Haber
02 Mart 2017 - Perşembe 10:40 Bu haber 770 kez okundu
 
Mobil Sosyal Hizmet Merkezi Projesi'ni Diyarbakır'dan başlatacağız
Mobil Sosyal Hizmet Merkezi Projesi'ni Diyarbakır'dan başlatacağız
GÜNDEM Haberi
Mobil Sosyal Hizmet Merkezi Projesi'ni Diyarbakır'dan başlatacağız

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, "Bakanlığın ilk defa hizmet sunacak olan Mobil Sosyal Hizmet Merkezi Projesi'ni Diyarbakır'dan başlatacağız" dedi.

Bakan Kaya, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Diyarbakır'da ilk olarak Valiliği ziyaret ederek Vali Hüseyin Aksoy ile görüştü.

Ziyaretin ardından açıklama yapan Bakan Kaya, terör örgütü PKK'nın tüm saldırılarına rağmen Diyarbakır'ın şehir kültürünü korumayı başardığını ve ilin hala güvenli bir liman olduğunu söyledi.

Bakan Kaya, hükümet olarak terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken diğer taraftan da ekonomik ve sosyal dönüşümü sağlamak için aralıksız çalıştıklarını ifade ederek, bakanlıkta görevli üst düzey 22 kişilik ekibin 4 gündür Diyarbakır'da yoğun temaslarda bulunduğunu aktardı.

- "Diyarbakır'a 40 aile sosyal destek personeli alacağız"

Bugün esnaf, vatandaş ve şehit aileleri ile görüşeceklerini ayrıca akşam kentte yürütülecek çalışmaları değerlendirmek amacıyla toplantı yapacaklarını dile getiren Bakan Kaya, Diyarbakır'da hayata geçirecekleri projelere ilişkin şunları kaydetti:

"Diyarbakır için birkaç müjdemizi burada paylaşmak istiyorum. Diyarbakır'da 10 yeni Sosyal Hizmet Merkezini hizmete açacağız. Bunlardan 3'ü çok kısa sürede faaliyete girecek. Bakanlığın ilk defa hizmet sunacak olan Mobil Sosyal Hizmet Merkezi Projesi'ni Diyarbakır'dan başlatacağız. Önümüzdeki aylarda Diyarbakır'a 40 aile sosyal destek personeli alacağız. Suça sürüklenen çocuklarımızın korunması ve onların rehabilitasyonu için Çocuk Destek Merkezi, kimsesiz çocuklara sahip çıkmak, onların ev ortamında yetişmelerini sağlamak için Çocuk Evleri Sitesi, yaşlılarımıza insan onuruna yakışır hizmet vermek için Yaşlı Yaşam Evi Merkezi açacağız."
 

 

-"Gençlerin desteği bizim için çok önemli''

Bakan Kaya, Valilik ziyaretinin ardından Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ve Sur Belediye Başkan Vekili Bilal Özkan ile Sur İlçe Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

Burada güvenlik görevlileri ile sohbet eden Kaya, ardından Gazi Caddesi'ndeki esnaf ve vatandaşlara karanfil dağıtarak, sorunlarını dinledi.

İş yerlerindeki gençlerle tek tek ilgilenen Kaya, "Gençlerin desteği bizim için çok önemli. Sizler için çalışıyoruz, geleceğin Türkiyesini sizler için güçlü bir şekilde kurmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Kaya'nın işlerinin nasıl olduğunu sorduğu bir esnaf, "Çok daha iyi olacak. Sur çok iyi toparlanıyor. Allah'ın izniyle çok daha iyi olacak. Desteklerinizi her zaman arkamızda görüyoruz." yanıtı verdi.

Halkın sıkıntılarını dinlemeye geldiklerini belirten Bakan Kaya, "Daha güçlü bir Türkiye ve Diyarbakır için desteklerinizi bekliyoruz" dedi.

Bakan Kaya daha sonra Vali Hüseyin Aksoy ile birlikte belediye binasına geçti.

