Haber
16 Ağustos 2016 - Salı 00:09 Bu haber 770 kez okundu
 
Özel güvenlik görevlilerinin sorunları
Özel güvenlik görevlilerinin sorunları
GÜNDEM Haberi
Özel güvenlik görevlilerinin sorunları

Özel guvenlık gorevlılerını araştırmak ve bu konuda alınacak tedbirleri belirlemek amacıyla Meclis Araştırma önergesi açılması teklif edildi.

Özel güvenlik emek sömürüsüne dönüştü

Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör firmalarında güvenliği sağlamak amacıyla istihdam edilen özel güvenlik görevlileri, sektörde çalışma koşullarının ağırlığı, düşük ücret ve mali haklara sahip olmaları ile sosyal güvencelerinin olmaması gibi nedenlerle büyük zorluklar yaşamaktadır. Bu durum kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel sektörde güvenlik hizmetleri alanında yoğun bir emek sömürüsü yaşanmasına neden olmaktadır.

Maaşlar genelde asgari ücret

Kamu kuruluşları ve özel sektöre güvenlik hizmeti sağlayan firmalar, işverenden personel başına tahsil ettiği ücretin çok daha azına, genellikle de asgari ücrete eleman çalıştırmaktadır. Diğer bir ifadeyle, özel güvenlik görevlisine verilecek maaş, diğer mali ve sosyal haklar yasal zorunluluklara göre değil, işverenin inisiyatifine göre belirlenmektedir.

Yasal çalışmayı aşıyorlar

Sektörde yasal çalışma saatlerine dikkat edilmemekte, çalışanlar günde 12 saat ve bazen daha uzun sürelerle görev yapmaya zorlanmaktadır. Sektörde çalışanların fazla mesai ücreti, yemek, yol parası ödeyen firma sayısı parmakla gösterilecek kadar azdır. İşverenler hizmet şartnamesine kıdem ve ihbar tazminatı ile ilgili bir hüküm koymadığından çalışan personel işten ayrılması durumunda bu haklarından mahrum olmaktadırlar. Özel güvenlik olarak istihdam edilen çalışanların vazifesi dışında işlerde çalıştırılması da sektörde yoğun bir şekilde gözlenmektedir.

Eğitimler bazen kağıt üzerinde kalıyor

Öte yandan, özel güvenlik görevlileri, yaptıkları iş gereği iyi eğitimli olmak zorundadır. Fakat gelinen noktada, özel güvenlik eğitimi veren bazı kursların, nitelikli eğitim vermeyen bir yapıda faaliyet gösterdikleri görülmektedir. Kâğıt üzerinde verilen sertifikalar yüzünden bu eğitim kurumları sadece kar amacı güden kuruluşlar haline gelmiştir.

Şehitlik ve gazilik hakları yok

Bir diğer sorun da, polis, asker, korucu gibi güvenlik görevlilerinin yaralanma ve ölüm durumlarında şehit olarak değerlendirilip her türlü tazminat haklarından faydalanması söz konusu iken, özel güvenlik görevlilerine ölüm ve yaralanmalarda iş kazası hükümlerinin uygulanıyor olmasıdır.

2004 yılında çıkanları 5188 sayılı kanun ise, özel güvenlik görevlilerinin sorunlarına çözüm üretmekten uzaktır. Bu çerçevede, özel güvenlik görevlilerinin çalışma şartlarını düzenleyecek bir “Özel Güvenlik İş Yasası”nın çıkarılmasına ve bu kapsamda silahlı güvenlik görevlilerine yıpranma hakkı tanınmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Özel, güvenlik, görevlilerinin, sorunları
Yorumlar
Haber Yazılımı