Haber
29 Ocak 2019 - Salı 16:12 Bu haber 1131 kez okundu
 
ÖĞRENCİYE OTOBÜS 1 TL
KARDEŞLİK POTASINDA ERİYECEĞİZ
YEREL SECİMLER 2019 Haberi
ÖĞRENCİYE OTOBÜS 1 TL


İyi Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Dr. Mahmut Koçak Salı günü haftalık olağan basın toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda yeni projelerini basın mensupları ile paylaşan Koçak: “Daha çok çalışacağız, gerekirse bir günü 48 saate çıkaracağız” dedi.   
Koçak projelerini açıklamadan önce seçim sürecinin iyi yönetilmesi gerektiğini belirterek diğer adayların gergin olmamalarını, uzlaşmacı bir tavır içerisinde seçim sürecinin sonlandırılmasını temenni ettiğini söyledi. 
 
Daha önce açıkladığı öğrenciye 1 TL projesinin detaylarını anlatan Koçak: “Öğrencilerimizi ve öğrenim hayatını desteklemek adına eğitimi ne kadar destekleyeceğimizi göstermek adına bir basamak koymuştuk. Bunun üzerine öğrenciye otobüsü 1 TL yapacağımızı söylemiştik. Amacımız hiç kimseyi mağdur etmek değil aksine öğrencilerimizi ve ailelerini desteklemek adına yapacağımız bir projedir. Şu anda 2 TL olan otobüs ücretinin 1 TL’sini belediye olarak öğrenci ailelerine sosyal yardım amacıyla 1 TL’sini belediye olarak vereceğiz. Ne minibüsçümüz ne öğrencimiz ne de aileler mağdur olacak. Minibüsçü esnafına zarar vermeden kimsenin rızkıyla oynamadan öğrenciye 1 TL yapacağız” dedi. 
MAMA DESTEĞİ
Koçak sütü gelmeyen annelere belediye olarak mama desteğinde bulunacaklarını açıkladı. Belediyeciliğin vatandaşın doğumdan ölümüne kadar her anı ile ilgili olduğunu söyleyen Koçak: “Bununla ilgili olarak sütü olmayan annelerin mama desteğini karşılayacağız. O bebeklerin daha sağlıklı olması ve ailelerinde ekonomik olarak sıkıntı çekmemesi için mama desteğini belediye olarak biz karşılayacağız” diyerek bu projenin Hekim projesi olarak değerlendirilebileceğini kaydetti.
GLUTENSİZ EKMEK
Afyonkarahisar’da birçok kişinin Çölyak hastası olduğunu ifade eden Koçak: “Çölyak hastalarımıza uygun Bölgemizde karabuğday ekimini destekleyerek glutensiz ekmek satışlarını destekleyeceğiz. Çölyak hastası çocuklarımızın glutensiz ekmek ihtiyacını karşılayacağız. Sağlıklı bir toplum için her zaman bu hastalarımızın yanında olacağız” dedi. 
GÜNLÜK ŞİŞE SÜT
Günlük taze süte ulaşımı kolaylaştırarak tüm vatandaşların süt ihtiyacını karşılamayı hedefleyen Koçak: “Süt üretimini destekleyerek vatandaşımıza taze sütü şişeleyip sunacağız. Hem taze süt alımı sağlayacak, hem de süt üreticisine nakit akışını sağlamış olacağız. Süt üreticimizi destekleyeceğiz ve vatandaşlarımıza taze sütü ulaştırmış olacağız” şeklinde konuştu.  
TEMİZ WC SICAK ŞADIRVAN
Afyonkarahisar’da ki şadırvanlardan sıcak su akacağını ve vatandaşların abdestlerini sıcak sular ile alabileceğini belirten Koçak. “Şöyle bir laf vardır Soğuk Erzurum da doğar Afyonkarahisar’da eğleşir diye. Hakikaten soğuğun Afyonkarahisar’da eğleştiği kesin. Bununla ilgili olarak şehrimizdeki tuvalet ve şadırvanları gözden geçirmek gibi bir niyetimiz var.  Hijyen kurallarının en üst düzeyde uygulanacağı tuvaletlerimiz olacak. Bunun yanında vatandaşlarımızın abdestlerini sıcak su ile alabilecekleri şadırvanlarımızı da hizmete sunacağız” dedi. 
ETÜT MERKEZLERİ
Her mahalleye etüt merkezi projesini anlatan Koçak şu ifadeleri kullandı: “Her mahallede etüt merkezi kurulacak. İhtiyaç sahibi ailelerimizin çocuklarına ücretsiz ders verileceği, ödevlerini yapabilecekleri bir etüt merkezi tasarlıyoruz. Eğitimde Afyonkarahisar’ımızı en üst seviyelere taşıyacağız. En başarılı 1000 okul arasında yerimizi en üst sıralardan alacağız. Eğitim seferberliği yapacağız” dedi.
YENİ NESİL MANDACILIK 
