Haber
12 Haziran 2017 - Pazartesi 08:50 Bu haber 1603 kez okundu
 
Afyonkarahisar’da Bulunan Üretme İstasyonunda Dünyaya Gelen 8 Yavru, Sağlıklı Bir Şekilde Büyüyor…
Afyonkarahisar’da Bulunan Üretme İstasyonunda Dünyaya Gelen 8 Yavru, Sağlıklı Bir Şekilde Büyüyor…
GÜNDEM Haberi
Afyonkarahisar’da Bulunan Üretme İstasyonunda Dünyaya Gelen 8 Yavru, Sağlıklı Bir Şekilde Büyüyor…

 

Endemik bir tür olan Anadolu Yaban Koyunları Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından koruma altında tutuluyor. Bu türün üremesi için kurulan istasyonlarda ise yeni yavrular hayata merhaba demeye devam ediyor.  Bu çerçevede Afyonkarahisar Şuhut’ta kurulan üretme istasyonunda dünyaya gelen 8 yavru sağlıklı ve hızlı bir şekilde büyüyor.
web_Anadolu Yaban Koyunu 3

Anadolu tarihi, coğrafyası, tabiatı ve üzerindeki yaban hayatıyla son derece zengin ve renkli bir yapıya sahip olup, ülkemizin simgesel bir hayvan türü olan Anadolu Yaban Koyunu bu zenginliğin bir parçasını oluşturuyor. Dünyada sadece ülkemizde bulunan Anadolu Yaban Koyunu üzerindeki olumsuz etkiler ortadan kaldırılarak, sürdürülebilir yaban hayatı yönetimi anlayışıyla bu türün geleceğe taşınması sağlanıyor.
web_Anadolu Yaban Koyunu 4

Ülkemizde Üretim Çalışmaları İçin 3 İstasyon Bulunuyor

Ülkemizde Anadolu yaban koyunlarının son kaldığı yer olan Konya-Bozdağ’da bulunan 35 bin dekarlık üretme istasyonunda 385 adet yaban koyunu bulunuyor. Ülkemizde bu istasyonun yanında, Ankara Nallıhan ve Afyonkarahisar’da olmak üzere 2 ayrı istasyonda daha üretim çalışmaları yapılıyor. Konya-Bozdağ’dan nakledilen bireyler ile kurulan Ankara-Nallıhan Üretme İstasyonunda 46 ve Afyonkarahisar- Şuhut Üretme İstasyonunda ise 23 adet yaban koyunu ile yetiştirme çalışmaları sürdürülüyor. Bu istasyonlarda üretilen yaban koyunları uygun alanlarda tabiata bırakılarak, türün neslinin devam ettirilmesi sağlanıyor.
web_Anadolu Yaban Koyunu

Dünyaya Gelen 8 Yavru Sağlıklı Bir Şekilde Büyüyor

Ülkemizin en önemli endemik memeli türü olan yaban koyunları Mayıs ayı başından itibaren doğum yapmaya başlıyor. Bu çerçevede Şuhut Anadolu Yaban Koyunu Üretme İstasyonu’nda 13 dişi ve 10 erkek koyunla üretilen Anadolu yaban koyunundan Mayıs ayı içerisinde 4, Haziran’da ise 4 olmak üzere toplamda 8 kuzu dünyaya geldi. Kuzular sağlıklı bir şekilde anneleriyle beraber söz konusu alanda büyüyorlar. Mevcut 13 dişiden 2-3 adedinin daha doğum yapması bekleniyor. Bu üretim ise yüksek bir başarı olarak değerlendiriliyor.
web_Anadolu Yaban Koyunu2

Üretme İstasyonlarında Türü Uzaktan İzleme İmkânı Bulunabiliyor

Biyolojik zenginliğimizin korunması ve sahip olunan yaban hayatı kaynaklarının sürdürülebilmesi maksadıyla üretme istasyonlarının kurulduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Şuhut’ta dünyaya gelen bu yavruların sağlıklı bir şekilde büyüyeceğine inanıyorum. Türün üretimi ve tabii yaşam alanlarında yetiştirilmesi maksadıyla kurulan bu istasyonlarda ayrıca yaşam alanları olan steplerde göz alıcı güzellikleriyle insanı hayran eden, halk arasında ceren diye de bilinen bu hayvanların yaşamlarını uzaktan canlı izleme imkânı da bulunabiliyor” dedi.

Bu üretme istasyonları sayesinde endemik olan bu türün neslini tehdit eden unsurların ortadan kaldırılabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu türün istasyonlar vasıtasıyla çoğaltılması ve eski tabii yaşam alanlarına yeniden kazandırılmasının yanı sıra, foto safarilerle tabiat turizminin canlanması da sağlanıyor” diye konuştu.

Kaynak: (BAKANLIKLAR) - BAKANLIKLAR Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Afyonkarahisar’da, Bulunan, Üretme, İstasyonunda, Dünyaya, Gelen, 8, Yavru, Sağl
Yorumlar
Haber Yazılımı