Haber
25 Haziran 2016 - Cumartesi 22:35 Bu haber 1185 kez okundu
 
Küçük Bir Katkı Hayvanların Daha Rahat Bir Yaz Geçirmesini Sağlayabilir"
Küçük Bir Katkı Hayvanların Daha Rahat Bir Yaz Geçirmesini Sağlayabilir"
GÜNDEM Haberi
Küçük Bir Katkı Hayvanların Daha Rahat Bir Yaz Geçirmesini Sağlayabilir

Küçük Bir Katkı Hayvanların Daha Rahat Bir Yaz Geçirmesini Sağlayabilir"

Hava sıcaklıklarının ülke genelinde 40 derecelere dayandığı şu günlerde sokak hayvanlarının su bulmakta güçlük çekebileceğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Sokak hayvanları susuz kalmasın. Yapacağınız küçük bir katkı onların daha rahat bir yaz geçirmesini sağlayabilir” diye konuştu.

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması ile birlikte sokak hayvanlarının su ve gıda ihtiyaçlarının da arttığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Nasıl ki sıcaklıkların arttığı günlerde bizlerin su ihtiyaçları daha fazla oluyorsa sokak hayvanlarının da su ve yiyecek ihtiyaçları artıyor. Bizler duyarlı bir vatandaş olarak bu konuyu göz ardı etmemeli ve sokak hayvanlarına karşı olan vicdani sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz. Kapı önlerine bırakacağımız bir kap su onların daha rahat bir yaz geçirmesini sağlar” dedi.

Su Kapları Dağıtılıyor

Kültürümüzde hayvan sevgisinin önemine işaret eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Biz onları can dostlarımız olarak görüyoruz. Geçmişte atalarımız park ve bahçelere ‘sulak’ tabir edilen su kaplarını koyarlardı. Biz de bakanlık olarak yaz aylarında sokak hayvanlarının su ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla vatandaşlarımıza su kapları dağıtıyoruz. Bu minvalde, sokak hayvanlarının rehabilitasyonu ve desteklenmesi maksadıyla 12 adet Otomatik Yem ve Su Makinası ile 100.000 adet mama ve su kabını sivil toplum kuruluşları ile birlikte 2015 yılından bu tarafa dağıttık. Vatandaşlarımız geçmişteki bu geleneği bu sayede devam ettirebilirler” değerlendirmesinde bulundu.

Sokak Hayvanlarını Koruma Kanunu Değişiklikleri Hazır

Sokak hayvanlarını korumaya yönelik Bakanlık olarak var güçleriyle çalıştıklarını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu “Sokak hayvanlarının da haklarının olduğunun farkındayız. 5199 sayılı Sokak Hayvanlarını Koruma Kanunu’nda önemli değişiklikler öngören kanun değişikliği hazırlıklarımızı tamamladık. Cezai müeyyidelerle hayvanlara yönelik suçların önlenmesi, bilinçlendirme, eğitim ve sahiplendirme, temel ilkeleri çerçevesinde hazırlanmış bu kanunun en kısa sürede meclisten geçmesini hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Vatandaşların sokak hayvanlarına yönelik bu çalışmalara destek vermesini isteyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bu destek ile bu konuda daha fazla yol alacaklarını ifade etti.


Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Küçük, Bir, Katkı, Hayvanların, Daha, Rahat, Bir, Yaz, Geçirmesini, Sağlayabilir
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});