Bakan Kaya'ya kentin sorunlarını çözmek için geliştirdikleri projeler hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, hem yaşlılar hem de engelliler için aktif yaşam alanı oluşturmak istediklerini ve bunun için Kayapınar ilçesindeki Parkorman'ı engelliler ile yaşlılar için yeniden düzenleyeceklerini söyledi.

Önemli sosyal projeleri hayata geçirdiklerini dile getiren Atilla, "Yapmış olduğumuz sosyal projelerin en önemlilerinden birisi, hasta yakınları için misafirhane açtık. Aynı zamanda 'Anne Oteli' projesini başlattık. Doğumdan önce ilimize gelip misafir olarak kalması gerekenleri misafir edeceğiz" dedi.

Cumali Atilla'yı yürütülen çalışmalardan dolayı tebrik eden Bakan Kaya ise Diyarbakır için yapılacak her türlü sosyal projeye destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

-''Her zaman Şehit yakınları ve Gazilerimizin yanındayız''
 

Bakan Kaya ziyaretleri kapsamında, 15 Temmuz darbe girişiminde Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığına düzenlenen saldırıda şehit olan polis memuru Halit Gülser'in Diyarbakır'daki ailesini de misafir oldu.


Bakan Kaya , Vali Hüseyin Aksoy, İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname ile görevlendirilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ve AK Parti İl Başkanı Muhammed Akar ile şehidin Kayapınar ilçesinde oturan babası Ömer ve annesi Emiş Gülser'i ziyaret etti.

Burada şehidin anne, baba ve kardeşlerine başsağlığı dileyerek dua eden Bakan Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın selamını getirdiğini söyledi.

Bakan Kaya, her zaman şehit yakınlarının yanında olduklarını ve onlara sahip çıkmanın boyunlarının borcu olduğunu ifade etti.

Şehidin kardeşleriyle de ilgilenen Bakan Kaya, daha sonra şehidin anne ve babasına "Allah yolunda öldürülenlere 'ölüler' demeyin bilakis onlar diridirler lakin siz anlayamazsınız" yazılı ayeti kerime tablosunu hediye etti.

Bakan Kaya, daha sonra Sur ilçesindeki Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdunu ziyaret etti. 

Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından buradan ayrılan Bakan Kaya, Yenişehir ilçesindeki Aziziye Aile Destek Merkezine geldi.

Merkezde eğitim gören kadınlar tarafından yapılan ürünleri inceleyen Bakan Kaya, burada kendisine çiçek takdim eden yöresel kıyafetli kız çocuğuyla ilgilendi.

Bakan Kaya, koordinatörlüğünü Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy'un yaptığı "Kadın Sağlığı Eğitimi Projesi" kapsamında merkezde düzenlenen programa da katıldı.


-''Hizmete erişimi daha da kolaylaştıracak ve hizmet kalitesini arttıracak şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz'' 
 

Bakan Kaya Diyarbakır ziyareti kapsamında son olarak bir otelde basın toplantısı düzenledi.

Bakan Kaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının saha koordinasyon ekibinin, 22 kişilik bir grup ile 26 Şubat-1 Mart tarihlerinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Batman, Mardin, Şırnak ve İzmir il müdürlerinin Diyarbakır’da bakanlığın hizmet alanına giren tüm kurum ve kuruluşları ziyaret ettiklerini ifade eden Bakan Kaya, yerinde gözlemler yaparak kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Bugün saha koordinasyon ekiplerinin yaptığı kapsamlı çalışmayı rapor haline getirdiklerini dile getiren Bakan Kaya, şunları söyledi:

"Bunun değerlendirmesini yapacağız. Diyarbakırımıza daha iyi nasıl hizmet edebiliriz ve bunu nasıl geliştirebiliriz. Bunun için buradayız. Bu değerlendirme toplantılarımızın ilkini Diyarbakır'dan başlatmış olduk. Bakanlığımıza bağlı 14 kuruluş, 14 çocuk evi, 2 umut evi, ilimizde bulunan 18 yardımlaşma ve dayanışma vakfı, 22 aile destek merkezi ve belediye ait 2 ve özel sektöre ait 3 kuruluşa, ayrıca koruyucu aile ve şehit ailelerimize ekiplerimiz ziyaretler gerçekleştirdi. Bugün de bütün birim amirlerimizle bu yerleri ziyaret ettik. Bürokratlarımız akşam yemeğini çocuklarımızla birlikte yedi. Saha gözlem ekimiz ziyaretleri bir sunum haline getirdi. Şimdi o sunumu bizlerle paylaşacaklar."