Hollanda ve İtalya çiftlik modelleri geliştirilerek hayata geçirilmesi planlanan yeni nesil mandacılık projesinin detaylarına yer veren Koçak: “Afyonkarahisar’ımızın marka değerlerinden manda kaymağımızdır. Afyon denilince ilk akla gelenlerdendir manda kaymağı. Bizim manda üretimini destekleyerek manda kaymağımızın marka değerini arttırmalıyız. Yeni nesil mandacılık projesi geliştirerek Hollanda ve İtalya modeli çiftlikler kuracağız. Hem afyon kaymağı sektörünü geliştireceğiz hem de turizme kazandıracağız. Kokudan uzak hijyenik şartlarda oluşturulan çiftliklerde şehir merkezlerine yakın alanlarda kurularak turizme katkı sağlıyor. Hollanda ve İtalya’ya giden turistler çiftlikleri gezmeye gidiyor. Orada manda ürünlerinin de satılabildiği marketler var. Turistler çiftliği gezerken hem mandaların nasıl beslendiğine dair fikir sahibi oluyor hem de manda ürünlerinden satın alabiliyor. Bizim elimizdeki bu kıymeti iyi değerlendirerek sunmamız gerekmektedir. Mandacılığı ve kaliteli 100 manda kaymağı üretimini destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı. 
BELEDİYE-İŞÇİ-SENDİKA İŞBİRLİĞİ
Kendisini Sosyal Demokrat olarak tanımlayan Koçak, işçi-sendika işbirliğine önem verdiğini belirtti. Belediye-İşçi-Sendika İşbirliği projesini anlatan Koçak: “Belediye sendika ve işçinin güç birliğinden yanayım. Sivil toplum kuruluşları ile ilişkimizi ön planda tutacağız. İletişimimiz kuvvetli olacak. Birbirimize ket vuran değil birbirine destek vererek Afyonkarahisar’ı güçlendireceğiz. İşçimizin emeğini  heba etmeyeceğiz, sendikal haklarına önem vereceğiz. İşçimizin demokratik haklarına da her zaman saygı göstereceğiz” diyerek işçinin her zaman yanında olacağını vurguladı. 
SU’DA İNDİRİM
Koçak bütçe dostu projelerinden birini daha açıkladı. Su’da indirim projesini  şu ifadelerle aktardı: “Su gibi nimet yoktur. Su ücretlerinde 20 indirim yapacağız, aile bütçesine katkıda bulunacağız.  Sağlıklı bir Afyonkarahisar’ın temiz suyu, temiz havası olacak.  Huzurlu bir gönül kenti olarak Afyonkarahisar’ ı hayal ediyoruz. Vatandaşımıza ucuz ve temiz su temin edeceğiz” dedi. 
AFYONKARAHİSAR EVİ
Yapılan işlerin kişiye değil kuruma bağlı olması gerektiğini söyleyen Koçak Afyonkarahisar Evi projesinin kendisinden sonra da devam etmesi gereken bir yatırım olduğunu belirtti. Koçak: “Ankara’ya gelen hastalarımızı nerede ağırlayacağımızı düşünüyorum. Bunun için Ankara’da kuracağımız Afyonkarahisar Evi projesi ile bu sorunu çözeceğim.  Otogardan başlayarak hastamızın yanında olacağız. Ankara’ya gelen hastalarımız kalacak yeri düşünmeyerek yalnızca tedavileri ile ilgilenecekler. Yardıma destek duyan bütün vatandaşlarımızın yardımına koşabileceğimiz kurumsal bir yer kuracağız hep beraber inşallah” dedi.
HAŞHAŞ ENDÜSTRİSİ
Haşhaş endüstrisi oluşturmayı hedeflediğini söyleyen Koçak:“Isparta’da bir gül üzerinden her türlü yan ürünlerinden endüstri çıkardılar. Sabunundan kolonyasından gül suyundan hatta deterjanlara bile katkı üretmelerinden, parfümlerinden bakınız bir gül üzerinden yurt dışı ve yurt içi talep gören koskoca bir endüstri  oluşturdular.  Bizim de haşhaşımız değer ve kalite olarak çok önemli bir ürün. Afyonkarahisar haşhaş bakımından çok zengin bir şehir. Şifa kaynağı haşhaşa önem vererek yeni ürün çeşitlerini ekonomiye kazandıracağız. Haşhaştan yan ürün elde eden arkadaşlarımızla istişare ederek onları destekleyeceğiz. Haşhaş, kaymak ve Karahisar Kalesi marka değerlerimizin ilk üçünü oluşturuyor. Öyleyse bu değerlerimize sahip çıkarak onları korumak ve geliştirmek için elimizden geleni yapmak boynumuzun borcudur” şeklinde ifade etti.

 

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: ÖĞRENCİYE, OTOBÜS, 1, TL, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});