İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber
19 Temmuz 2019 - Cuma 16:06 Bu haber 1450 kez okundu
 
KLAVYE ŞAMPİYONASI’NDA TÜRK MİLLİ TAKIMIMIZ REKOR KIRARAK DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU
KLAVYE ŞAMPİYONASI’NDA TÜRK MİLLİ TAKIMIMIZ REKOR KIRARAK DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU
TEKNOLOJİ Haberi
KLAVYE ŞAMPİYONASI’NDA TÜRK MİLLİ TAKIMIMIZ REKOR KIRARAK DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

Birleşmiş Milletlere bağlı INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen 52. INTERSTENO KONGRE VE DÜNYA BİLGİSAYAR KLAVYE ŞAMPİYONASI,  İtalya’nın Cagliari Şehrinde 13 – 19 Temmuz 2019 arasında yapılmıştır.


Şampiyonaya, başta Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin, Rusya olmak üzere, Avrupa Ülkeleri, Güney Kore dahil olmak üzere 30 ülkeden yüzlerce yarışçı katılmıştır.


30 Dakikalık Tecrübeliler kategorisi hatasız sürat yarışında dakikada net 156 sözcükle Celal AŞKIN, kendisine ait Dünya rekorunu kırarak altın madalya kazanmıştır. Gençler kategorisinde dakikada net 117 sözcükle İlyas PAMUKÇU Dünya İkincisi, aynı kategoride dakikada net 113 sözcükle Mehmet KURT Dünya Üçüncüsü olmuştur. Sonuçlara aşağıdaki linkten ulaşılabilir.  


Sesi yazıya çevirme yarışı tecrübeliler kategorisinde Hakan KURT, dakikada 321 hece ile Dünya Şampiyonu, aynı kategoride Celal AŞKIN dakikada 320 hece ile Dünya İkincisi; canlı deşifre yarışı küçükler kategorisinde Onur DEMİRBAŞ Dünya şampiyonu; ses deşifre yarışı tecrübeliler kategorisinde Celal AŞKIN Dünya İkincisi, Hakan KURT Dünya Üçüncüsü, aynı yarış gençler kategorisinde İlyas PAMUKÇU Dünya Üçüncüsü, Celal AŞKIN Kombinede Dünya Üçüncüsü olmuştur. Sonuçlara aşağıdaki linkten ulaşılabilir. .
 


Sonuçda, Türk Milli Klavye Takımımız 1’i Dünya rekoru olmak üzere 3 şampiyonluk, 3 ikincilik ve 4 üçüncülük olmak üzere toplam 10 madalya kazanmıştır.  

Bu yarış sonucunda Türk Milli Takımı, daha önce yapılan İnternet Şampiyonaları ile birlikte tarih boyunca kazanılan altın madalya sayısını 39’u dünya rekoru olmak üzere 94'dan 97’ye çıkarmış, takım halinde de Dünya Şampiyonu olmuştur.

 

Öteyandan, bu yıl yapılan Dünya İnternet Klâvye Şampiyonasında, Türk Milli Takımı, 8 kategoride dağıtılan 24 madalyanın 4’ü Şampiyonluk, 4’ü İkincilik ve 4’ü Üçüncülük olmak üzere toplamda 12 Madalya kazanmıştı.

 

 

Cagliari’de Türk Milli Takımımıza madalyaları açılış töreninde verilmiştir. Madalya kazanan yarışçılarımız, Nisan Maya TUNÇOĞLU, Mahmut TOSUN, Celal AŞKIN, Bağdagül ÖZKAN, İlyas PAMUKÇU, Erdi ÇİLLER, Rümeysa ÖZEN, Ahmet Yasin AKMEŞE ve Oğuz Berkay YİĞİTER’dir. Bu sonuçlara aşağıdaki linklerden ulaşılabilir.
 

 

Muhsine ÇEVİK, Semra TOSUN, Serpil YILDIRIM ve Elif YAYLA’dan oluşan Stenograflar Grubumuzda, IPRS ve INTERSTENO Genel Kuruluna katılmışlardır.

 

İki sene önce Genel Kurul’da Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Emrah KUYUMCU, bu Genel Kurulda bu kez INTERSTENO Başkan Yardımcılığına seçilmiştir. .
 

Özetle, İnternet Yarışları ile birlikte Dünya Bilgisayar Klavye Şampiyonası’nda toplam 22 madalya kazanan Türk Milli Bilgisayar Klavye Takımımıza, destek veren Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanlığına,

Şuhut Kaymakamlığı’na, Sandıklı Belediye Başkanlığına, Afyonkarahisar’lı işadamlarına teşekkür ederiz.

 

Bilgisayar klavyesinin on parmakla ilkokulun 1. Sınıfının ikinci yarısından itibaren öğretilmesi için mecburi ders olarak konulmasının yararlı olacağı görüşümüzü tekrar burada da belirtmek isteriz.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: KLAVYE, ŞAMPİYONASI’NDA, TÜRK, MİLLİ, TAKIMIMIZ, REKOR, KIRARAK, DÜNYA, ŞAMPİYONU, OLDU, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});