Haber
17 Şubat 2017 - Cuma 17:45 Bu haber 1557 kez okundu
 
Ormanlara Zarar Veren Böceklere Karşı 2016’da, 690 Bin Avcı Böcek Ormanlara Salındı…
Ormanlara Zarar Veren Böceklere Karşı 2016’da, 690 Bin Avcı Böcek Ormanlara Salındı…
GÜNDEM Haberi
Ormanlara Zarar Veren Böceklere Karşı 2016’da, 690 Bin Avcı Böcek Ormanlara Salındı…

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ormanlara zarar veren böceklerle mücadelesini biyolojik olarak sürdürmeye devam ediyor. Bu çerçevede 2016 yılında zararlı böceklerle mücadele için laboratuvarlarda üretilen yaklaşık 690 bin orman dostu avcı böcek ormanlara salındı.
web_Avcı Böcekler (1)

Ormanlarımızın değişen iklim koşulları ve gelişen küresel ticaret ile birlikte zaman içerisinde birçok biyotik ve abiyotik tehditle karşı karşıya kaldığının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Ormanlarımızda tahribata yol açan zararlı organizmalar ile mücadele de özellikle 2003 yılı sonrasında tabiata dost mücadele metotları kullanmaya başladık. Bu mücadele yöntemlerinin başında ise biyolojik mücadele geliyor” dedi.
web_Avcı Böcekler (2)

Yıllık Ortalama 500 Bin Faydalı Böcek Üretiliyor

Bu mücadele yönteminde ormanlara zarar veren organizmalar ve meydana getirdikleri tabii afetlere karşı faydalı böceklerin kullanıldığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Ülkemiz genelinde bulunan toplam 51 biyolojik mücadele laboratuvarında yılda ortalama 500 bin adet yırtıcı ve avcı böcek üretiyoruz. Ayrıca bu laboratuvarlarda faydalı virüs ve parazitoidler de üretilerek ormanlarımıza zararlılar ile mücadele gayesi ile salınıyor. Bu çerçevede 2016 yılında üretilen yaklaşık 690 bin faydalı böcek ormanlarımıza salındı” açıklamasını yaptı.
web_Avcı Böcekler (3)

Böceklerin Verdiği Zarar Dumansız Yangın Olarak Değerlendiriliyor

Zararlı böceklerin ormanlara verdiği zararı ‘dumansız yangın’ olarak değerlendiren Prof. Dr. Eroğlu “Dumansız yangın olarak adlandırdığımız bu tehdit için sadece 2016 yılında 222 bin 593 hektarlık alanda çalışma yaptık. Bu mücadele faaliyetlerinin yaklaşık yüzde 99’unu ise tabiata en uygun mücadele yöntemleri olan biyolojik, biyoteknik ve mekanik mücadele metotları ile yaptık” diye konuştu.
web_Avcı Böcekler (4)

Biyolojik Mücadele Devam Edecek

2016 yılı içerisinde biyolojik mücadele laboratuvarlarında üretimi yapılan 690 bin avcı böceğin 4 farklı türde üretildiğini söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “R.grandis, T.formicarius, T.sinensis, C.sycophanta türlerinde üretilen bu böcekleri ormanlarımızın sağlığını ve devamlılığını korumak ve gelecek nesillere sağlıklı ormanlar emanet edebilmek gayesiyle bu yıl ve önümüzdeki yıllarda da ormanlarımıza salmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
web_Avcı Böcekler (5)
web_Avcı Böcekler (6)

 
Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Ormanlara, Zarar, Veren, Böceklere, Karşı, 2016’da, 690, Bin, Avcı, Böcek, Orman
Yorumlar
Haber Yazılımı