İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Afyon ileceleri
Afyon ileceleri
Mhp de Şok istifa
Mhp de Şok istifa
Haber
24 Haziran 2016 - Cuma 08:22 Bu haber 1362 kez okundu
 
Oktay Vural ne yapacak? 10 Temmuz'da partiyi ne bekliyor?
SİYASET Haberi
Oktay Vural ne yapacak? 10 Temmuz'da partiyi ne bekliyor?

19 Haziran’da muhalifler tarafından gerçekleştirilen olağanüstü kurultayda yaşanan tüzük değişikliği ayrışmasının etkileri sürerken MHP, Oktay Vural’ın görevinden istifa etmesiyle sarsıldı. Vural’ın muhaliflerin kurultay kararı almasıyla ilgili olarak, “Süreç böyle gitmez. En başından kurultay yapılmalıydı. Parti çok yıprandı ve yıpranmaya da devam ediyor” dediği kulislerde konuşulurken aldığı istifa kararının ardından ne yapacağı ise merak konusu.  

Konuyla ilgili AjansHaber’e değerlendirmelerde bulunan MHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Bülent Yahnici, 10 Temmuz sonrası MHP’de kaos çıkacağını dile getirdi.

Yahnici; “Muhaliflerin dile getirdiği sorunları ben 2001 senesinde dile getirdim. Kimse benim sözlerime icabet etmedi. Bugüne kadar günaha ve vebale ortak devam edeceksiniz, ağzınızı açmayacaksınız ve bir gün gelecek ‘bu süreç yanlış’ diyeceksiniz. Bugüne kadar günaha ve vebale ortak devam edeceksiniz, ağzınızı açmayacaksınız ve bir gün gelecek ‘bu süreç yanlış’ diyeceksiniz. Siyasette omurgalı olmak gerekiyor. MHP’de mevcut yönetimin sürekliliğine inanmıyorum. 10 Temmuz’daki kongrede çözüm değil, kaos çıkacak. Genel merkez 1 madde hariç bütün tüzük değişikliğine karşı çıkacak.” İfadelerini kullandı.

 

25a00877-43b2-4cd0-9d4a-f158afa31c94-444x333

MHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Bülent Yahnici

 

İşte Bülent Yahnici’nin AjansHaber’e yaptığı o değerlendirmeler:

 “MEVCUT YÖNETİME İNANMIYORUM”

Sayın Devlet Bahçeli’ye 6 ve 11 Nisan’da yazdığım mektuplarla partinin gidişatına dair genel bir açıklamada bulundum. MHP’de mevcut yönetim halinin sürdürülebilirliğine inanmıyorum. Değişimlerin gerekli olduğunun inancındayım. Ama bu değişmenin sağlıklı ve aklı başında bir süreçte gerçekleşmesinden yanayım. Şuanda sağlık bir süreç işlediğine inanmıyorum.

“MUHALİFLER ACELECİ DAVRANMAKTAN DOLAY SORUN YAŞAYACAK”

Geçen hafta yapılan kurultayın çok akıllı bir sürecin akıllı bir ifadesi olduğunu düşünmüyorum. Yapılan kurultay hukuki sorunlara gebedir. Genel merkez hem üçte ikilik çoğunluk hem de tüzükde meydana gelen değişiklikten dolayı mahkeme  yoluna gidecektir. Hem Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan hem de anılan mahkemeden kurultayın geçersiz olduğuna dair kararlar getirmeye çalışacaktır. Yapılan işleri doğru bulmuyorum. Muhalefetin aceleci davranmaktan doğan sıkıntıları yaşayacağına inanıyorum. Üçte iki çoğunluk için üçte iki çoğunluğun gerekli olduğuna dair karar ve kurultayda alınan kararların geçersiz olduğuna dair karar verilebilir. Böyle olursa iş yeniden başlar ve devam eder.

“MHP’DE KAOS BİTMEDİ VE BİTMEYECEK”

10 Temmuz’da merkez gerçekleşecek kongrede hem tüzük değişikliği hem de seçimli kongre yapma kararı almıştı. Merkez yapılan kurultayın iptali için çalışacaktır. Genel merkezin 10 Temmuz’da tüzük değişikliklerinin geçersiz olacağı yönünde bir kurultay kararı sonrasında muhalifler bu sefer hukuk yollarını arayacaktır. MHP’de kaos bitmedi ve böyle sürecek.

PARTİ KIPRANANA KADAR İNSANIN AKLI NEREDEYDİ"

Vural’ın süreçle ilgili olarak söylediği iddia edilen  “Süreç böyle gitmez. En başından beri kurultay yapılmalıydı. Parti çok yıprandı” sözleri doğru fakat parti yıpranana kadar insanların aklı neredeydi.  Bugüne kadar günaha ve vebale ortak devam edeceksiniz, ağzınızı açmayacaksınız ve bir gün gelecek ‘bu süreç yanlış’ diyeceksiniz. MHP’de bazı insanların tavırları ve davranışları çok ciddiye almıyorum. Siyaset omurgalı olmalı. Siyasetin  muhalif ve iktidar tarafında duranlar da omurgalı davranmamışlardır. MHP’de problemler yeni değil, 2001, 2002 yılından beri yaşanmaktadır. En başından beri başkanlık divan üyesi olarak başkanlık divanında hem de 2003’ten sonra kamuoyuna söyleyen birisiyim.  Problemleri söylerken hiçbir arkadaş benim gibi düşünmedi. Yıllar ve zaman benim haklı olduğumu gösterdi.

“ÇÖZÜM ADIMLARI SORUNLARA GEBE OLACAK”

Parti içi iktidar hem seçim hem de tüzük değişikliği için ilan verecek. Kurultayda tüzük değişikliği yapan muhalifler buna tepki gösterecek. Genel merkez, olağanüstü kurultayda genel başkan seçilebileceğine dair tüzük değişikliğini ilan edecek.  Diğer tüzük değişikliklerini kabul etmediğini ifade edecek. Sadece ifade etmekle kalmayacak yargıya götürecek. Muhalefet, yaptığı tüzük değişikliklerinin geçerli olduğuna dair ısrar edecek. Muhaliflerin bir kısmı değişikliklere taraf bir kısmı değil. Çözüm için atılacak adımlar sorunlara gebe olacak. 10 Temmuz’da sağlıklı bir kurultay zor görünüyor.

 YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

 

 

Etiketler: Oktay VuralMeral AkşenerMHPOktay Vural aday olacak mı?İstifaDevlet Bahçeli10 Temmuz'da MHP'yi ne bekliyor?

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Oktay, Vural, ne, yapacak, 10, Temmuzda, partiyi, ne, bekliyor
Yorumlar
Haber Yazılımı