Hizmete erişimi daha da kolaylaştıracak ve hizmet kalitesini arttıracak şekilde çalışmalarını sürdüreceklerini aktaran Bakan Kaya, bu saha gözlem çalışmalarının ilkini Diyarbakır’dan başlattıklarını açıkladı.

Diyarbakır’a birkaç müjdeleri olduğunu vurgulayan Bakan Kaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Diyarbakır'da 10 tane yeni sosyal hizmet merkezi açacağız. 3'ünü önümüzdeki günlerde açacağız. Ayrıca ilk defa hayata geçireceğimiz Mobil Sosyal Hizmet Merkezimizi Diyarbakır’da hayata geçireceğiz. İlk uygulamayı Diyarbakır’da yapacağız. 2017 yılında bin 500 kişilik yeni aile sosyal destek personelinin (ASDEP) 40’nı Diyarbakır’a alacağız. Bir tane çocuk destek merkezini, suça karışmış çocukların rehabilitasyon ve hayata kazandırılmaları, normal hayatına döndürülmeleri ve eğitim hayatına kavuşturmaları için Diyarbakır’a kazandıracağız. Bir de çocuk evleri açacağız. Diyarbakır’da eski tip olan çocuk yetiştirme yurdunu da önümüzdeki günlerde uygulamadan kaldırıp, çocuk evleri sistemimize Diyarbakırımıza kavuşturmuş olacağız. Çocuklarımızın ev ortamında yetişmeleri için mevcut olan 8 çocuk yetiştirme yurdunu kaldıracağız ve çocuk evlerine dönüştüreceğiz. Diyarbakır’da bir yetiştirme yurdumuz var, onu da kısa bir dönem içinde çocuk evleri sistemine geçirmiş olacağız. Burada yapacağımız yatırımları da yerinde değerlendirme fırsatı bulduk. Bu çalışmaların Diyarbakırımıza ve Türkiyemize hayırlar getirmesini diliyorum."

- "Hoş Geldin Bebek" projesini başlattı

Bakan Kaya, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı "Hoş Geldin Bebek" projesini de başlattı.

Diyarbakır'da doğacak her bebek için ailelere verilecek, içinde bebek bakım seti ve anne için hastane kıyafetinin olduğu 25 bin hediye setinin maliyetinin 2 milyon 714 bin lira olduğu belirtildi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Çocuk Doğum ve Çocuk Kliniklerine yaptığı ziyaret ile projeyi başlatan Bakan Kaya'ya, Vali Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla eşlik etti.

Bakan Kaya'yı, buraya gelişinde, Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Mehmet Şükrü Sayan, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mahmut Taş ve hastane yetkilileri karşıladı.

Normal doğumda birinci olan Diyarbakırlı kadınları kutlayan Bakan Kaya, yeni bebek sahibi olan aileleri de ziyaret etti. Bakan Kaya, aileleri tebrik ederek, "Hayırlı uğurlu olsun, Allah analı babalı büyütsün. Millete hayırlı hizmetler eden, vatana millete hayırlı evlat etsin. Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın size selamını getirdik" şeklinde konuştu.

Yeni bebek sahibi olan ailelere çeyrek altın hediye eden ve proje hakkında bilgi veren Bakan Kaya,"Diyarbakır Büyükşehir Belediyemizin hediyesini getirdik. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin sosyal belediyecilik projesi kapsamında başlattığı bu projenin ilk hediyelerini size veriyoruz"dedi.

Bakan Kaya, yakından ilgilendiği bebekleri bir süre kucağına alarak sevdi.

Kaynak: (BAKANLIKLAR) - BAKANLIKLAR Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Mobil, Sosyal, Hizmet, Merkezi, Projesini, Diyarbakırdan, başlatacağız
Yorumlar
Haber Yazılımı