AFYONKARAHİSAR CANLI İZLE
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber
05 Ekim 2016 - Çarşamba 10:36 Bu haber 1047 kez okundu
 
KIŞ ÖNCESİ BACA TEMİZLİĞİNİ UNUTMAYIN
KIŞ ÖNCESİ BACA TEMİZLİĞİNİ UNUTMAYIN
GÜNDEM Haberi
KIŞ ÖNCESİ BACA TEMİZLİĞİNİ UNUTMAYIN

 KIŞ ÖNCESİ BACA TEMİZLİĞİNİ UNUTMAYIN

            Kış aylarına girmeden önce baca temizliklerini yaptırmaları konusunda vatandaşları uyaran Afyonkarahisar İtfaiye Müdürü Ali Çetin, bina yangınlarının yüzde 20'sinin temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığını söyledi.

            Havaların soğumaya başlamasıyla Afyonkarahisar İtfaiye Müdürlüğü'nden uyarı geldi. Özellikle soba ile ısınan konut ve işyerlerinde baca temizliğinin önem kazandığını dile getiren İtfaiye Müdürü Ali Çetin, önümüzdeki bir aylık sürecin baca temizliği için en uygun zaman olduğunu söyledi. Ülkemizdeki bina yangınların yüzde 20'sinin temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığını kaydeden Ali Çetin, baca temizliği yapan özel firmalar olduğu gibi Meclis Kararı ile belirlenen fiyatlar doğrultusunda İtfaiye Müdürlüğü'nün de bu konuda vatandaşlara yardımcı olduğunu söyledi.

            Bacalarda yapılan temizlikle sadece olumsuzlukların önüne geçilmediğini yakıt randımanının da arttığını dile getiren Çetin, "Soba zehirlenmesi yaşamamak için bacaların temiz olması gerekiyor. Temizlenmeyen bacalar baca yangınlarına, zehirlenmelere, eksik yanmaya, baca daralmasına, sık sık baca tepmesine neden olur. Sağlımız için soba, kombi ve kazan bacaları yılda en az bir defa temizlenmelidir.Yapılan temizlik sonrası yakıt daha randımanlı yanarak tasarruf sağlanır ve çevreye atılan karbonmonoksit oranı düşer. Gerek kalorifer gerek soba bacalarının gereksede doğalgaz kombilerinin bakımlarının periyodik olarak temizletilmesiyle yüzde 15-30 oranlarında tasarruf sağlanabiliyor" dedi.

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: KIŞ, ÖNCESİ, BACA, TEMİZLİĞİNİ, UNUTMAYIN
Yorumlar
Haber Yazılımı