AFYONKARAHİSAR CANLI İZLE
Haber
12 Temmuz 2016 - Salı 23:30 Bu haber 1454 kez okundu
 
Kiraz üreticisi desteklenmeli”
Kiraz üreticisi desteklenmeli”
GÜNDEM Haberi
Kiraz üreticisi desteklenmeli”

  
Parsak: “Kiraz üreticisi desteklenmeli”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, kiraz üreticilerinin yaşadığı sorunlarla ilgili olarak TBMM’de konuşma yaptı
Kiraz üreticilerinin artan maliyetler, olumsuz hava koşulları nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığını ifade eden Parsak, kirazın stratejik ürün olarak ele alınmasını ve ağaç başına üreticilere destek verilmesini istedi
 
Kiraz üreticilerinin yaşadığı sorunlar Meclis’e taşındı. MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, dünya kiraz üretiminin yüzde 20’sinin Türkiye’de üretildiğine dikkat çekerek bu konuda devletin gerekli girişimlerde bulunmasını talep etti.
Özellikle Afyonkarahisar’ın Sultandağı ile Çay ilçeleri civarında Türkiye kiraz üretiminin büyük bölümünün sağlandığına dikkat çeken Parsak, devletin acil olarak devreye girmesini istedi.
DÜNYADA İLK SIRALARDAYIZ
Dünya kiraz üretiminde Türkiye’nin ilk sıralarda olduğunu ifade eden Parsak, “Dünya kiraz üretiminin yaklaşık olarak %20’sini karşılayan ülkemizdeki kiraz rekoltesi, hava koşullarına bağlı olarak yıllık 400 ila 500 bin ton civarında seyretmekte, Türkiye, dünya kiraz üretiminde ilk sıralarda bulunmaktadır. Bu haliyle kirazın, Türkiye için stratejik bir ürün olarak görülmesi gerekirken, artan maliyetler, kısa hasat dönemi ve olumsuz hava koşulları gibi birçok neden, her yıl kiraz rekoltesini ve fiyatlarını düşürmekte, üreticilerimizin ümitlerinin bir başka bahara ertelemesine neden olmaktadır” dedi.
OLUMSUZ ŞARTLAR ÜRETİMİ ZAYIFLATIYOR
Kiraz üretiminde birçok olayın yaşandığına kaydeden Parsak, “Bütün bir yılını kiraz yetiştiriciliği ile geçiren on binlerce üreticimiz hasat zamanı geldiğinde 1-2 aylık kısa sezon hareketi içerisinde tüm emeğini kaybetmektedir. İç kurdu ve kırmızı örümcekle mücadeleye yönelik maliyetler devamlı olarak artmakta, üreticilerimiz umut verici bir geçim kaynağından daha yavaş yavaş uzaklaşmaktadır. Olumsuz hava şartları ve don olayı meyve oluşumunun önüne geçmekte, hasat zamanı meydana gelen yaz yağmurları ise olgunlaşmış meyvenin yağmur suyunu içine çekerek kabuğunu çatlatmasına ve meyvelerin dalında çürümesine neden olmaktadır.
MALİYETLER ÇOK YÜKSEK
Kiraz üretiminde maliyetlerin oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Parsak, “Ürettiği ürünün fiyatı ile maliyeti arasında sıkışan çoğu kiraz üreticisi, artan işçilik giderlerini göze alamayıp ya bütün bir yılını vererek ürettiği kirazını dalında çürümeye bırakmakta ya da fiyat yükselsin diye beklerken meydana gelen yağışlarda ürününü kaybetmektedir. Tüm bu risklere karşılık “tarım ürünleri sigortası”, primlerin yüksekliği nedeniyle kullanılamamakta, üreticilerimiz riskler ile baş başa bırakılmaktadır” dedi.
 
Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Kiraz, üreticisi, desteklenmeli”
Yorumlar
Haber Yazılımı