Haber
20 Temmuz 2019 - Cumartesi 23:19 Bu haber 907 kez okundu
 
Üç yüz adet civarında flamingo gözlendi.
Üç yüz adet civarında flamingo gözlendi.
GÜNDEM Haberi
Üç yüz adet civarında flamingo gözlendi.

Afyonkarahisar ilinin Başmakçı ilçesi sınırları içerisinde de yer alan Acıgöl de 160 ın üzerinde kuş çeşidi bulunuyor.
Üç yüz adet civarında flamingo gözlendi.
Afyon ve Denizli il sınırlarında bulunan Acıgöl' de flamingolar, yerel halkın diliyle allı turnalar geri döndü.

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte Kuzey Afrika Nil Havzasındaki tuz göllerinden ve bataklıklardan başlayan flamingoların göçü Acıgöl’de tamamlandı.

Denizli TRAKOR Çürüksu Kuş Gözlem Grubu üyeleri de zorlu göçü tamamlayan flamingoların İstanbul, Balıkesir, Ankara, İzmir, Aydın ve Denizli içinden gelen grup üyeleriyle birlikte gözlemleyip fotoğraflarını çekti.

Denizli TRAKOR Çürüksu Kuş Gözlem Grubu kurucusu ve sözcüsü Süleyman Kenan Çüngür, “Grup olarak üç aydır Acıgöl'de rutin kuş gözlemi ve göç takibi gözlemlerimize devam ediyoruz.

Flamingoların zorlu göçü bitirip Acıgöle’e ulaşması hepimizi mutlu etti.

Bugün 300 civarında flamingonun gözlemini ve fotoğraf çekimlerini yaptık

. Şiddetli ve uzun süren yağış nedeniyle poyraz rüzgârların da sert esmesi sebebiyle gölde dalgalar oluştuğunu ve flamingo yumurtalarının bu rüzgârla oluşan dalgalar yüzünden telef olduğunu gözlemledik. Acıgöl'de en çekici olan kuş türü flamingolar. Çok da fotojenik hayvanlar oldukları için fotoğraf severler tarafından büyük ilgi görüyor. Özellikle de mayıs ile ekim ayına kadar fotoğraf tutkunları flamingo fotoğraflayabilirler” dedi
Acıgöl en önemli sulak alan
Türkiye'nin en önemli sulak alanları arasında yer alan Acıgöl’ün, başta flamingolar olmak üzere, barındırdığı onlarca kuş çeşidiyle yurt içi ve yurt dışından hem kuş gözlemcilerinin hem de doğa fotoğrafçılarının ilgisini çektiğini belirten Çüngür, “Türkiye'de Tuz Gölü'nden sonra sodyum sülfat oranıyla ikinci sırada yer alan Afyonkarahisar-Denizli sınırlarındaki Acıgöl, birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Yerli ve yabancı pek çok kuş gözlemcisi tarafından ziyaret edilen gölde, yaklaşık 20 familyadan 160'ın üzerinde kuş çeşidi olduğu tahmin ediliyor.

Bölgede allı turna olarak da bilinen flamingoların en önemli üreme alanlarından olan Acıgöl, doğal güzelliğiyle de fotoğraf tutkunlarının gözde mekanları arasında yer alıyor. Acıgöl'de başta flamingolar olmak üzere, sumru, angut ve onlarca farklı türlerde kuşun üreme bölgesi” dedi. Acıgöl'ün her yıl suyunun çekildiğine dikkat çeken Çüngür "Bizim en büyük üzüntümüz de budur. Suyun azalmasıyla birlikte flamingoların zarar görebileceğini düşünüyoruz

. Bunları korumamız gerekiyor. Çünkü bunlar doğal güzelliklerimiz.

İzmir Gediz Deltası flamingo yapay adası ve yapılan çalışmaların Acıgöl’e en kısa sürede örneklenerek yapılmasını istiyoruz.

Acıgöl, Gediz Deltası gibi binlerce flamingoya ev sahipliği yapabilir.

Bölgede su rejimi sağlanır, standartlara uygun kuş gözlem kuleleri yapılırsa bölge A sınıfı sulak alan kriterine uygun hale getirilebilir. Bu sayede bölge dünya kuş gözlemciliğine de açılabilir.

Bundan yöre halkı, kuşlar ve doğa kazançlı çıkar” dedi.

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Üç, yüz, adet, civarında, flamingo, gözlendi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı