Haber
20 Mart 2020 - Cuma 15:19 Bu haber 862 kez okundu
 
Korona virüs psikolojinize de zarar verebilir
Korona virüs psikolojinize de zarar verebilir
SAĞLIK Haberi
Korona virüs psikolojinize de zarar verebilir

 Eskişehir Özel Ümit Hastanesi Psikologu Seda Gün Namal, tüm dünyada hızla yayılan korona virüse karşı fiziksel önlemlerin yanı sıra psikolojik olarak da tedbirlerin alınması gerektiğine dair önemli açıklamalarda bulundu.
Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip korona virüs Covid-19, tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor.

Dünya çapında binlerce vaka bildirilirken, virüse karşı önlemler ve tedbirler giderek artıyor. Virüsten fiziksel olarak korunmanın yanı sıra psikolojik olarak da korunulması gerektiğini ifade eden Eskişehir Özel Ümit Hastanesinde görevli Psikolog Seda Gün Namal, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İhlas Haber Ajansı’na konuşan Namal, virüsün getirdiği panik, korku ve endişenin doğal olduğuna değinirken buna karşı alınacak önlemleri sıraladı.

“Fiziksel tedbirler dışında psikolojik olarak da tedbirler almak gerekiyor”
Ruhsal bir çöküntünün fiziksel bir çöküntüyü de beraberinde getirdiğini ifade eden Psikolog Seda Gün Namal yaptığı açıklamada, “Psikolojik olarak olumsuz etkileri olan bir sürece girdik.

Fiziksel alınan tedbirler dışında psikolojik olarak da tedbirler almak gerekiyor. Çünkü ruh sağlığı ve beden sağlığı birbiriyle ilişki içerisinde ilerleyen bir bütünün parçaları.

Dolayısıyla ruhsal olarak bir takım çöküntüde olduğumuz dönemlerde biyolojik ve fiziksel olarak da aslında çöküntüye uğradığımız çok ortada” şeklinde konuştu

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Korona, virüs, psikolojinize, de, zarar, verebilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı