARET

           Tanıtım toplantısına Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım,  Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, AK Parti Başkanı İbrahim Yurdunuseven, Hava Meydan Komutanı Hava Sistem Albay Özgür Büyüköztürk, Asker Alma Bölge Başkanı Personel Albay Murat Diker, Belediye Başkanları, Daire Müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Öte yandan tanıtım toplantısı öncesi Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ı makamında ziyaret etti.

          Vestel yetkililerinin de yer aldığı ziyarette kampanyanın detayları görüşüldü. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuklarını ilimizde ağırlamaktan  büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: KENDİ, YAĞIYLA, KAVRULAN, BİR, EKONOMİK, MODELİNİ, SAVUNMUYORUZ”
Yorumlar
Haber Yazılımı