Haber
31 Ocak 2017 - Salı 18:51 Bu haber 1166 kez okundu
 
OYUNCU ANNEYE YOĞUN İLGİ
OYUNCU ANNEYE YOĞUN İLGİ
KÜLTÜR Haberi
OYUNCU ANNEYE YOĞUN İLGİ

OYUNCU ANNEYE YOĞUN İLGİ

       Afyonkarahisar Belediyesi ve Nil Birleşik Sanatlar Akademisi işbirliği ile 'Mutlu Oyunlar Mutlu Çocuklar' etkinliğinde Afyonkarahisarlılarla buluşan 'Oyuncu Anne' yazar Şermin Çarkacı, çocukların zihinsel ve fiziksel gelişiminde oyunun önemine değinerek, ailelere çocuğunuza vakit ayırın ve onlarla bol bol oyun oynayın, gerekirse boncuk dizin, fasulye, pirinç ayıklayın' diye seslendi.

       Rehberlik Araştırma Merkezi'nde (Eski Halk Eğitim Merkezi) düzenlenen seminer, söyleşi ve imza gününde çocuklarla yetiştirmedeki deneyimlerini anlatan yazar Şermin Çarkacı, etkinliğine Belediye Başkan Yardımcısı Ayfer Örten, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Emel Sarlık'ın yarı sıra Kütahya ve çevre illerin yanı sıra Bilecik gibi illerden de anneler ve anne adayları yoğun ilgi gösterdi.

OYUN ÖNEMLİ
              Çocuklarla oyun oynamayı sevdiği için kendisine 'Oyuncu Anne' adını takan ve çocuklarıyla nitelikli zaman geçirmek isteyen annelere rehberlik edecek bir de kitap yazan üç çocuk annesi Şermin Çarkacı akıcı ve dostane bir dille kendisini dinlemeye gelen Afyonkarahisarlılara keyifli saatler yaşattı. Çarkacı, iki saat süren konuşmasında çocukların zihinsel, fiziksel gelişiminde ve anne ile olan iletişiminde oyunun önemine dikkat çekti. 

KENDİ ÇOCUKLUĞUNUZU HATIRLAYIN
          Çarkacı, konuşmasında yetişkinlerden kendi çocukluklarını hatırlamalarını isteyerek Sizler nelerin yapılmasından hoşlanırdınız, nelerden hoşlanmazdınız. Hangi anları, hangi kişileri nasıl anımsıyorsunuz. Geçmişe dönüp bir bakın. Çok eski değil, hepiniz 20-25 yıl önce birer çocuktunuz. Bu bilmediğiniz ya da şu an unutmuş olduğunuz bir şey değil. Sizler birer çocukken size nasıl davranılmasından hoşlanıyorsanız, çocuklarınıza öyle davranın lütfen dedi.

KARAKTER OLUŞUMU 42 YAŞINDA TAMAMLANIYOR
          Yazar Şermin Çarkacı, insanın zihinsel gelişim sürecine değinerek, Bir insanın zihinsel gelişiminin yüzde 90'ı 0-6 yaş arasında tamamlanır. Kişilik oturma yaşımız 42'dir. Bu altı yılı çok verimli, sağlıklı geçirirseniz eğer bu süreci kısaltabiliyorsunuz. Bu altı yıl toplamda 2190 günümüzü alıyor. Aslında bakarsanız bir insan hayatı için kısa bir süre. Ama biz bu süreyi acaba çocuk doydu mu? Uykusunu uydu mu? Yaşıtları kadar büyüdü mü?  gibi şeylere takılarak geçirerek asıl önemli olan şeyleri atlıyoruz. 0-6 yaş için özellikle 2190 gün çok önemli diye konuştu.

TV YERİNE KİTAP
            Yazar Şermin Çarkacı, çocukların zihinsel gelişim sürecinde ilgi alanlarına göre aktivitelere yönlendirilmesi gerektiğini belirterek, Zihinsel gelişim sürecinde çocukların çok fazla kurs ve aktivitelere  gitmesi çocuk için verimli olamayabilir. İlgi alanı tespit edilip ona göre birkaç tane kursa gönderilmesi daha faydalı olacaktır dedi. 
Çocuklara televizyon yerine kitap okunmasını tavsiye eden Çarkacı, bazı annelerin televizyonu eğitici araç olarak kullanılmasının yanlış olduğunu ifade etti. Çarkacı ev yaşamında çocuklara ait alanlar oluşturulması gerektiğine dikkat çekerek, çocukların oyuncaklarının kategorize edilerek yerleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Çarkacı, kitapların da aynı zamanda birer oyuncak olduğunu ifade ettiği konuşmasında Kitapları çocukların ulaşabileceği yerlere yerleştirin. Çocuk kitabı istediği zaman alıp okuyabilmeli şeklinde konuştu. 

İNCE MOTOR HAREKETLER ÇOK ÖNEMLİ
            Motor beceri olarak adlandırılan, belirli bir işi gerçekleştirmek için uyumlu motor hareketi sağlayan davranışları öğrenme sıklığını açıklayan Çarkacı, dikiş dikme, fasulye ayıklama, boncuk dizme, iğneye iplik geçirme dahil bir çok hareketin ince motor hareketlerden olduğunu ve bir insan için çok önemli olduğunu belirtti. Çarkacı,  yaratıcı, öğretici ve geliştirici oyunlardan da örnekler verdi.

DİKKAT VE KONSANTRASYON GEREKEN HAREKETLER YAPTIRIN
             Çarkacı konuşmasını şöyle sürdürdü:  Çocuğunuzun ne zaman konuştuğunu, ya da yürüdüğünü biliyor ve hemen fotoğraflıyorsunuz. Ama biliyor musunuz? ki parmaklarını kullanma becerisini ne zaman kazandı? Mesela el ve parmaklarındaki küçük kas gruplarını kullandığı, kalem ya da fırça tutmak, makasla kesmek, fermuar açmak, ayakkabı bağını bağlamak, düğme iliklemek, çatal bıçakla yemeye çalışmak onun gelecek tüm yaşamını etkileyecek davranışlardan.  Ona bu ve benzer motor hareketleri öğrenebileceği etkinlikler yaptırın. Mesela ben çocuklarıma evde pirinç ve mercimekleri bir tepsiye koyarım, oyunla karışık ayıklarlar. Sizlerde yapabilirsiniz. Düğmeleri yere döküp, renklerine göre toplamalarını isteyebilir ya da boncuk dizdirebilirsiniz. Genelde dikkat ve konsantrasyon gerektiren hareketlerdir. İnce motor hareketler, el-göz koordinasyonu için çok önemli dedi.Çarkacı seminerin ardından ailelerle uzun uzun sohbet ederek aynı zamanda kitaplarını imzaladı. 

         Programın sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Ayfer Örten, Oyuncu Anne' yazar Şermin Çarkacı'ya katılımlarından dolayı teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Kaynak: (Afyonkarahisar Belediyesi) - Afyonkarahisar Belediyesi Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: OYUNCU, ANNEYE, YOĞUN, İLGİ
Yorumlar
Haber Yazılımı